Розірвання шлюбу: досвід різних країн


Як показує статистика, з розірванням шлюбу доводиться зіткнутися багатьом. Як розлучаються подружжя в різних країнах та з чим залишаються «колишні».

В одних країнах цей процес досить простий та легкий. Однак є країни, де шлюборозлучний процес може тривати роками, потягнути чимало витрат, а іноді й взагалі неможливий.

Ми вирішили розібратися, які є особливості розірвання шлюбів у інших країнах світу.

Безкоштовне стокове фото на тему «аналіз, аналітика, баланс»

Починаючи з себе

Статистика нашої країни показує, що близько 40% укладених шлюбів з часом розпадаються.  І хоча розлучення в наш час вже не сприймається як сімейна трагедія, це все одно залишається громіздким та тривалим процесом. Певно кожен знає приказку, що одружуються за день, а розлучаються — місяцями.

Так, в Україні шлюб можна розірвати в органах РАЦС або в суді. Розірвання шлюбу в РАГСі вважається простішою та швидшою процедурою. Але це можливо, якщо є взаємна згода подружжя, немає спільних неповнолітніх дітей та спору про майно. В інших випадках доведеться йти до суду.

У суді подружжю, як правило, дається час для примирення (до 6 місяців). Тільки після закінчення цього терміну і за умови, що подружжя не передумали розлучатися, шлюб розривається.

Відзначимо, що в нашій країні закон встановлює категоричну заборону на розірвання шлюбу чоловіком, дружина якого вагітна або має дитину віком до 1 року. Винятковими є лише випадки, коли батьківство дитини оскаржено в судовому порядку.

Попри все це, процес розірвання шлюбу в Україні досить простий. Особливо, якщо його порівняти зі шлюборозлучними процесами в інших країнах.

Безкоштовне стокове фото на тему «адвокат, всередині, документи»

Краще двічі подумати перед одруженням у наступних країнах:

  • Філіппіни

Виявилося, наприклад, що найсуворіша процедура розлучень існує зовсім не в близькосхідних монархіях, а на Філіппінах.

Там втомлене один від одного подружжя повинне отримати дозвіл від Сенату країни або від президента, щоб жити щасливо порізно.

Цікаво й те, що тільки мусульмани можуть розірвати шлюб, а всі інші — лише анулювати його.

  • Греція

До речі, розлучення подружжя відомі нам ще з Древньої Еллади — 2,5 тисячі років тому за часів Гомера воно могло вимагатися як чоловіком, так і жінкою.

У сучасній Греції більшість розлучень не по взаємній згоді неминуче направляються в суд.

Закон обмежує причини, за якими відбувається розірвання шлюбу:

  • двоєженство;
  • перелюбство;
  • роздільне проживання;
  • загроза життю або сімейне насильство.

А рішення про розлучення подружжя, опіки над дітьми та розмір аліментів на підставі відповідного позову приймає районний суд першої інстанції за місцем проживання відповідача або ж за останнім місцем спільного проживання сім’ї в період виникнення подружніх розбіжностей.

Цікаво, що грецьким законодавством дозволено громадянам третіх країн, які отримали посвідку на проживання як члени сім’ї, залишатися в Елладі й після розриву відносин зі своїм партнером. Для цього достатньо, щоб шлюб тривав не менше трьох років.

  • Італія

Також дуже складний та тривалий процес розірвання шлюбу в Італії.

Так, до недавнього часу подружжя, перш ніж розлучитися, проходили трирічний період очікування розлучення (periodo separazione).

У цей період вони жили окремо і, як правило, обговорювали всі майнові питання, вирішували, з ким будуть проживати діти, і т.п. Якщо сторони не могли домовитися, то цей період та сам шлюборозлучний процес міг затягнутися до п’яти, а то й більше років.

Лише у 2015 році вступив в дію новий закон, який спрощує процедуру розлучення в цій країні. Новий період очікування розлучення скоротився з 3 років до 12 місяців для судового розгляду справи та до 6 місяців для розлучення з обопільної згоди. Після закінчення цього періоду для остаточного розірвання шлюбу ще поки чоловікові та дружині залишається:

  1. або звернутися до суду з відповідною заявою. У такому випадку відбувається традиційний процес, який при взаємній згоді подружжя, вирішується в одному слуханні;
  2. або за допомогою адвокатів скласти акт, за допомогою якого регулюються відносини сторін після розлучення, затвердити його у прокурора та відправити в РАЦС міста;
  3. або розлучитися в комуні міста, навіть без залучення адвокатів.

