Справа про «скіфське золото»: суд Амстердама ухвалить рішення у червні


Зареєстровані за російським законодавством так звані «російські кримські музеї», які є позивачами у справі про «скіфське золото», насправді не мають відношення до тих правовідносин, за якими артефакти були передані в Нідерланди.

На цьому наголосив заступник Міністра юстиції України Сергій Петухов.

Учора, 11 березня, в Нідерландах відбулося засідання Апеляційного суду м. Амстердам у справі про «скіфське золото». Участь у судовому засіданні взяли представники Міністерства юстиції України.

Особлива цинічність позиції представників так званих кримських музеїв полягає в тому, що вони у своїх доказах покладаються на українське законодавство і вважають, що саме за українським законодавством вони мають  право на зберігання цих об’єктів. В нашому розумінні, вони є неналежними позивачами, на що ми відразу звернули увагу суду, — зауважив Сергій Петухов.

Водночас, за словами заступника Міністра, позивачі по справі, що представляють позицію РФ, вже не є юридичними особами. Вони є фантомними юридичними особами, які існують лише на папері і лише для цілей цього процесу. Фактично, вони не мають відношення до українських музеїв, які існували до моменту окупації Криму.

Їхні вимоги суперечать положенням міжнародного права, зокрема Конвеції ЮНЕСКО про заходи, спрямовані на заборону та запобігання незаконному ввезенню, вивезенню та передачі права власності на культурні цінності 1970 року, та положенням українського законодавства, що закріплюють право власності держави на спірні музейні об’єкти, — наголосив посадовець.

Він підкреслив, що повернення артефактів до Криму наразі означає або їхнє знищення, або вивезення на територію Росії.

Слід нагадати: 14 грудня 2016 року Окружний суд м. Амстердам оголосив рішення щодо необхідності повернути експонати Україні. Суд визнав, що предмети спірної музейної колекції є культурними цінностями, які незаконно знаходяться на території Королівства Нідерланди. Суд наголосив, що музейні артефакти належать державі Україна, яка має право вимагати повернення музейної колекції на підставі положень Конвенції ЮНЕСКО.

Сергій Петухов на своїй сторінці в мережі Facebook зазначив, що Апеляційний суд Амстердама визначив 11 червня як орієнтовну дату винесення рішення у справі про «скіфське золото».

Нагадаємо також, що колекція, яка перебувала в чотирьох музеях, розташованих на території Криму, в лютому 2014 року була направлена на виставку спочатку в Бонн, а потім в Амстердам. До моменту завершення виставки Крим був анексований Росією. Українська сторона вимагала повернення колекції, оскільки експонати є національним надбанням. Росія ж наполягала на поверненнї експонатів до Криму, оскільки угода про проведення виставки підписувалася з кримськими музеями. У колекції зібрані понад 500 археологічних експонатів, вартість яких оцінюється в 1,5 млн євро.

Фото: Outlook