Топ-5 порушень, які виявляються під час перевірок підприємців та самозайнятих осіб — ДФС


Під час проведення перевірок фізичних осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність, фахівцями ДФС виявляються значні факти порушень.

У виданні «Вісник» ДФС України наведено приклади окремих порушень фізичними особами податкового законодавства.

1. Неоподактування доходу, який отримується у вигляді прощеного банком боргу

У невідворотності відповідальності через незнання законодавства переконалися платники податків — фізичні особи Вінницької, Донецької та Запорізької областей.

Про те, що дохід, який отримується у вигляді прощеного банком боргу, оподатковується, повідомили платника податків — фізичну особу «Д» у ході документальної перевірки фахівці ГУ ДФС у Запорізькій області.

З огляду на закінчення встановлених строків для декларування таких доходів (6,7 млн грн), платник податків — фізична особа «Д» зобов’язаний сплатити до бюджету разом з основною сумою податків штрафні (фінансові) санкції.

Усього за результатами перевірки належить до сплати до бюджету грошових зобов’язань у розмірі 1,4 млн грн.

 2. Перевищення обсягу операцій з постачання товарів, установленого для обов’язкової ПДВ-реєстрації

За даними Z-звітів ФОП «Я», який здійснює роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами, перебуваючи на загальній системі оподаткування, в одному із податкових періодів за 12 послідовних місяців перевищив обсяг операцій з постачання в розмірі 1 млн грн.

Через недотримання ФОП «Я» вимог щодо реєстрації платником ПДВ  ревізорами ГУ ДФС у Вінницькій області визначено до сплати ПДВ на суму 348 тис. грн.

3. Порушення порядку нарахування та сплати орендної плати за земельні ділянки 

Левову частину грошових зобов’язань, які нараховано ГУ ДФС у Донецькій області за наслідками планової перевірки ФОП «В» (вид діяльності — оптова торгiвля деревиною, будiвельними матерiалами та санiтарно-технiчним обладнанням), становить орендна сплата.

Так, під час документальної планової перевірки встановлено порушення ФОП «В» порядку нарахування та сплати орендної плати за земельні ділянки  державної і комунальної власності, внаслідок чого донараховано 191,9 тис. грн орендної плати.

Усього за результатами вказаної перевірки визначено грошових зобов’язань на суму 215,4 тис. грн, які надійшли до бюджету в повному обсязі.

4. Умисне приховування оподатковуваних доходів у значних обсягах

У ході однієї з документальних перевірок ГУ ДФС у м. Києві з’ясовано факт умисного приховування ФОП «Л» (вид діяльності — роздрiбна торгiвля продуктами харчування) чистого оподатковуваного доходу за 2015 р. на суму 4,1 млн грн, що призвело до несплати до бюджету податку на доходи фізичних осіб, податку на додану вартість, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування і військового збору на суму 2,4 млн грн.

Як повідомили підприємства — податкові агенти, які мали взаємовідносини із  самозайнятою особою, дохід виплачено від здійснення останньою підприємницької діяльності. Окрім того, надали відповідні документальні підтвердження таких господарських операцій (договори, акти виконаних робіт, накладні, розрахункові документи та інше).

Також цілу низку правопорушень зафіксовано управлінням контрольно-перевірочної роботи ГУ ДФС у м. Києві під час перевірок ФОП «І» та ФОП «Р», які здійснюють посередницьку діяльність у торгівлі.

Зокрема, крім заниження підприємцями оподатковуваного доходу і податкових зобов’язань з ПДВ за рахунок неврахування коштів, що надходили в готівковій та безготівковій формах (на банківський рахунок та через РРО), і декларування не пов’язаних з господарською діяльністю витрат, ФОП «І» не забезпечив отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та не сплатив акцизний податок, ФОП «Р» перераховував з розрахункового рахунку кошти громадянам, які не перебували з ним у трудових відносинах, без утримання відповідних податків. Для горе-підприємців вартість таких порушень становила 20,4 млн  грн.

 5. Недотримання встановлених строків сплати (перерахування) до бюджету узгоджених сум податкових зобов’язань з ПДФО, ЄСВ та військового збору 

Ефективність планових перевірок платників податків — юридичних осіб, що включені до IV розділу плану-графіка проведення документальних перевірок, підтверджує робота підрозділів податків і зборів з фізичних осіб ГУ ДФС у Вінницькій, Донецькій, Запорізькій, Тернопільській, Харківській областях, а також ГУ ДФС у Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі.

Фахівці фіскальної служби вказаних регіонів сприяли прискоренню надходження до бюджету самостійно нарахованих сум податкових зобов’язань з ПДФО, ЄСВ і військового збору в сумі 11,7 млн грн.