Що таке «Ефект CSI» і чи існує він насправді?


Photo: Sonja Flemming/CBS©2009 CBS BROADCASTING INC.

Вчені запевняють, що завдяки телесеріалам про роботу поліції злочинці навчилися краще замітати сліди своїх злочинів. Це було названо «Ефект CSI».

Однак на противагу прихильникам цієї теорії є дослідники, які говорять, що «Ефекту CSI» не існує. Розбираємось, що до чого.

Серіал «CSI: Місце злочину», який з’явився в ефірі в жовтні 2000 року, завоював серця багатьох шанувальників. Історії про роботу криміналістичної лабораторії викликали величезний інтерес: в кожній серії розповідалося про роботу судово-медичних експертів і криміналістів, які беруть участь в розкритті  різних злочинів.

Серіал швидко став популярним. Багато журналістів, криміналістів і юристів почали говорити про те, що фільм здійснив серйозний вплив на злочинців. Отримавши з серіалу чимало інформації про те, як відбуваються і розкриваються злочини, зловмисники, на думку деяких експертів, стали здійснювати «чистіші» злочини. Доказів, за якими злочинців можна було б вичислити, нібито стало менше, а самі злочини стали більш продуманими.

Це явище, яке полягає в тому, що перегляд кримінальних фільмів, заснованих як на реальних, так і на вигаданих подіях, робить злочинців хитрішими, почали називати ефектом CSI.

Але чи існує він насправді або ж це не більше, ніж вигадка? З’ясувати це вирішили психологи з німецького Університету Йоганна Гуттерберга (Johannes Gutenberg University). Професор Хейко Хехт (Heiko Hecht) і його колеги впевнені, що кримінальні серіали подібного впливу робити не можуть і їх перегляд не допомагає злочинцям краще замітати сліди і ухилятися від правосуддя.

Автори провели відразу чотири різних експерименти. Спершу вони проаналізували розкриття злочинів в США і Німеччині до початку показу серіалу і після нього. Потім вони опитали 24 злочинців, які відбувають покарання у в’язницях, та з’ясували їх думку щодо кримінальних серіалів і про те, чи можуть такі фільми полегшити зловмисникові життя.

В ході наступного експерименту вони попросили шанувальників «CSI: Місце злочину» і тих, хто ніколи не дивився серіал, гіпотетично «увійти в роль злочинця і постаратися не залишити на місці вбивства ніяких доказів». І, нарешті, 120 учасникам експерименту запропонували розслідувати уявний злочин і знайти вбивцю.

Результати всіх цих експериментів не підтвердили існування ефекту CSI . Тобто перегляд кримінального серіалу не давав злочинцям при вчиненні злочину ніяких переваг. Втім, авторам вдалося ідентифікувати риси, властиві «ідеальному злочинцеві». Найпродуманіші злочини здійснювали молоді чоловіки з вищою технічною освітою.

По матеріалам med.vesti

Фото: Crime Scene Investigation