Смайли в судовому процесі: чи можна використовувати їх як доказ


Смайли, вони ж емодзі, стали обов’язковою частиною спілкування при листуванні. Ці міні картинки доповнюють текст, дозволяють співрозмовникам передати емоції або наміри. Однак практика показує, що емодзі поступово стають і частиною судового процесу. Адже на них стали посилатися як на докази. Та все не так однозначно.

Як додатковий аргумент в суді, учасники процесу тепер можуть посилатися на смайлики, які контрагент додав до тексту в WhatsApp, Viber, Skype і Telegram. Суди приймають такі графічні зображення як доказ.

Емодзі допоможуть довести поставку, оплату, узгодження. У кожному емодзі закладений певний сенс. Люди з однакового соціокультурної спільноти зчитують його майже завжди однаково.

Якщо до повідомлення прикріпити емодзі «рукостискання», то вважається, що люди домовилися. На основі таких символів, які несуть позитивні та негативні сенси, суди й прийматимуть рішення.

До прикладу, в цивільному судочинстві США суди інтерпретують смайли «великі пальці», «удар кулаком», «рукостискання» і «окуляри», як підтвердження угоди або як намір укласти договір. В Україні такої практики з економічних справ поки немає. Однак, експерти вважають, що вона піде тим самим шляхом. У суді контрагент може заперечувати, що отримав товар. Однак, якщо в листуванні з постачальником він відповів смайликом «піднятий вгору палець» або «окей», суд вважатиме зворотне.

Смайли, які висловлюють згоду або незгоду, також допоможуть довести виконання робіт.

Наприклад, замовник може стверджувати, що виконавець не вклався в терміни. Тоді в суді можна показати листування, з якої випливає, що виконавець надіслав підтвердження, яке замовник отримав.

Емодзі допоможуть підтвердити також оплату товару, робіт, послуг або її відсутність. Смайли можуть стати важливим аргументом в суперечці, якщо одна зі сторін відмовляється виконувати умови, про які домовилися в листуванні. Про те, що сторони досягли домовленості, можуть свідчити емодзі у вигляді «рукостискання», «піднятий вгору палець», «окей» та інші.

За допомогою емодзі в листуванні споживачі здатні підтвердити, що вони неодноразово зверталися до продавців товарів або виконавцям послуг з претензіями та вимагали усунути недоліки.

Суд не прийме посилання на емодзі без інших доказів

Самі по собі емодзі нічого не значать для суду. І хоча дослідження професора юриспруденції Університету Санта Клари Еріка Голдмана показують, що за останній роки збільшилися згадки смайлів в справах: на один 2018 рік припадало 30% випадків. Смайли все ж можуть стати лише частиною доказів, які пред’являє сторона. 

Так, The Verge пише про випадок, коли прокурори Сан-Франциско хотіли довести вину чоловіка, заарештованого в ході рейду по боротьбі з проституцією. Одним з аргументів — смайлик з високим підбором та мішком грошей, відправлені в особистому повідомленні Instagram одній з жінок.

Обвинувачення вважало, що характер листування свідчив про встановлення ділових відносин, а запрошений в зал суду експерт у справах торгівлі сексуальними послугами інтерпретував ці два емодзі як “одягни підбори та зароби грошей”.

Однак обвинувачений в сутенерстві на свій захист заявив, що просто намагався зав’язати романтичні відносини. В кінцевому підсумку прийняте судом рішення не залежало від тлумачення смайликів, хоч і зробило доказову підтримку.

Автор: Назарій Стах

Джерело: theverge.com, law.com

Фото: Pixabay