Вам відмовляють в реєстрації торговельної марки з держсимволікою?

Що робити, коли вам відмовляють в реєстрації торговельної марки з держсимволікою та що «говорить» остання судова практика з цього питання?

Багато хто вже встиг зіштовхнутися з проблемою, що пов`язана з відомою в реєстрації знака для товарів і послуг із зображенням, що імітує якусь державну символіку України. 

Так, за вимогами чинного законодавства в таких випадках вимагається дозвіл компетентного органу на використання позначень, які зображують або імітують державну символіку. Колізія в тому, що такого органу за всю історію незалежності України не створено. 

В останні роки  склався цікавий «прецедент». Зокрема йдеться про судову справу за позовом недержавної некомерційної професійної організації «Національна асоціація адвокатів України» до Державної служби інтелектуальної власності України, третя особа -ДП «Український інститут інтелектуальної власності», про скасування рішень та зобов’язання вчинити дії.

Починаючи з 2016 року по 2019 рік сторони з`ясовували чи все ж таки відбудеться реєстрація торговельної марки із зображенням держасимволіки чи ні (в цьому випадку державного гербу). 

Цікаво буде знати майбутнім заявникам, що попри імперативні вимоги законодавства за остаточною постановою ВС від 10.01.2019 року дозволили реєстрацію торговельної марки із позначенням, що імітує державну символіку України.

В обґрунтуваннях суду визначено, що відсутність встановленого порядку використання державної символіки, як це передбачено статтею 20 Конституції України, неприйняття Кабінетом Міністрів України тимчасового порядку їх використання, нестворення відповідного компетентного органу з покладенням на нього відповідних функцій щодо надання дозволу на використання держсимволіки, унеможливлює виникнення у заявника обов’язку дотримання правових положень щодо отримання згоди у  такого компетентного органу на використання позначень, які зображують або імітують державну символіку. Також, в силу вимог Основного закону, не можуть вважатись елементами порядку використання державної символіки у знаках для товарів і послуг на час виникнення спірних відносин. Так, на сьогодні НААУ має зареєстрований знак для товарів і послуг із позначенням, що імітує державний герб України. 

Колегам з НААУ маю подякувати за таку гарно спрацьовану справу, адже, незважаючи на всі відмови від Укрпатенту, вони все ж змогли побороти систему. Суд, маючи здоровий глузд, прийшов до абсолютно логічного висновку – не можна отримати те, чого не існує, навіть якщо це є вимогою закону. 

Чи буде надалі складатись позитивна практика самого Укрпатенту по реєстрації таких торговельних марок чи ні, на мою думку, залежить від наполегливості та терпеливості самих заявників. Адже ясно, що при наявності такого прецеденту необхідно буде кожного разу доводити свої обґрунтування до відома Укрпатенту.

__________

Редакція може не поділяти думки авторів у розділі «блоги».