Суддів хочуть зобов’язати відшкодовувати заподіяну їх рішеннями шкоду


У Верховній Раді зареєстровано законопроект про внесення змін до Цивільного Кодексу України щодо вдосконалення правового регулювання зобов’язання відшкодування шкоди, завданої судом та органом, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, прокуратурою.

Законопроектом пропонується внести зміни до статей 16 та 1176 та 1191 Цивільного Кодексу України.

Насамперед, для захисту репутації особи, підозра, обвинувачення щодо якої не підтвердилися (п. 17 ч. 3 ст. 42, ч. 3 ст. 43 чинного КПК України), поряд із компенсаторною його складовою, пропонується встановити на рівні законодавства України, у тексті ст. 16 ЦК України, такий спосіб захисту як офіційне вибачення відповідного органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, прокуратури або суду, а також їх посадових, службових осіб, внаслідок протиправних рішень, дій або бездіяльності яких особі було заподіяно шкоду.

У ч. 1 ст. 1176 ЦК України пропонують закріпити норми, які передбачають інші випадки істотного порушення суб’єктивних прав фізичної особи, заподіяння значної шкоди її майновим або особистим немайновим інтересам внаслідок незаконних рішень, дій або бездіяльності суду, крім тих, які діють на сьогоднішній день. Такими, зокрема, є випадки незаконного обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, у тому числі неповнолітньої особи, чи визнання фізичної особи недієздатною; незаконного визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою; незаконного надання особі психіатричної допомоги в примусовому порядку; незаконних примусової госпіталізації до протитуберкульозного закладу або продовження строку примусової госпіталізації й інші.

На даний час пред’явлення державою зворотної вимоги до судді  можливе лише в разі встановлення в його діях складу кримінального правопорушення за обвинувальним вироком суду щодо нього, який набрав законної сили, або ж у разі встановлення вини судді у порушенні Україною міжнародних зобов’язань.

Поза межами правового регулювання, а отже, без можливості застосування права регресу, залишаються випадки, за яких протиправність діяння судді є підставою для їх дисциплінарної відповідальності у порядку дисциплінарного провадження. До того ж у випадку заподіяння шкоди іншими неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю суду, протиправність яких може бути встановлена іншим, аніж вирок, рішенням суду, шкода взагалі не підлягає відшкодуванню винною особою суду.

Названі законодавчі прогалини пропонується усунути шляхом внесення змін до ч.5 ст. 1176 та ч. 3 ст. 1191 ЦК України.