Шлюбний договір: аморально чи мудро?
Про особливості шлюбних договорів, їх можливості, правове регулювання та статистику їх укладення в Україні.
Від моменту, коли подружжя обмінюється обітницями «бути разом і в горі, і в радості», до «Встати, суд іде…» інколи може пройти зовсім мало часу.
Коли романтичні почуття і обіцянки безмежної любові починають зникати, на зміну їм приходять образи і взаємні претензії, ну і звісно, найбільш болюче питання — майно. Що, кому, скільки та як поділити?
В Америці чи країнах Європи шлюбний договір — це звична річ. Однак, нам важко уявити, як можна одночасно тримати в одній руці коробочку з обручкою, а в іншій на підпис договір про розподіл майна після розлучення.
Багато людей схильні вважати, що шлюбні договори є аморальними і виявом недовіри між подружжям, оскільки шлюб вважається святим і надісланим «з небес». Консервативно налаштовані люди не сприймають шлюбні договори як досягнення цивілізаційного розвитку суспільства, а навпаки, засуджують їх.
Однак, коли люди стикаються з проблемами, пов’язаними зі шлюбом і його наслідками, вони починають задумуватись про важливість шлюбного договору. Ці договори можуть виконувати функцію забезпечення фінансової стабільності, захисту майна та інших активів у разі розірвання шлюбу.
Важливо пам’ятати, що рішення про укладання шлюбного договору — це особистий вибір кожного подружжя. Вони повинні враховувати свої цінності, потреби та очікування від шлюбу і взаємодіяти на основі взаємної довіри й розуміння.
Трішки статистики
Як показує статистика, війна — не перешкода для кохання.
Так, у 2022 році, протягом березня-грудня, в Україні одружилися 198 332 закохані пари. Це на 7 654 більше, ніж за аналогічний період попереднього року. Так, за березень-грудень 2021 було зареєстровано 190 678 шлюбів.
А от розлучень в Україні стало значно менше — аж на 40 %. Якщо раніше через РАЦС розходилось понад 30 тисяч пар, у 2022 році за розірванням стосунків звернулись лише 17 893 пари.
Хоча одружувались українці частіше, шлюбні договори укладали мало. І без того невелика кількість шлюбних договорів скоротилась за рік ще у 2,6 раза. У попередні роки прослідковувалась навпаки тенденція зросту попиту на контракти з другими половинками. У 2022 році шлюбні договори укладали 7 пар із тисячі.
Що ж це таке, той «шлюбний договір»?
Поняття шлюбного договору, раніше відомого як «шлюбний контракт», було введено в українське законодавство 23 червня 1992 року, але фактично такі угоди існували набагато раніше, хоча вони мали форму усних домовленостей між батьками наречених. Ці домовленості стосувалися загальних питань, таких як місце проживання майбутнього подружжя, придане, яке надається кожному з них тощо.
10 січня 2002 року був прийнятий Сімейний кодекс, і шлюбний контракт був трансформований у шлюбний договір, що зробило поняття «шлюбний контракт» радше побутовим синонімом.
У чинному законодавстві шлюбному договору присвячена глава 10 Сімейного кодексу України, де на відміну від попереднього Кодексу про шлюб та сім’ю чітко визначені сторони шлюбного договору, порядок його укладення, умови та порядок розірвання.
Хочу закцентувати увагу саме на сторонах шлюбного договору. Законодавство чітко визначає, що укласти шлюбний договір може тільки подружжя, яке перебуває в законно зареєстрованому шлюбі, або ж майбутнє подружжя, яке на момент підписання шлюбного договору вже подало заяву про реєстрацію шлюбу, про що видається відповідна довідка.
Відкритим залишається питання пар, які проживають у так званому «цивільному шлюбі» без реєстрації своїх відносин та бажають урегулювати свої майнові питання. Наголошую, що положення ч. 1 ст. 92 Сімейного кодексу України робить це неможливим чітко визначаючи перелік осіб, які мають право на укладення шлюбного договору, оскільки даний перелік є вичерпний.
Шлюбний договір обов’язково укладається в письмовій формі й посвідчується нотаріально.
Скласти план на все життя або що можна прописати в шлюбному договорі?
Справді, варто уточнити, що шлюбний договір не передбачає регулювання побутових обов’язків, таких як миття посуду чи графік прибирання вдома, а також не стосується випадків подружньої невірності. Однак, він спрямований на регулювання наступних аспектів:
- майнові відносини між подружжям
- майнові права та обов’язки подружжя
- майнові права та обов’язки подружжя як батьків
Також варто зазначити, що українське законодавство містить заборону ставити одного з подружжя в «надзвичайно невигідне матеріальне становище». Ця норма закону є механізмом захисту прав та інтересів подружжя. Разом із тим, на практиці, виявляється складним довести таке невигідне становище у випадку судових суперечок, оскільки це поняття має суб’єктивний характер. Разом із тим, усе ж існує єдине розуміння того, що точно ставить одного з подружжя в невигідне матеріальне становище, та ще й надзвичайне: якщо умовами шлюбного договору передбачається, що все нерухоме та рухоме майно, придбане в шлюбі, належить одному з подружжя (постанова КЦС ВС від 26.02.2020 р. у справі № 755/19197/18).
