Штрафи.UA: сплата штрафів онлайн та безпечне водіння
В Україні існують корисні застосунки, які полегшують життя водіїв. Один із них – це Штрафи UA. Він допомагає перевіряти та сплачувати штрафи за порушення правил дорожнього руху онлайн, а також допомагає контролювати безпечне водіння.
Зважаючи на те, що 1 червня запрацює система фотовідеофіксації порушень ПДР – цей застосунок вкрай актуальний.
Його засновник – Денис Дмитров. Ми поспілкувалися з ним про проект, розпитали, як працює сервіс та які проблеми бувають у водіїв при оплаті штрафів.
Як у вас з’явилася ця ідея?
Це було ще у 2015 році. Я знав, що є схожі сервіси за кордоном і вони користуються попитом серед населення. А в Україні аналогів на той час не було. Тому я вирішив зібрати команду однодумців для розробки цього проекту.
З чого все почалося?
Усе почалося з бажання побороти бюрократичну систему сплати штрафів за порушення Правил дорожнього руху (ПДР). У той час, власник автівки міг дізнатися про наявність штрафу за порушення ПДР лише коли отримає оригінал Постанови. Після чого штраф потрібно було сплатити через банк або на сайті якоїсь платіжної системи.
До того ж, перевірити наявність штрафу могли лише в поліції, та в порядку живої черги. Тобто, це все у громадянина займало день, а то і два. Ми були сконцентровані на оптимізації сплати штрафів за порушення ПДР. Ця ідея так і зародилася, але в той час не було технічної можливості для її реалізації, тому я відклав її до кращих часів.
Чого на даний час вдалося досягнути?
Зараз ми спільно з МВС реалізували можливість отримувати інформацію про штрафи за ідентифікатором водія. Тобто водій, вказавши свій ІПН, або своє водійське посвідчення, може отримати інформацію про себе з реєстру штрафів: чи є штрафи чи ні.
Заради цієї функції, власне, в далекому 2016 році і створювався продукт Штрафи UA. і, нарешті ми домоглися свого.
Чи важко було домовитися з МВС про свого роду співпрацю?
Так, з МВС дуже довго не виходило домовитися. Це тому, що не було зрозуміло, яким чином це все реалізувати в рамках чинного законодавства.
Річ у тім, що штраф сам по собі містить різного роду інформацію, в тому числі і персональні дані для ідентифікації конкретної людини. І потрібно було ці дані деперсоналізувати. Це була перша проблема.
Друга — це навантаження. Ті сервера, ті потужності, на яких працювали системи ще рік тому, не дозволяли витримувати навантаження, які можуть створити користувачі шляхом запитів до сервісу.
Однак, з огляду на те, що не так давно був анонсований запуск фотовідеофіксації і реалізована вся інфраструктура в повному об’ємі під цю систему – це стало можливо технічно.
Щодо перевірки оплати штрафів — чому це важливо?
У нас є гасло: «проплатив, не значить погасив». Тому що недостатньо просто прийти в касу або виконати платіж за реквізитами. Платіж може бути некоректно зарахований, чи не розпізнаний поліцією — багато різних дрібних причин, які можуть вплинути на те, що в реєстрі залишиться штраф не погашений.
Тобто у вас є на руках квитанція, оплачена в термін, і начебто все правильно, а по базі показує, що штраф не сплачений. І починається паніка, адже ви оплатили його. Але, якщо глянути в квитанцію, то може виявитися, що неправильно вказано призначення платежу тощо.
Чому так трапляється?
Є такий підзаконний акт — Порядок кодування платежу для сплат штрафів за Порушення правил дорожнього руху. Він визначає, як потрібно кодувати такі платежі. Якщо система, через яку ви платите штраф, закодувала його неправильно – він не пройде і не буде розпізнаний реєстром поліції.
На жаль, в багатьох банках касири використовують в якості кодування платежу не оплату штрафу за порушення ПДР, а оплату, до прикладу, за несвоєчасну сплату податків.
Я вважаю, що це чисто людська помилка. Втомлений касир механічно вибирає перше призначення платежу, яке йому пропонує система – будь-то оплата штрафу за прострочення оплати комунальних платежів або за несвоєчасну сплату податків.
І що відбувається потім?
Платіж іде на правильні реквізити, але з іншим призначенням. Як наслідок – штраф не закритий. Перевага нашого застосунку в тому, що ми інформуємо людей, що у них є штрафи. Після нашої консультації вони звертаються в управління патрульної поліції України з проханням зарахувати оплату штрафу за квитанцією вручну. Таким чином, водії закривають свої штрафи.
Які ще бувають випадки?
Є випадки, коли людина оплатила неправильну суму штрафу. Наприклад, замість 255 грн — 235, тому що 5 була схожа на 3 в постанові. За таку помилку можна отримати арешт рахунку або конфіскацію автомобіля. А ще у виконавчій службі потім буде біганина, тому що між собою системи не обмінюються інформацією в автоматичному режимі. Все відбувається вручну. Ти повинен відправити повідомлення в поліцію, виконавець теж повинен відправити повідомлення і в поліцію, і в суд.
Часто буває, що людина оскаржила штраф в суді і його зняли, але в базах поліції він продовжує висіти. Це тому, що суд не повідомив поліцію про скасування штрафу. Тому після того, як ви оскаржили штраф, ви повинні разом з рішенням суду поїхати в управління патрульної поліції і упевнитись, що штрафу у вас немає, а якщо є — анулювати його.
А що це за сервіс «Безпечне водіння»?
На початку 2020 року ми запустили в бойовому режимі «Безпечне водіння» — це функція моніторингу стилю водіння і мотивація для водіїв їздити безпечно і спокійно на дорогах. За це водії отримують додаткову знижку, точніше додатковий кешбек при покупці страхових полісів. Також плануємо додати туди бензин та інші плюшки, що можна отримати на заправках, як бонус за гарне водіння.
Цю систему ми запустили спільно з Міністерством інфраструктури України. Як результат, зараз більше 25 тисяч водіїв використовують застосунок, 69 тисяч поїздок ми вже проаналізували. Це такі перші результати, далі ми цю функцію будемо розвивати. Поки вона є тільки для айфонів, скоро буде і для андроїдів.
Які ще сервіси є у вашому мобільному застосунку?
Поліс ОСЦПВ (Поліс Автоцивілки) — цей продукт не випадковий. Відповідно до Правил ПДР, відсутність у водія Полісу Автоцивілки карається штрафом. Отже, наші користувачі після сплати такого штрафу, скоріш за все, будуть мати бажання придбати Автоцивілку. Тому ми і передбачили таку можливість.
Чого ти б хотів досягти?
Моя мрія зробити сервіс доступним для будь-якого громадянина. Зробити так, що ти завантажуєш застосунок, ідентифікуєш себе, вводиш свої дані і, як результат, бачиш свій статус: є у тебе борги перед державою чи ні. Яка ймовірність того, що твої рахунки заарештують, не випустять за кордон, чи конфіскують твій транспортний засіб.
От щоб людина це все бачила — там повинна збиратися і переплітатися між собою інформація з різних джерел, служб та інстанцій. Щоб ти був на 100 відсотків упевнений, що у тебе перед державою немає ніяких боргів.