UA.SUPPORT: як працює міжнародна pro bono платформа для юрдопомоги українцям за кордоном


У відповідь на ситуацію в Україні AgiLawyer s.r.o. у співпраці з чеською юридичною фірмою Holubová Advokáti створили UA.SUPPORT – linking help – міжнародну pro bono платформу.

Ініціатива об’єднує юристів з українцями, які звертаються за правовою допомогою за кордоном.

Історія створення проєкту

На початку війни декілька друзів, які працювали в IT-компанії та юридичній фірмі у Празі, відчули відчай через події в Україні. Вони швидко зрозуміли, що не можуть залишитися осторонь. Після аналізу ситуації перших днів їм спало на думку, що біженці з України потребуватимуть юридичної допомоги.

У той час у європейських країнах  не було єдиної налагодженої правової системи для українських вимушених переселенців. Завдяки юридичному досвіду та ресурсам у сфері програмування у друзів зародилася ідея створення міжнародної платформи із залученням юристів-волонтерів з усього світу. На початку березня до проєкту долучилася Катерина Балабан – директорка та лідерка UA.SUPPORT, яка на той момент була вимушена виїхати з Кропивницького.

Упродовж першого тижня до проєкту приєдналися майже 40 юристів. Першу команду волонтерів допомогла набрати Міжнародна асоціація молодих юристів (AIJA). Пізніше колегія адвокатів Німеччини запросила приєднатися своїх членів, а далі інші асоціації унаслідували приклад.

Інтернаціональна команда платформи налічує більш ніж 150 юристів-волонтерів з 25 країн, і їхня кількість постійно зростає. В основному це добровольці з Європи, але також допомагають юристи зі США, Ізраїлю, Ісландії та навіть Аргентини. 

Робота платформи

На сайті UA.SUPPORT людина, яка потребує юридичної допомоги, має можливість заповнити заявку. У ній особа описує свою ситуацію та ставить питання, які її турбують. Після цього менеджери платформи опрацьовують запит, за необхідності перекладають англійською мовою, та надсилають до юристів тієї країни, де потрібна допомога.

Досвідчені юристи-волонтери спеціалізуються на різних галузях права – міграційному, податковому, сімейному, трудовому тощо – і відповідно до своєї кваліфікації можуть надати консультацію. Юрист особисто контактує з людиною та надає необхідні поради з тих чи інших питань. 

Станом на сьогодні команда опрацьовує понад 100 запитів на тиждень. Усього за весь час роботи за допомогою платформи безкоштовні юридичні консультації отримали понад 1500 людей.

Визнання та підтримка

З платформою співпрацюють юристи з провідних міжнародних компаній – Stadler Volker (Австрія), QC Immigration (Велика Британія),  Vilgerts (Литва, Латвія, Естонія) та інших.

Асоціація правників України визнала цей проєкт як надійне джерело, куди українці, які перебувають закордоном, можуть звернутись за допомогою. Такої ж думки дотримуються Німецька та Чеська асоціації адвокатів. Проєкт співпрацює з низкою консульств і посольств України в різних містах. Крім того, проводить спільні зустрічі та конференції з Tech Ukraine, Juridice Romania, PEOPIL та іншими.

Наразі команда працює над удосконаленням та розширенням нашої платформи, шукає нових юристів-волонтерів та донорів для фінансування проєкту.

Якщо ви маєте бажання допомогти проєкту, або у вас лишились питання, відвідайте вебсайт UA.SUPPORT – Linking help або напишіть на info@ua.support. Також ви можете знайти його на LinkedIn, Twitter, Facebook та Instagram.


Авторка – Аліна Рева, асистентка UA.SUPPORT