Вади професії: чого бояться юристи, або як зробити страх союзником
Що спільного між військовим та юристом? Обидва відчувають страх невідомого й поразки: юристи побоюються не стільки професійних невдач, скільки того, що вони можуть здатися нерозумними, непереконливими або не виправдати надій клієнтів — особливо завищених. Але як навчитися контролювати цей професійний страх — далі.
Проблема професійного страху та тривоги серед юристів, схоже, настільки поширена, що спеціалізоване американське видання ABA Journal присвятило їй матеріал з промовистим заголовком «Як юристам перетворити страх в союзника» («How lawyers can turn fear into an ally»).
Страх — властивість цієї професії, розповів ABA Journal почесний професор Університету Міссурі Джон Ланде. Все тому, що юристи ведуть свої битви, як солдати: «Потрібно мати справу з противником, який чинить опір, передбачати його кроки та стратегію».
«Юристи працюють в атмосфері страху, — зазначає американський практик Білл Роттс, — ми побоюємося за клієнтів, за свою репутацію, боїмося прийняти неправильне рішення».
У професіонала насправді є багато приводів для тривоги, погоджується автор статті Кевін Девіс. В іншій своїй публікації він наводить список найбільш поширених тривог та побоювань юристів. Так, найчастіше вони бояться:
- виявити, що справи вийшли з-під контролю;
- змінювати вже знайомі та перевірені процедури;
- виглядати нерозумно, ставлячи питання;
- щиро висловлювати свої думки та почуття;
- повідомляти клієнтам погані новини.
Багато з цих «юридичних» страхів беруть початок з університетської лави. Деякі студенти за демонстративною самовпевненістю приховують невпевненість та нервозність. Велике навчальне навантаження та його теоретичний ухил лиш додають стресу. А найбільше студенти бояться приниження в присутності однокурсників.
Навчальні заклади не готують до практичної роботи та не виховують впевненість в собі, нарікає Ланде.
Страх перед судом
У практичній діяльності один з найпоширеніших страхів, звичайно, пов’язаний з виступами в суді.
Як судовий юрист, Білл Роттс провів сотні засідань. Він виступав навіть у Верховному суді Міссурі, але одна зі справ викликала в ньому велику тривогу.
У ній він представляв клієнтів універмагу, які вважали, що піддалися расовій дискримінації. Роттс вважав справу дуже важливою в масштабі країни, що, звичайно, не додавало спокою перед засіданням. Він відчував тиск досвідчених юристів, його гнітила сама атмосфера в 8-му Апеляційному суді США, найбільшому федеральному суді країни. Засідання проходили в чудових урочистих залах, а місця суддів мали форму півкола, яка немов оточувала доповідачів.
«Складно уявити, наскільки все це мене лякало», — згадує Роттс. Щоб подолати себе, він вирішив запросити на засідання не тільки колегу, але і своїх дітей. «Вони мотивують мене бути хорошим батьком, і я вирішив, що точно так само їх присутність допоможе мені зібратися в суді», — пояснює юрист.
Він виступив так добре, як ніколи раніше, і вдячний за це своїм дітям. І хоча Роттс ту справу програв, битву проти свого страху він блискуче виграв.
Розмова з клієнтами
Страх можуть вселяти не лише судові засідання, а й переговори з клієнтами. Тут юристи опиняються між Сциллою та Харібдою: з одного боку, їм потрібно продемонструвати клієнтам впевненість та силу своєї позиції, з іншого боку, їм необхідно домовлятися, що може показати їх зі слабкого боку.
Традиційна тактика «закатати всіх в асфальт» виправдана в суді, але менш ефективна, коли потрібно в чомусь переконати клієнта, говорить адвокат Севилла Роттс.
Як перемогти страх
І юрист, і солдат бояться невідомого або поразки, коментує професор Ланде. Однак, додає він, страх можна поставити собі на службу, щоб він допомагав залишатися насторожі, бути уважними та ефективно відповідати на загрози. Саме для цього вивчають методи боротьби зі стресом та опановують їх.
Про одну з них розповідає арбітражний юрист Маршалл Йодер. Коли його чекають особливо важкі переговори, він користується дихальною технікою з книги доктора Ендрю Вейла. Вона називається «дихання на 4-7-8».
«Потрібно зробити вдих за 4 секунди, затримати подих на 7 секунд і повільно видихнути протягом 8», — розповідає він.
Щоб не боятися провалу, потрібно змиритися з тим, що всі роблять помилки, цитує професор Ланде військового експерта Майкла Аскена. Помилки треба цінувати як джерело отримання досвіду. Професор Ланде пропонує приборкати страх за допомогою усвідомленої роботи над собою та медитацій, але, якщо це не допомагає, можна звернутися до психолога.
«Юристи, які беруть верх над своїм страхом, працюють краще, ніж ті, кому важко його контролювати», — впевнений професор.
Страх не помічник, але і не ворог
Якщо страх — це насправді тривога, що противник досвідченіший, то потрібно підвищувати свій рівень та ретельніше готуватися. Неконтрольований страх може перерости в неадекватну поведінку в суді (втрату дару мови або, навпаки, явну агресію в бік опонента).
З іншого боку, хвилювання — це нормальна людська реакція. Страх перед засіданням відчувають навіть поважні адвокати (правда, вони його приховують). У таких ситуаціях варто запастися оптимізмом: якщо навчитися управляти тривогою, вона може перерости в здоровий азарт — прагнення першості та перемоги у справі.
Джерело: abajournal.com
Фото: Pexels