Студентки-юристки створили гру з фінансової грамотності
«Ти і фінанси. Хто Кого?» – онлайн-гра, яка знайомить школярів та першокурсників з основами фінансової грамотності.
Її створила Юридична клініка Школи права УКУ. Ми запитали у команди Юрклініки, чому студенти-правники працюють із темою фінансової грамотності.
«Ти і фінанси. Хто Кого?» – це 23 питання, які допоможуть зрозуміти, як діють шахраї та як не потрапити у фінансову халепу. В основі сюжету – типові життєві ситуації, з якими може зіткнутися кожен.
Гру пройти можна за посиланням: https://fst-game.ucu.org.ua/
Христина Ковцун, менеджерка Юридичної клініки Школи права УКУ:
«З січня 2020 року ми реалізуємо проект “Захист прав споживачів та безкоштовна правова допомога споживачам фінансових послуг” за підтримки USAID. У рамках проекту надаємо безкоштовну правову допомогу споживачам фінпослуг, а також займаємося правопросвітньою дільністю серед молоді.
Наразі дітей не навчають правильного поводження з фінансами, не розповідають про їхні права і обов’язки як потенційних споживачів фінансових послуг. Тому доносити інформацію потрібно ще зі школи, щоб попередити проблеми, а не вирішувати наслідки.
Через великий потік інформації дуже складно зацікавити молодь, просто читаючи лекції чи роздаючи буклети. Тому ми почали думати, як зацікавити підлітків і, водночас, підняти рівень фінансової грамотності.»
Сценарій гри розробили студентки Магістерської програми Школи права УКУ Віола Мартинюк та Валерія Вацеба, для допомоги використовуючи ідеї міжнародних аналогів та українського проекту «Моя громада». Технічну частину виконала компанія Fivecube Studio.
Віола Мартинюк та Валерія Вацеба, авторки гри:
«Ідея створити гру виникла ще у вересні 2019 року під час III Харківського міжнародного юридичного форуму, де ми обговорювали питання фінансової грамотності населення. За результатами дослідження, проведеного організацією USAID, найнижчий рівень фінансової грамотності в Україні виявився у хлопців та дівчат віком від 18 до 24 років. Нас неприємно вразила така статистика, стало навіть соромно. Тож ми вирішили виправити цю ситуацію. Пригадали, чим займаються школярі та студенти на парах чи уроках, коли не надто зацікавлені в темі обговорення – грають в ігри на телефоні. А далі почалось… Ми пригадали свої фінансові пригоди, провели опитування серед друзів, придумали веселий і незвичний контекст для звичних ситуацій. Тож від ідеї до її втілення та презентації гри пройшло 9 місяців активної роботи.»
Окрім гри, Юридична клініка Школи права УКУ проводить тренінги з фінансової грамотності для школярів. Також команда працює над створенням нових проектів з цієї тематики.
Ганна Карачевська, заступниця менеджерки Юрклініки УКУ:
«Сподіваємося, що ця гра – це лише перший крок у розробці подібних активностей. Наші консультанти постійно працюють над новими варіантами street-law заходів. Зараз ми займаємося розробкою фінансового аналогу відомої настільної гри Alias. Після закінчення карантину плануємо проведення фінансових квестів, а також організувати клуб настільних ігор, де школярі та молодь зможуть разом бавитися у Монополію, Сashflow та навчатися основам фінграмотності».
Окрім правопросвіти, Юрклініка Школи права УКУ також надає безкоштовну юридичну допомогу з фінансових питань для мешканців Львова та області. Окрім онлайн-консультування, на Facebook-сторінці клініки публікують корисні відео та інфографіки, які пояснюють, на які деталі потрібно звертати увагу та як діяти у ситуаціях із порушення прав громадян.
Гру розробили за підтримки проекту USAID «Трансформація фінансового сектору».