Штраф за фрілансера: як уникнути санкцій Держпраці, наймаючи віддаленого працівника


Глобалізація технологій і розвиток інтернету сприяють активному росту числа фрілансерів. Залежно від виду послуг, які надає віддалений працівник, з ним укладають або трудовий, або цивільно-правовий договір. Відсутність же узаконених відносин з фрілансером загрожує штрафами.

З одного боку, укладання контрактів необхідно. Документ не просто дозволяє убезпечити підприємство-замовника від штрафів і наповнити держбюджет податками. Компаніям він гарантує якість і графік виконання робіт, а фрілансеру — заробіток.

З іншого ж боку, навіть наявність таких договорів не є запорукою спокійного життя роботодавця і його підрядників.

Систематичність виплат

Наприклад, зовсім недавно до однієї великої черкаської IT-компанії навідалися перевіряючі з Держпраці. Контролерам не сподобалися складені цивільно-правові договори на надання послуг і характер виплат (кілька разів на рік), що, на їхню думку свідчить про наявність трудових відносин.

Як передає видання ubr.ua, в договорах чітко вказано, що вони не є трудовими, люди не підкоряються трудовому розпорядку і самостійно організовують надання послуг. До того ж, оплата проводиться не за відпрацьований час, а за обсяг наданих послуг.

Основна претензія була в тому, що послуги недостатньо «конкретно» виписані в договорах. Не сподобалося їм і те, що платили кілька разів на рік — на їхню думку це «систематичність», хоча такого поняття в трудовому праві немає, — розповів глава юридичного департаменту компанії SPD Ukraine Микола Кудрявцев. Саме до них і навідалися інспектори.

Поки штрафи не накладено, а складені тільки акти про порушення, які компанія збирається оскаржити. Але якщо Держпраці не прислухається до доводів роботодавця, то за одну людину компанії загрожують санкції в розмірі 30 мінімальних заробітних плат — близько 110 тис. грн.

Піднімуть дані за півтора року

Ключове питання в тому, в якому форматі компанія працює з фрілансером, кажуть експерти. Якщо залучає його рідко, один або кілька разів на рік, тоді можливість зіткнуться з проблемами мінімальна. Хоча і в цьому випадку варто проявити пильність і врахувати всі нюанси.

Якщо компанія працює з одним і тим же виконавцем щомісяця, потрібно бути максимально уважними до формулювань, які використовуються в договорах і актах. І якщо це фрілансер, логічно, що він не буде систематично працювати в офісі замовника, — помітив нам представник українського фріланс-сервісу Freelancehunt Валентин Зюзін.

У випадку з SPD Ukraine, перевіряючі навіть не брали до уваги, чи присутні найняті фрілансери безпосередньо в офісі компанії. А дані збирали відразу за півтора року — перевірити фізично, як часто в цей період найнятий працівник з’являвся в офісі неможливо. Самих людей не шукали і не опитували, кажуть в компанії.

Можливо, в офісі на момент перевірки було кілька людей з тих, з якими зажадали договори, але вони не працюють постійно, у них були замовлення час від часу, або віддалено, — розповів Микола Кудрявцев.

Як не попастися

У зоні ризику щодо перевірок перебувають зараз не тільки програмісти. Українські компанії часто звертаються за допомогою віддалених дизайнерів і фахівців, пов’язаних з маркетингом і просуванням, рекламщикам. Чимало надходить замовлень і на тексти — написання, переклад, адаптація, а також виробництво аудіо- і відео-контенту.

Щоб не попастися в лапи перевіряючих, роботодавцям при роботі з фрілансерами в першу чергу радять укладати договори на надання послуг з ФОП. І по можливості не «селити» їх у себе в офісі. Інакше у контролерів можуть виникнути додаткові питання.

Це однозначно повинні бути ФОП, з якими є договір про надання послуги. І які на момент виконання робіт повністю виконують інструкції та вказівки компанії, якщо вони працюють на її території.

Якщо ви наймаєте якусь приватну особу за трудовим договором, і вона працює на території вашого офісу, я все ж думаю, що це не зовсім фріланс. Ось якщо б вони працювали віддалено, тоді це точно фріланс, — зауважив глава Інтернет Асоціації України Олександр Федієнко.

У свою чергу, Міністерство праці та соцполітики України в своєму Листі від 15 травня 2008 року № 105/13 / 116-08 визначає «фріланс» як віддалену роботу за допомогою мережі Інтернет, а «фрілансера», як вільного працівника (приватний підприємець), позаштатного працівника, що виконує разове замовлення або тимчасову роботу без зарахування в штат підприємства.

Складність у даній сфері правовідносин полягає в тому, що вони регулюються трудовим і цивільним законодавством (КЗпП і Цивільний кодекс України). І якщо Держпраці виявить, що з особою не уклали трудовий договір, але при цьому є ознаки трудових відносин, то підприємству загрожує досить значний штраф, — зауважила адвокат ЮФ Ario Law Firm Наталія Швець.

Джерело: ubr.ua