В РФ антимонопольна служба оштрафувала Booking.com на $17,5 млн


Федеральна антимонопольна служба Росії оштрафувала сервіс бронювання житла Booking.com (Booking Holdings) на 1,3 мільярда рублів ($ 17,5 млн).

Про це йдеться у повідомленні регулятора.

У ФАС відзначили, що компанія зловжила домінантним становищем на російському ринку.

У російському відомстві зазначили, що в грудні 2020 року ФАС завершила розгляд антимонопольної справи стосовно Booking.com B.V..

Так, вона встановила, що Booking.com B.V. зловжила домінуючим становищем на російському ринку надання послуг агрегаторів інформації про засоби розміщення (готельних агрегаторів).

«Компанія нав’язувала готелям та хостелам умови договору про необхідність обов’язкового надання і дотримання паритету цін та номерів, а також умови взаємодії з закритими групами користувачів.

Для готелів це означало, що вони не можуть встановити ціну на свої послуги в інших каналах продажів нижче, ніж на Booking.com», — пояснили в ФАС.

Компанія поки не виконала припис ФАС з цього розгляду. У Booking.com повідомили, що розчаровані рішенням ФАС.

«Ми маємо намір оскаржити дане рішення про штраф, поки чекаємо результатів апеляції на висновок ФАС щодо нашої практики паритету цін», — заявили в компанії.

У чому ж проблема?

Претензії ФАС зводяться до наступного. Booking забороняв готелям пропонувати споживачам більш вигідні умови розміщення як на власних сайтах готелів (так зване «вузьке» застереження про паритет цін), так і на сайтах інших агрегаторів («широке» застереження).

Все це, на думку, регулятора призводило до обмеження конкуренції та притиснення прав готелів.

Якщо стосовно «широких» застережень немає ніяких сумнівів, що вони призводять до обмеження конкуренції, то «вузькі» застереження, навпаки, тлумачаться неоднозначно.

Так, наприклад, у Франції у 2015 році прийняли Закон Макрона, який заборонив будь-які такі застереження і дозволив готелям встановлювати будь-які ціни, в тому числі на своєму власному сайті, незалежно від цін, пропонованих на сайтах агрегаторів.

Водночас в Німеччині у 2017 році Вищий окружний суд Дюссельдорфа прийшов до висновку, що самі по собі «вузькі» застереження не є незаконними, оскільки вони спрямовані на захист інвестицій агрегатора.

Агрегатори, такі як Booking, вкладають значні кошти в розвиток і поліпшення своїх платформ для залучення клієнтів. Такі інвестиції виявляться під загрозою, якщо споживачі, знайшовши привабливий готель через сайт агрегатора, забронюють його за нижчою ціною через сайт готелю.

Джерело: fas.gov.ru, biz.liga.net, doktorprava

Фото: Ferra