ВРУ ухвалила закон про податкову амністію


Верховна Рада остаточно ухвалила закон про податкову амністію. Протягом року українці зможуть подати «нульову декларацію» та уникнути покарання за несплачені раніше податки.

Голосування відбулося 15 червня.

Закон підтримали 243 народних депутати. Також раніше депутати ухвалили за основу в першому читанні законопроєкт №5155, який вносить необхідні для податкової амністії зміни до Податкового кодексу.

Зміни передбачають, що з 1 вересня 2021 року по 1 вересня 2022 року фізичні особи зможуть провести одноразове (спеціальне) добровільне декларування своїх активів, за які раніше не сплатили податки.

Ці задекларовані активи обкладуть збором — одноразовим обов’язковим платежем, розмір якого самостійно розраховується декларантом з вартості належних йому активів, враховуючи ставки такого збору.

Скористатися добровільним декларуванням можуть фізичні особи-резиденти, зокрема самозайняті особи, а також фізособи, що не є резидентами України, але які були резидентами на момент отримання об’єктів декларування чи на момент нарахування (отримання) доходів, коштом яких набуті об’єкти декларування.

А от особи, які могли, але не скористалися амністією, будуть вважатися такими, що повідомили контролювальному органу про відсутність у власності активів, за які не сплачені податки.

Проте закон передбачає, що не сі зможуть задекларувати так майно.

Так, цього права позбавляються:

  • неповнолітні або недієздатні особи, які перебувають на повному утриманні;
  • особи, що за будь-який період, починаючи з 1 січня 2010 року, виконують або виконували в Україні публічні функції, тобто високопосадовці та народні депутати;
  • особи, щодо яких Україна запровадила санкції.

Також розмір збору різниться для різних активів. Загальна ставка становить 5%. Такий її розмір передбачено щодо валютних цінностей, розміщених на рахунках у банках в Україні.

Як альтернативу платник податків може обрати ставку 6% зі сплатою податкового зобов’язання трьома рівними частинами щорічно.

9% збору передбачено щодо валютних цінностей, розміщених на рахунках в іноземних банках або які зберігаються в іноземних фінансових установах.

Як альтернативу платник податків може обрати ставку 11,5% зі сплатою податкового зобов’язання трьома рівними частинами щорічно.

Ставка 2,5% застосовується щодо номінальної вартості державних облігацій України з терміном обігу більше ніж рік без права дострокового погашення, придбаних декларантом у період з 1 вересня 2021-го до 31 серпня 2022 року до подання добровільної декларації. Як альтернативу платник податків може обрати ставку 3% зі сплатою податкового зобов’язання трьома рівними частинами щорічно.

Про позитив та негатив амністії

«Одна з цілей цієї амністії — повернення коштів, які резиденти вивели за кордон і які там залишаються у наших резидентів», — сказав із трибуни Ради про закон і розмір ставки голова комітету Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.

Він переконує, що документ має дати можливість українцям, які 30 років ухилялися від оподаткування під час отримання доходів, розпочати життя з чистого аркуша, а також залучити кошти в економіку держави.

«Ми розуміємо, що кошти, які зберігають удома українці, щодня втрачають вартість. А якщо вони інвестовані в бізнес, перебувають на депозиті в банку тощо, тоді вони приносять додатковий дохід власникам. Отже, гроші мають працювати на власника і на економіку України», — сказав він.

Водночас не всі бачать лише позитив у податковій амністії. Інвестиційний банкір Сергій Фурса каже, що як МВФ, так і Світовий банк не наводять прикладів у світі, де така амністія допомогла б.

Фурса наголошує, що «прощення гріхів один раз стимулює і далі грішити. Навіщо платити податки по 18%, якщо можна почекати й заплатити потім під 5%». Банкір зазначає також про корупційні ризики.

«Покажуть усе родичі депутатів, що раптово заробили на біткоїнах по мільйону доларів; і не треба більше вигадувати, що ти успішно виграєш у лотерею», — зазначає Фурса.

Джерело: hromadske.ua

Фото: Getty Images, BBC