Що робити, якщо постійно забуваєш імена, дати, паролі чи іншу важливу інформацію?
Вам знайоме це відчуття, коли хочеш щось сказати, але буквально через кілька секунд фраза або питання випаровується з голови? А постійні пошуки втрачених ключів, які зникають коли ось-ось потрібно бігти на зустріч з клієнтом? Або ім’я колеги, яке крутиться на язиці, але не можете сказати, натомість намагаєтесь викрутитись з незручної ситуації, коли потрібно до нього звернутись на ім’я. І звичайно, дати, про які також пам’ятаєте заздалегідь, але чомусь забуваєте саме в день їх настання.
Такі мікропровали в пам’яті доставляють незручності. Дослідження, проведені в Університеті Торонто, говорять про те, що все не так погано: така забудькуватість може зробити людину розумнішою, оптимізує мислення і дозволяє раціонально приймати рішення, ігноруючи речі, які не мають ніякого значення. Ми розуміємо, що це навряд чи вас втішить, тому знайшли способи, які допоможуть залатати діри в пам’яті.
1. Якщо ви постійно забуваєте імена
Класична ситуація, коли ви прийшли на роботу в нове місце і не можете запам’ятати імена колег. Нічого страшного, якщо спершу плутаєте, як кого звуть, але через пару тижнів ви повинні знати імена хоча б тих людей, з ким працюєте в одному відділі.
Якщо до цього часу все ще відчуваєте проблеми із запам’ятовуванням, то ось, що варто зробити: порівнюйте конкретну людину з відомою персоною або ж з якимось яскравим образом, який залишиться в вашому мозку. Потім, зіставивши ім’я з картиною, народженою в голові, візуалізуйте її. Під час наступної зустрічі з цією людиною в вашій голові спершу з’явиться конкретний образ, а потім ви зможете згадати й ім’я, адже наш розум пам’ятає те, що бачить.
А є спосіб ще простіший: в епоху інтернету практично кожну людину можна знайти в соціальних мережах. Завантажте фотографію і підпишіть її — так ви гарантовано запам’ятаєте ім’я потрібної людини вже після третього перегляду фото.
2. Якщо ви продовжуєте забувати дати
Часом навіть та дата, про яку ви пам’ятаєте протягом всього року, може вилетіти з голови в найпотрібніший момент, а говорити про малозначні річниці та події взагалі не варто.
Еллісон Ламонт, співзасновник Фонду пам’яті в Новій Зеландії, радить поступати таким чином:
Визуализируйте захід, який має відбутися, думайте про його місце, час, як ви будете добиратися до конкретної точки, що на ньому відбудеться. Асоціюйте створені образи з конкретною датою, і в це момент тримайте її в голові. Це дозволить закріпити дату у вашій пам’яті.
Якщо це не спрацює, то використовуйте техніку зворотного відліку до заходу. Ви кожен день будете відзначати, скільки днів залишилося до важливої події, встигнете до нього підготуватися і вже точно не потрапите в незручну ситуацію через свою забудькуватість.
3. Якщо ви забуваєте про те, що хотіли сказати
Уявіть, що у вас призначене важливе засідання в суді, ви тримаєте у голові масу важливих моментів та доказів, які необхідно висловити, але боїтеся втратити щось важливе.
Психологи радять поступати таким чином: ставте маленькі «якорі» на окремих предметах інтер’єру, готуючи промову. Ліжко — це перший доказ, і під час розмови, поглянувши на нього, ви згадаєте, що ж хотіли сказати. Кухонний стіл — це наступний момент, який ви хотіли обговорити, книжкова шафа — ще один доказ у справі, і так далі.
Візуальні асоціації допоможуть мозку запам’ятати всю важливу інформацію, і ви детально та по-порядку викладете свої думки, не пропустивши жодної важливої деталі.
Якщо це не спрацює, то тезисно записуйте в блокнот найважливіші думки, які необхідно озвучити.
4. Якщо ви постійно забуваєте, куди кладете телефон і ключі
Може скластися ситуація, коли ви не просто забули, куди поклали свій телефон, а ще й поставили його на беззвучний режим. Але якщо Apple і Android мають спеціальну опцію — можна увійти в свій обліковий запис за допомогою комп’ютера і через нього включити звук на своєму гаджеті, а потім просто попросити кого-небудь подзвонити — то з ключами такий трюк не вдасться.
Але ви можете купити яскраву ключницю і класти ключі в одне місце, тоді вони завжди будуть гарантовано лежати в одному місці.
5. Якщо ви постійно забуваєте паролі
Джошуа Фоер в своїй книзі «Місячне сяйво з Ейнштейном» розповів про формулу «людина, дія, об’єкт», яка допомагає запам’ятовувати паролі.
Ось як це працює: уявіть, що вам необхідно запам’ятати комбінацію 4314КК3. Можливо, виглядає непросто, але якщо ви використовуєте формулу і перетворите пароль в слова, то отримаєш ось що: чоловік (4) ПІ-дписав (3,14) красиву картину (КК) на заході (3). Асоціація фрази зі знайомими мозку позначеннями дозволить створити такий пароль, який ви завжди зможете згадати.
За матеріалами: BroDude