Силуэт, Канат, Пара, Разделение, Распад, Развод

  • Франція

У Франції, на відміну від Італії, розірвання шлюбу завжди відбувається через суд. При цьому розлучення можливий з трьох причин:

  • взаємна згода подружжя;
  • наявність провини одного з подружжя;
  • припинення спільного життя.

Для розірвання шлюбу за взаємною згодою подається заява до суду. Але потрібно враховувати, що зробити це можна не раніше, ніж через пів року після укладення шлюбу.

Розлучення через припинення сімейного життя суд визнає в тому випадку, якщо є докази того, що чоловік і жінка шість років та більше не проживають разом.

Розлучення через провину одного з подружжя визнається, наприклад, коли один із подружжя вчинив злочин. Виною вважається також і подружня зрада. У такому випадку при розлученні винна сторона повинна відшкодувати матеріальну та моральну шкоду, заподіяну розлученням.

  • Німеччина

У Німеччині розпадається приблизно кожна третя сім’я, це близько 150 тисяч розлучень в рік. При цьому середня тривалість шлюбу не така вже й маленька — 15 років.

Розірвати його може тільки суд, навіть якщо подружжя не збираються ділити дітей, кішок та сервіз у шафі.

У Німеччині також існує таке поняття, як аліменти, або допомога на утримання. Їх отримує той з подружжя, з ким залишається дитина — як правило, це мати.

До визначення суми виплат німці підходять з властивою їм педантичністю: вона розраховується до цента за так званою «Дюссельдорфською таблицею» — від чистого доходу батьків та віку неповнолітнього.

Ця схема, складена ще на початку 1960-х років, досі служить орієнтиром суддям, хоча і не має сили закону. Останній раз корективи в неї вносилися у 2019 році, тоді розміри виплат трохи знизилися.

Аліменти в ФРН існують не тільки для дітей, а й колишньої дружини, якщо на момент розлучення вона фінансово неспроможна. Крім того, чоловік зобов’язаний компенсувати пенсійні накопичення матері своїх дітей, якщо вона тривалий час присвячувала себе догляду за ними та тому не працювала.

Нарешті, при розлученні справедливо розподіляється між подружжям «приріст майна», нажитого за весь час сімейного життя (в розрахунок беруться активи, нерухомість, великі придбання). Примітно, що вони ділять порівну не тільки загальний прибуток, але і загальні борги.

Безкоштовне стокове фото на тему «барвистий, блискучі шпалери, вечірка»

  • Японія

Процес розлучення в Японії схожий за своєю суттю до німецького. Але цікавий він тим, що деякі японці влаштовують урочистості з нагоди розставання.

Так, чоловік та дружина розбивають обручки спеціальним молотком, а потім опускають їх в горлянку глиняної жаби, яка символізує повернення до колишнього життя.

  • США

У США, як і у Франції, шлюб розривається тільки через суд. Але щоб звернутися до нього, необхідно мати статус осілості — прожити в даному штаті або окрузі не менше пів року, а іноді й рік.

Безкоштовне стокове фото на тему «аналіз, аналітика, баланс»

Легше легшого

У деяких країнах розлучення може пройти набагато швидше та простіше. 

  • Португалія

Наприклад, в Португалії, якщо обоє з подружжя згодні на розлучення та його умови, їм достатньо відправити електронний запит до відповідної адміністративної установи без будь-яких пояснень.

У деяких випадках, коли у пари немає дітей, спільного майна та спільної адреси проживання, свідоцтво про розлучення можна отримати протягом години.

  • ОАЕ

Своєрідний порядок розірвання шлюбу діє в Об’єднаних Арабських Еміратах. Щоб розлучитися, чоловікові досить сказати три рази «Талак» та шлюб можна вважати вже недійсним.

Разом з тим складності становлять розподіл майна, переоформлення нерухомості, тому шлюборозлучний процес може затягнутися на кілька місяців. 

Однак жінці розлучитися не так просто. Якщо чоловік в шлюбному контракті в правах жінки зазначив, що вона може піти від нього, навіть якщо просто розлюбила, то процедура така ж проста. А якщо такого права жінка не отримала, то розірвати шлюб вона може лише в окремих випадках.

Зокрема, якщо чоловіка відправили до в’язниці на довгий термін, якщо він психічно хворий, має венеричні захворювання або не може мати дітей.

Безкоштовне стокове фото на тему «mrbeanbum, weddingplz, ведмегуд»

Або правовий вакуум, або заборона

На цей час у світі залишилася лише одна держава, де дотепер неможливо отримати розлучення —  Ватикан.

Святійший Престол не має ніяких юридичних положень про розлучення, і пари можуть тільки анулювати свій шлюб.

Джерело: rapsinews, semeynoepravo.kiev.ua, ilex.by, rg.com

Фото: Pexels