Уряд Ісландії оголосив про успішні результати двох окремих досліджень із запровадження чотириденного робочого тижня, які загалом охопили понад 2500 людей, або 1% усіх працівників країни.

Про це повідомляє The Independent.

Перше дослідження скороченого робочого тижня організувала міськрада Рейк’явіка (столиці Ісландії) протягом 2014-2019 років. У його межах соціальні працівники та вихователі працювали 35 годин на тиждень замість 40.

Друге дослідження, організоване вже урядом Ісландії, охопило 440 держслужбовців — як тих, хто має стандартний графік, так і тих, у кого робочі години можуть змінюватися. Їм також урізали робочий час. В обох випадках працівникам залишали ту ж зарплату.

У жодному з випадків скорочення робочого тижня не призвело до падіння продуктивності чи перепрацювань. Навпаки: учасники досліджень відчували більший стимул раціонально планувати свій час і покращувати робочу взаємодію.

Також працівники помітили покращення самопочуття: вони рідше відчували стрес і вигоряння та частіше почувалися щасливими й позитивними. Вивільнений час вони витрачали на заняття спортом і соціалізацію.

Мозкові центри Autonomy (Велика Британія) і «Асоціація збалансованої демократії» (Alda; Ісландія) стверджують, що обидва дослідження чотириденного робочого тижня показали «шалений успіх» цієї ідеї.

«Це [результати досліджень] свідчать, що сфера державних послуг має всі шанси стати першопрохідцем ідеї скорочення робочого часу. Й інші уряди можуть повчитися цьому [в Ісландії]», — говорить керівник досліджень Autonomy Вілл Строндж.

Однією з причин цьому є також потужність профспілкового руху в Ісландії, який досяг скорочення робочого часу для 86% працівників у країні. У середньому ісландець працює 1435 годин на рік — це 10-те місце з кінця за кількістю проведеного за роботою часу серед країн-членів Організації економічного співробітництва та розвитку.

Ісландія — не єдина країна, де ідея чотириденного робочого тижня обговорюється на урядовому рівні. В Іспанії з осені 2021 року має розпочатися відповідний трирічний проєкт, на який влада виділить 50 мільйонів євро фінансування.

Упродовж останніх декількох років компанії в усьому світі тестують скорочення робочого тижня. Хоч і існують побоювання, що такі скорочення можуть призвести до зменшення продуктивності, результати експериментів доводять інше.

Приміром, експеримент із чотириденним робочим тижнем запроваджували у компанії Perpetual Guardian у Новій Зеландії, де заробітну плату залишили незмінною. Тоді співробітники розповіли, що вони стали менше нервувати, продуктивність праці зросла, а витрати компанії на електроенергію скоротилися. Водночас частина співробітників заявила, що у додатковий вихідний сумували за колегами та роботою. Згодом компанія вирішила вже повноцінно запустити скорочений робочий тиждень.

Фото: Pexels