У Франції через суд доводитимуть вину уряду у провалі боротьби зі змінами клімату


14 січня суд Парижа почав розгляд позову трьох неурядових організацій до уряду Франції, якого звинувачують у недостатніх діях для боротьби з глобальним потеплінням.

Рішення у справі можуть винести протягом 15 днів.

Про це повідомляє Le Monde.

Позов до французького уряду у березні 2019 року подали чотири організації, що займаються боротьбою зі змінами клімату, зокрема французькі представництва Greenpeace та Oxfam. Перед тим вони зібрали 2,3 мільйона підписів за відповідну петицію — за словами організацій, це рекордна кількість.

Позивачі вимагають від суду визнати «бездіяльність держави в боротьбі з глобальним потеплінням». Зокрема, протягом п’яти років перед поданням позову рівень викидів шкідливих газів в атмосферу сповільнювався удвічі менше, ніж передбачав урядовий план. До свого позову організації також долучили 100 свідчень від французів, які, на їхню думку, підтверджують невиконання владою своїх зобов’язань.

Через суд екоактивісти просять зобов’язати уряд Франції виконувати свої зобов’язання у сфері клімату, зокрема й ті, що передбачені Паризькою кліматичною угодою, для недопущення зростання глобальної температури повітря більш ніж на 1,5 градуса за Цельсієм. Ще одна вимога — стягти символічне одне євро грошової компенсації.

Уряд у письмовій заяві до суду заперечує звинувачення і вказує на закон 2019 року, який закріпив наміри Франції скоротити використання нафти й газу на 40% до 2030 року і стати вуглецево-нейтральною державою до 2050 року.

Що стосується грошової компенсації, то уряд вважає, що Францію не можна вважати єдиною винною в змінах клімату. Тому й стягнення одного євро є невиправданим.

Екоактивісти очікують винесення вироку у справі протягом 15 днів — тобто до кінця січня. Вони сподіваються на прецедент 2019 року в Нідерландах, де Верховний суд зобов’язав владу скоротити викиди вуглецю саме за позовом неурядових організацій.

Цікава, що за підрахунками фахівців Лондонської школи економіки, станом на середину 2019 року у 28 країнах світу розглядалися позови проти урядів і великих підприємств, де тих звинувачували в недостатній боротьбі з глобальним потеплінням.

Джерело: Le Monde, hromadske.ua

Фото: Pexels