Війна і криптоактиви


Вікторія Івахно

Радниця Taxus Law and Finance


Чи стали події в Україні поштовхом до розвитку криптовалюти, чи скоріше шляхом до кризи й занепаду?

Понад місяць тому Президент України підписав Закон про віртуальні активи. Хіба на часі ці питання, коли в країні йде війна? А, можливо, якраз навпаки – актуальність криптовалюти зараз на вустах українців, як ніколи раніше. Чому так?

Чи є війна новими можливостями для розвитку криптоактивів в нашій країні? Або можливо навпаки, війна знімає порядку денного питання інвестицій і фінансових технологій, невід’ємною частиною якого на сьогодні є криптовалюта. Розбираймось разом. 

Українці – нація криптолюбів

Українці уже відомі всьому світу як нація криптолюбів: за останніми дослідження ми є в топах як по обороту криптоактивів, так і по заробітку. Однак війна відкрила в нас нове дихання, і тут ми вже поставили інші рекорди.

Цього разу на благодійному полі – ми стали країною, яка змогла зібрати найбільшу кількість пожертв в криптовалюту – більш як 82 мільйони доларів. І з кожною хвилиною ця цифра лише росте. Однак важливим внеском для цього досягнення звісно була ініціатива, мобільність і технічна спроможність нашого уряду. Фіксуємо перший поінт в бік розвитку.

Коливання курсів гривні, обмеження грошових переводів в Україні

Війна внесла свої корективи в рух грошових коштів в Україні з перших днів. Загально відомими населенню є обмеження на зняття готівки, і всі ми пам’ятаємо ці черги довжиною у дві вулиці до банкоматів, де ще можна зняти готівку.

Однак не готівкою єдиною – обмеження Нацбанку безпосередньо торкнулись і купівлі крипти. Ці обмеження не були одночасними – до середини березня, коли запрацювали більшість обмежень на купівлю криптовалюти, за приблизними підрахунками було виведено з України близько 500 млн доларів саме за допомогою купівлі віртуальних активів. Звісно, це зіграло ключову роль: Нацбанк не зміг ігнорувати такий вплив на воєнну економіку і прикрутив гайки максимально. 

Десь якраз з 16 березня, одночасно з прийняттям Закону про віртуальні активи, вже кожен охочий мав невичерпні проблеми з купівлею віртуальних активів за гривню. Тут ставимо бал в бік занепаду. 

Криптодонати для простих українців

Війна привнесла надзвичайно багато уваги і допомоги зі всього світу не лише нашій державі і армії, але і простим громадянам. І тут віртуальні активи не залишились осторонь. Напевно найвідомішим прикладом допомоги українцям в крипті є можливість оформлення карти Бінанс і отримання виплат протяг трьох місяців. Вказана опція дія лише для тих наших співгромадян, хто зараз проживає на території ЄС.

Звісно така можливість є поштовхом для занурення в тему криптоактивів навіть тих, хто вчора не занадто багато знав про їх існування. І Бінанс в своїй ініціативі не є єдиним, просто найвідомішим прикладом досить простого онлайн доступу до отримання грошової допомоги в цей нелегкий час. Жирний плюс в бік розвитку.

Криптовалюта – це можливості, і під час війни ці можливості лише підсилюються

Підсумуймо: у нашій країні вже більш як три місяці поспіль триває повномасштабна війна і щодня ми живемо в умовах воєнного стану, економічних труднощів і безперервних повітряних тривог в усіх без винятків областях Україні.

Однак, за цей час ми встигли прийняти неймовірно важливий Закон про віртуальні активи, наш уряд мобільно створив технічні можливості для найпотужнішої за всю історію криптодопомогу цього світу, а прості українці, хто ще вчора боявся слова криптовалюта, сьогодні стирають пальчики в пошуках інформації про те, як же пройти ту верифікацію, щоб отримати карту, яка дасть можливість купити «каву за крипту».

Війна – абсолютна жахлива реальність нашого сьогодення, але і в цих умовах ми показуємо себе як нація фінансово і технологічно розвинутих громадян, яка не відстає від усього світу, але і навпаки б’є нові рекорди, а вже в найближчому майбутньому, я вірю, буде вести за собою.