Світ українського книговидання


Ірина Киричок

Юристка, книголюб


Що наразі відбувається у світі книговидання та як борються з видавничою продукцією держави-агресора на українському ринку?

Нещодавно у соціальних мережах низка відомих українських видавництв поширила  відкрите звернення до Президента України Володимира Зеленського.

У ньому зазначалося, що вже минає місяць, відтоді, як 19 червня Верховна Рада України ухвалила і відправила на підпис Президенту Закон № 2309-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо встановлення обмежень на ввезення та розповсюдження видавничої продукції, що стосується держави-агресора, Республіки Білорусь, тимчасово окупованої території України».

В пояснювальній записці до законопроєкту йдеться, що ключовими цілями є:

  • заборона імпорту видавничої продукції з держави-агресора – російської федерації, тимчасово окупованих нею територій України та з Республіки Білорусь;
  • посилення законодавчих обмежень щодо ввезення і розповсюдження видавничої продукції антиукраїнського змісту;
  • недопущення руйнівного впливу росії на український книжковий ринок зсередини. 

Тепер якщо говорити про нас, читачів, то кладучи руку на серце, скажіть чи надавали ви перевагу російським видавництвам? (до війни звичайно), бо типу російською  цікавіше читати, там обкладинка гарніша і т.д.

До повномасштабного вторгнення росії до України, майже всі популярні книжкові онлайн-магазини (це я вже мовчу про окремі інстаграм спільноти) самі активно продавали книги російських видавництв (я теж постійно купувала такі книги і навіть збирала в бібліотеку одне російське колекційне видання).

Проте в  сьогоднішніх реаліях все змінилося. Ми змінилися. 

Підтримати українське — зараз громадянський обов’язок кожного Українця.

Та і справа навіть не тільки в популяризації українського, особисто я зараз звернула увагу які  чудові книги видаються нашими видавництвами!

Неймовірні та цікаві серії книг, світові бестселери, прикладна і  художня українська література, нон-фікшн і не тільки, добірки які точно захочеться збирати до своєї бібліотеки.

І не дивлячись на вже тривалу війну в країні, українські видавництва наполегливо працюють і радують читачів чималою кількістю новинок, постійними акціями та розпродажами.

Особиста добірка від мене, улюблені українські видавництва: Видавництво Старого Лева, Vivat, Yakaboo Publishing, Лабораторія, Віхола, BOOK CHEF, Monolith Bizz, #Книголав, KALAMAR, Видавництва КСД, Богдан, Наш Формат, Ранок, Фоліо, КМ-БУКС.

Видавництва, які нещодавно для себе відкрила і була дуже приємно вражена: Видавництво Жупанського, ArtHuss, Видавництво «Темпора», Арт видавництво — Nebo Book Publishing, Видавництво «Апріорі».

І це ще не вичерпний перелік всіх українських книжкових видавництв.

Та навіть якщо ви не активний читач, зайдіть в книгарню, розгорніть книгу, вдихніть аромат паперу та купіть книгу українською мовою, українського видавництва 🙂