Участь в судовому засіданні з дому: досвід адвоката


Ольга Семенюк

Адвокатка


Життя на карантині внесло зміни у звичні адвокатські будні. Замість зустрічей в офісі – спілкування з клієнтами онлайн. А круглі столи та конференції замінилися вебінарами.

З судовими засіданнями ситуація складніша, бо кожне відвідування суду потенційно несе ризик для свого  та здоров’я інших. Саме з такими думками розпочинався мій карантин.

Хоча 11 березня у своїй заяві Голова Ради суддів України порадив утриматися від участі в судових засіданнях, якщо слухання не передбачають обов’язкової присутності. Але мене це не втішило, бо в мене таких справ не знайшлося. Тож з початку карантину я надсилала до судів численні заяви про перенесення засідань, в яких не могла взяти участь.

Надію на зміну ситуації приніс Закон від 30.03.2020 року, який передбачив ряд доповнень до процесуальних кодексів. В результаті з’явилася можливість взяти участь в судовому засіданні по цивільним, адміністративним або господарським справам поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів. Саме тоді в мене зародилася мета вийти в судове засідання вдома зі свого ноутбука.

Перший млинець нанівець

В першу чергу, я відібрала судові засідання, які мали відбутися в період карантину (з перспективою, що його подовжать до середини травня). Потім поділила їх на дві частини, обравши засідання, які потенційно могли відбутися в режимі відеоконференції (негайні справи, невелика кількість учасників, велика відстань до приміщень судів).

Найближчим виявилося засідання по цивільній справі в апеляційному суді іншої області, куди 6 квітня я направила заяву. В ній попросила допустити мене до участі в засіданні за допомогою власного ноутбука. По суті, я просила замінити спосіб проведення відеоконференції, оскільки раніше суд допустив мене до слухання в такий спосіб, але конференція мала відбутися в залі місцевого суду. Проте апеляційний суд відмовив мені через відсутність технічної можливості.

Друга спроба

Після цього, бажання взяти участь у домашній відеоконференції лише зросло. Тож я підготувала нові чотири заяви, які направила в суди в різних регіонах. Додаткової надії надавав Порядок роботи з технічними засобами відеоконференцзв’язку під час судового засідання поза межами приміщення суду, який 8 квітня затвердила ДСА України.  В заявах я просила допустити мене до участі в засіданні за допомогою програми Easycon, в якій попередньо зареєструвалася. 

Процедура реєстрації дуже проста. Потрібно ввести email, придумати пароль та перейти за посиланням, яке прийде на пошту. Після цього потрібно зайти до свого профілю на сайті і в спеціальній вкладці завантажити ЕЦП. В результаті, якщо все буде зроблено вірно, в куточку біля імені та прізвища з’являться знак ключика. Це означає, що вхід здійснено за допомогою ЕЦП.

Через день, після того як я відправила нові заяви, мені зателефонував модератор суду, який повідомив, що мене допустили до засідання з власного ноутбука. В той же день електронною поштою отримала відповідну ухвалу.

Спроба №…

Що стосується долі трьох інших заяв, то вона наступна. По другій заяві мені відмовили через відсутність у суду технічної можливості. При цьому суд для підсилення власної позиції зробив посилання на ухвалу ВС від 07.04.2020 року по справі № 910/22513/17, яка була винесена до прийняття Порядку роботи з технічними засобами відеоконференцзв’язку. Тож таке посилання є недоречним.

На жаль, по третій заяві мені також відмовили. Причини для відмови виявилося дві. Перша – я не надала до суду доказ про те, що надіслала копії заяви відповідачам. Я дійсно цього не зробила, бо на час карантину не відвідую пошту, а  відповідачі по справі не мають офіційної електронної пошти. Друга причина полягала в тому, що засідання призначене на 5 травня, а карантин на той час був подовжений лише до 24 квітня. Тож збираюся шукати шляхи для повідомлення сторін та подавати нову заяву. По четвертій заяві відповіді поки не отримала.

Отже, якщо маєте намір подати заяву про проведення відеоконференції поза межами приміщення суду, потрібно подбати про її завчасне (не пізніше ніж за 5 днів до судового засідання) надсилання до суду. В самій заяві, крім повної інформації про справу, день і час засідання, також потрібно вказати email, який зареєстрований в Easycon (якщо збираєтеся користуватися цією системою).

Як відбувалося засідання: враження та поради

Той, хто брав участь в засіданнях за допомогою відеоконференції в суді, знає, що все обладнання налаштовує працівник суду. Під час конференції з власної техніки відповідальність за те, щоб все працювало, несе учасник. Тож краще заходити до системи завчасно та перевірити, щоб навушники, мікрофон та камера працювали. Потім слід перейти до вкладки ”Мої конференції” та чекати на запрошення приєднатися до засідання.

Хоча під час перевірки в мене все працювало, після приєднання до конференції суд не бачив моє відео. Тож я покинула конференцію та перезавантажила ноутбук. Це допомогло. Також один раз під час самої конференції суд перестав чути мій звук. Перезавантаження конференції допомогло розв’язувати і цю проблему. 

Саме засідання проходило в звичайному порядку, чого і слідувало очікувати. В залі були присутні лише головуючий суддя та секретар. Інші учасники в судове засідання не з’явилися.  

В результаті судове засідання відбулося. Всі були в комфортних умовах. Мені було все добре видно та чутно. Суддя також залишився задоволеним якістю зв’язку. А невеличкі технічні проблеми легко вирішилися.

Переваги та недоліки відеоконференції поза судом

Основна перевага полягає в тому, що на період карантину в учасників процесу дійсно є можливість брати участь в судових засіданнях з максимальним рівнем безпеки як для свого здоров’я, так і для інших.

Також перевагою є економія часу, який витрачається на те, щоб відвідати суд та дочекатися засідання. Навіть якщо доведеться чекати, то приємніше робити це вдома, ніж в коридорі суду або на вулиці.

Ба більше, проведення засідань в період карантину може допомогти пришвидшити розгляд справ судами.

Водночас існують окремі недоліки. Проведення такого розгляду можливе лише по окремим справам, оскільки не всі мають вдома або на роботі потрібні технічні засоби. Більш того, як виявилося, не всі суди мають технічну можливість для проведення такого судового засідання. Тож у таких випадках засідання доведеться переносити і проводити слухання після закінчення карантину. Також суттєвим недоліком є те, що законодавець передбачив такий спосіб залучення до розгляду справ лише на період карантину.

Однозначно, я задоволена змінами і рада можливості брати участь в засіданні, знаходячись вдома на карантині. Зрозуміло, що система проведення таких засідань лише запускається і з часом багато технічних проблем буде вирішено. А в мене залишається надія, що вдале тестування в період карантину підштовхне законодавців залишити такий вид відеоконференції після його закінчення.

Авторка: Ольга Семенюк, адвокатка

__________

Редакція може не поділяти думки авторів у розділі «блоги».