Рівень довіри суспільства до судової влади в процесі реформ зріс втричі


Рівень довіри суспільства в результаті судової реформи до судової влади зріс втричі. Такі дані другого національного опитування громадян, яке у вересні-жовтні 2018 року здійснила Програма реформування сектору юстиції “Нове правосуддя” за підтримки USAID.

В дослідженнях зазначено, що рівень довіри до судової влади в останні роки демонструє, хоч і повільний, але поступальний ріст – від критично низьких 5% у 2015 році до 16% станом на жовтень 2018 року.

Також, за результатами досліджень, 16 відсотків громадян вважають себе повністю, або в основному обізнаними про хід судової реформи. Цей показник помітно виріс у порівнянні з 2017 роком, коли він становив всього 9 відсотків серед опитаних. Щодо джерел інформування, то респонденти називають засоби масової інформації, зокрема, телебачення, частка якого найбільша, Інтернет ресурси, соціальні мережі, а також враження, оцінки, досвід знайомих та близьких і власний. Окремо зазначимо, що такі результати опитування серед громадян, які ніколи не брали участь у судових провадженнях.

Разом з тим, 60% громадян – учасників судових проваджень погоджуються з тим, що рівень кваліфікації суддів був високим, 63% – кажуть, що судді були ввічливі і тактовні, 59% – визнають добре організовану роботу суду, а 53% – відзначають, що розгляд справи відбувся своєчасно та без затримок.

Слід зазначити, що цьогоріч, в опитуванні щодо довіри до судової влади, вперше було застосовано індекс шкали “Євробарометр”, де у респондентів відсутня можливість відзначати нейтральне сприйняття довіри. Відповідно до шкали “Євробарометр” (відповідність процесів до стандартів країн Європейського Союзу) довіру до судів висловлюють 20% респондентів.

Джерело: Прес-служба РСУ