Крім того, варто враховувати, що шлюбним договором не може передаватися у власність одному з подружжя нерухоме або інше майно, право на яке підлягає державній реєстрації.
Так, передача майна у власність має бути оформлена договором дарування, а не шлюбним договором. Метою шлюбного договору є врегулювання правового режиму майбутнього майна, а не передача власності на наявне майно.
Однак, дана норма щодо обмежень і формулювань шлюбного договору дійсно зазнає активної критики через нечіткість формулювання та обмеження можливостей подружжя щодо майна.
А що на рахунок грошових компенсацій?
Інколи серед положень шлюбних договорів можна побачити пункти про відшкодування грошової компенсації комусь зі подружжя.
Наведу приклади декількох таких положень, які зустрічались мені на практиці:
«у разі розірвання шлюбу, незалежно від того, із чиєї ініціативи його буде розірвано, право на утримання припиняється, а чоловік зобов’язується виплатити дружині компенсацію в розмірі 225 тис. доларів США, якщо шлюб буде розірвано після спливу трьох і більше років перебування в зареєстрованому шлюбі»
«у разі розірвання шлюбу між Подружжям у будь-який спосіб, Чоловік виплачує Дружині п’ятсот сорок тисяч гривень одноразово. Виплати відповідно до цього розділу здійснюються протягом шести місяців після розірвання шлюбу».
Втім, серед практикуючих юристів точаться дискусії на рахунок того, чи можна одночасно заявляти дві позовні вимоги і про розірвання шлюбу і про стягнення компенсації за шлюбним договором у разі розірвання шлюбу. Відтак, усталена судова практика визначає, що правовою підставою для стягнення зазначеної компенсації є судове рішення про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, тож вимога про стягнення коштів є передчасною і може бути заявлена лише коли шлюб є розірваний (постанова Верховного Суду від 17 червня 2020 року в справі № 761/46925/18).
Заглянемо в найцікавіші пункти «зіркових шлюбних договорів»:
«Один із пунктів договору передбачає компенсацію Кетрін у разі розлучення, по $2,8 млн за кожен рік шлюбу. А за кожну зраду чоловік зобов’язується виплатити компенсацію $5 млн.» (Кетрін Зета-Джонс і Майкл Дуглас)
«У разі розлучення Джей Зі повинен буде виплатити Бейонсе 5 мільйонів доларів за кожну народжену в шлюбі дитину» (Бейонсе і Джей Зі)
«Актор повинен вибирати тільки ті ролі, які не припускають постільних сцен і навіть поцілунків. Вихідні Дастін зобов’язаний проводити з дружиною, а його ділові поїздки не повинні бути довше двох тижнів» (Дастін Гоффман і Лайза Ґоттсеґен)
«Ходити на побачення один з одним не рідше одного разу на тиждень, щоб зберегти романтику у відносинах» (Марк Цукерберг і Прісцилла Чан)
«Фінансові особливості контракту, що складаються аж із 880 пунктів. У контракті було прописано, що дружина повинна погоджуватися з усім, що говорить або думає її чоловік і створювати щасливу атмосферу в домі. Кеті Голмс була зобов’язана відмовитися від своєї католицької віри і прийняти саєнтологічну церкву. Ну а в разі якщо почнеться міжгалактична війна й на Землю повернеться Ксену (саєнтологічний володар «Галактичної імперії», що існувала 75 млн.років тому), то Кеті зобов’язана взяти дітей і разом із чоловіком відправитися на міжзоряному кораблі на населену планету Teegeeack» (Кеті Голмс і Том Круз).
Підсумуємо?
Варто розуміти, що укладення шлюбного договору не означає, що подружжя вже заздалегідь планує розлучення чи між ними існує недовіра. Це розумне та цивілізоване рішення, яке може забезпечити стабільність і захист інтересів подружжя в непередбачуваних обставинах.
Укладення шлюбного договору є засобом впевненості в майбутньому, яким можна забезпечити певні гарантії і захист для обох партнерів.
Гадаю, важливо викорінити цей стереотип зі свідомості громадян, що укладення шлюбного договору означає «початок кінця». Навпаки, шлюбний договір може бути інструментом для збереження стабільності, упорядкування майнових відносин та забезпечення благополуччя як подружжя, так і дітей.
? Редакція може не поділяти думки авторів у розділі «Блоги».