Способи та механізми, які використовує російський бізнес для уникнення санкцій


Романчук Андріана

Молодший менеджер відділу розвитку бізнесу Taxus L&F


Про офшорні юрисдикції, приховування зв’язку з компаніями та інші різноманітні схеми росіян для уникнення санкцій.

У зв’язку з повномасштабною війною Росії на території України країни ЄС, США та Великобританія почали активно вводити санкції проти російських бізнесменів. Це здавалося б мало завдати значного удару їхнім статкам, а той зовсім залишити їх з нічим. Але деяким російським олігархам все ще вдається уникати негативного впливу на свої активи.

За 8 років війни та накладання різноманітних обтяжень у росіян з’явився чималий досвід вдало обходити санкції. При цьому росіяни використовують різноманітні схеми: починаючи із найпримітивніших переписувань своєї власності на членів сім’ї чи спеціально найманих людей, закінчуючи використанням спеціальних фінансових схем. Однак зараз зовсім не 2014 рік і санкції мають колосальний вплив на статки російських олігархів.

Отже, розглянемо декілька з найпопулярніших механізмів, які використовують російські олігархи.

Обірвати зв’язок зі своїм дітищем — вберегти його від санкцій

Росіяни задля обходу санкцій намагаються приховати свої зв’язки з підприємствами, які їм належать. Задля цього використовують механізм зменшення частки в компаніях до менше ніж 50 %, що є гарантом того, що підприємство не зазнає нищівних санкцій.

Наприклад, як зазначає BNN Bloomberg Усманов Алішер (один із найбагатших людей Росії 2013–2015 років за версією журналу Forbes), проти якого США запровадили санкції, зменшив частку у своєму найбільшому активі, холдингу USM, до 49 %. Ще одним механізмом може бути система нашарувань, так звана «матрьошка» або «кільцеве володіння». Суть цих систем полягає в тому, що бізнесмени вибудовують корпоративну ієрархію через ланцюжок підприємств, які володіють частками одна в одній.

Також нерідко олігархи грають на випередження, переоформляючи свої активи на членів сім’ї чи на сторонніх осіб — своїх садівників чи кухарів. Наприклад, за інформацією веб-ресурсу «NaПарижі» російський олігарх Мордашов Олексій передав своїй дружині контрольний пакет акцій у британській компанії Nordgold.

Однак на вулиці 21 століття, і в сучасному світі такі механізми вже неефективні. За допомогою кваліфікованих юридичних знань та даних декількох реєстрів із легкістю можна встановити, у чий гаманець у кінцевому результаті потрапляють кошти.

Використання «дружніх держав» як майданчика для ведення бізнесу

Не дивлячись на те, що буквально весь світ заспівав з українцями в унісон та більшість демократичних держав стали на нашу сторону, усе ж ще знаходяться країни, які радо зустрічають наших «сусідів» та допомагають їхнім активам збільшуватись. До таких країн можна віднести ОАЕ, Казахстан, Китай, Індію.

ОАЕ мають намір стати другою Швейцарією для росіян, оскільки ті активно переводять свої підприємства до так званих вільних економічних зон ОАЕ.

Для цього є декілька причин:

  • націленість на приваблення міжнародних інвестицій;
  • спрощені вимоги до інкорпорації нерезидентів;
  • зручне розташування та інфраструктура;
  • максимально приємна система оподаткування;
  • відсутність політики держави щодо засудження дій в Україні і як наслідок відсутність санкцій на російські підприємства.

Наприклад, EuroChem Group AG — компанія, власником якої був російський олігарх Андрій Мельниченко, та яка є одним із найбільших у світі виробників добрив, також створює підприємство в Дубаї (маючи більшість активів у Росії).

Ще одним прикладом може бути російський агротрейдер Solaris Commodities (швейцарська компанія із громадянами Росії в управлінні, зокрема Юрієм Коноваловим). Оскільки швейцарські банки уникають російських товарів, компанії стало важче отримувати доступ до системи фінансування. Задля уникнення впливу санкцій було прийнято рішення релокації компанії із Женеви до Дубая задля обходу.

Офшорна система як «Тиха Гавань» для росіян

Офшорна система дає можливість олігархам приховувати активи за анонімними підставними компаніями та використовувати різноманітні інструменти фінансової таємниці. Це ідеальне місце для виведення коштів та здійснення фінансових операцій, оскільки інформація про бенефіціарного власника не підлягає оголошенню.

Проте більшість офшорних юрисдикції, які полюбляли російські міліонери, наприклад, Кайманові острови та Багами запровадили обмеження для росіян та намагаються їх виманити зі своїх територій. Закон Великобританії про економічні злочини від 1 серпня 2022 року (The Economic Crime (Transparency & Enforcement) Act 2022) вводить обов’язкову ідентифікацію іноземних суб’єктів у Реєстрі закордонних юридичних осіб, які володіють майном у Великобританії.

Даний проєкт є одним із багатьох законодавчих ініціатив, які впливають на офшорні фінансові центри, такі як Кайманові острови. Регуляторні органи, включно із Центральним банком Багамських островів у своїй заяві від 13 березня 2022 року заборонили організаціям, які мають ліцензію або дозвіл працювати з або в межах Багамських островів, брати участь в операціях з особами, організаціями або бізнесом, які потрапили під санкції, пов’язаними з Росією та Білоруссю.

Висновки

Отже, незважаючи на тиск, який здійснюється на російських мільйонерів, вони зовсім не хочуть полишати свої золоті маєтки на березі моря та відмовлятись від звичних для них речей.  Проте більшість країн націлені категорично в боротьбі з російським бізнесом та приймають рішучі кроки для викриття механізмів, які намагаються використовувати олігархи для збереження своїх статків.

Ефективність узгоджених дій країн-партнерів ми можемо помітити вже зараз і із часом вона буде тільки збільшуватись та наносити все більше негативного впливу на представників російського бізнесу.