Суперечливі правові позиції суду порушують ст. 6 Конвенції, — ЄСПЛ


Очевидні суперечності у прецедентній практиці вищого суду та невиконання механізму, спрямованого на забезпечення гармонізації судової практики стали причиною порушення прав громадян на справедливий судовий розгляд.

Такого висновку дійшов Європейський суд з прав людини у справі «Аксіс та інші проти Туреччини» (заява № 4529/06), передає інформаційний ресурс ECHR: Ukrainian Aspect.

13 власників після обвалу квартир внаслідок землетрусу подали позови проти забудовників про відшкодування збитків. Вони стверджували, що забудовники не дотрималися законодавства та правил будівництва, відтак мають нести матеріальну відповідальність.

Але ці позови в кінцевому підсумку були відхилені однією з цивільних палат касаційного суду, як подані несвоєчасно. Суд, який характеризував позови заявників як договірні вимоги, виявив, що вони не дотрималися 10-річного терміну для подання позову, відлік якого почався з дати, коли закінчилися будівельні роботи.

Громадяни звернули увагу на те, що інші аналогічні позови, які розглядала інша цивільна палата, були класифіковані як позови, що засновані на делікті, і для розрахунку строку давності була використана дата землетрусу. На цій підставі вони звернулися до першої керівної ради касаційного суду із запитом про забезпечення єдності судової практики в частині застосування граничного строку у позовах про відшкодування збитків, викликаних землетрусом. Але цей запит був відхилений.

Тоді власники квартир поскаржилися до ЄСПЛ на те, що розбіжності у застосуванні строків позовної давності різними палатами порушили їхнє право на справедливий судовий розгляд, гарантоване ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.

У Страсбурзі зауважили, що очевидні суперечності у прецедентній практиці касаційного суду та невиконання механізму, спрямованого на забезпечення гармонізації судової практики, призвели до того, що дії заявників проти підрядників були оголошені запізнілими, тоді як інші особи в подібній ситуації мали можливість розглянути свої справи по суті.

Тож у ЄСПЛ констатували порушення конвенційних гарантій щодо десяти з тринадцяти заявників.

З текстом прес-релізу рішення ЄСПЛ у справі «Аксіс та інші проти Туреччини» (заява № 4529/06) у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та директора АБ «Дроздова та партнери» Олени Дроздової можна ознайомитися за посиланням.

Фото: Max Pixel