Результативна співбесіда: як її проводить Ілон Маск


Ви помічали, що часто після закінчення співбесіди до кінця не зрозуміло, чи підходить кандидат на дану посаду, чи ні. Ми розповімо, як один з найуспішніших людей світу проводить їх швидко, і при цьому дізнається про кандидатів все?

Ілон Маск недавно став найбагатшою людиною у світі. Але це заслуга багато в чому і його співробітників. Багатьох з них, аж до деяких інженерів, він відбирав сам. Результат — Tesla з 48 тисячами людей персоналу по капіталізації у 20 разів перевершує Ford зі 190 тисячами робітників.

Чи є щось, що допомагає Ілону Маску знаходити найдостойніших співробітників для його численних компаній?

Як ви розгадаєте цю загадку?

Глава Tesla Ілон Маск впевнений, що для роботи в Tesla не потрібен диплом. На питання в Twitter про те, чи впевнений він у тому, що вища освіта не є обов’язковою вимогою до претендента, засновник Tesla відповів ствердно.

На його думку, набагато більше, ніж диплом, означають ознаки «виняткових здібностей» кандидата. Тому Ілон часто перевіряє кандидатів на кмітливість своєю улюбленою загадкою.

«Уявіть, що ви стоїте на поверхні Землі. Ви проходите одну милю на південь, одну на захід і одну на північ та опиняєтеся в тій же точці, звідки почали рух. Де ви знаходитесь?»

На неї є дві правильних відповіді. Першу здатні дати більшість інженерів — це Північний полюс. Якщо з Північного полюса пройти одну милю на південь, потім повернути на захід та пройти ще одну милю, а потім змінити напрямок на північний, то через одну милю ви знову опинитеся на Північному полюсі, замкнувши своїм рухом трикутник.

Коли задоволений кандидат дає правильну відповідь, Маск запитує: «А де ще таке може бути?». Друга правильна відповідь на загадку — поблизу Південного полюса, на одну милю на північ від паралелі, довжина якої дорівнює одній милі. Тоді, пройшовши одну милю на південь, ви як раз опинитеся на цій паралелі. Потім ви повернете на захід та обійде паралель по колу (її довжина, нагадаємо, якраз одна миля), після чого повернете назад на північ і опинитеся в тій же точці, звідки почали свій рух.

Другу правильну відповідь дають далеко не всі претенденти. На щастя для них, Маск не надає великого значення правильності відповіді на своє питання. Замість цього він спостерігає за тим, як людина обробляє інформацію та підходить до розв’язання проблеми.

Дізнайтеся все без поліграфа

Але це не єдиний спосіб. Ілон під час своїх співбесід випадково знайшов ще й науковий підхід для відбору дійсно кваліфікованих спеціалістів.

Його принцип роботи нещодавно пояснила вчений-психолог Коді Портер у своєму методі для правоохоронних органів.

Метод Портер заснований на простому спостереженні про брехунів: вони не люблять вдаватися в подробиці, оскільки знають, що так їх з більшою ймовірністю на чомусь зловлять.

З іншого боку, ті, хто говорить правду, будуть щасливі заглибитися з вами в будь-які деталі. Щоб використовувати цей життєвий факт у своїх інтересах, ви можете застосовувати техніку, що отримала назву «асиметричне управління інформацією» (AIM).

Портер пояснює:

По суті, метод AIM передбачає інформування підозрюваних про цей факт. Зокрема, інтерв’юери дають зрозуміти респондентам, що якщо вони нададуть довші та докладніші описи цікавих події, слідчий зможе краще визначити, чи говорять вони правду. Для тих, хто розповідає правду, це хороші новини. Для брехунів — навпаки.

Дослідження показують, що коли ви говорите підозрюваному, що чим більше подробиць, тим краще, оповідачі правди поспішають обговорити тонкощі справи. Водночас брехуни намагаються дотримуватися загальних слів, даючи якомога менше подробиць. І різницю стає легко помітити навіть нетренованій людині. В одному експерименті здатність інтерв’юерів виявити брехуна підскочила з 48 відсотків (по суті, 50/50, сліпий шанс) до 81 відсотка, коли вони почали використовувати метод AIM.

Такий величезний стрибок в ймовірності виявлення обману може стати щасливим сюрпризом для багатьох поліцейських, але одна людина, яку він не шокує, — це Ілон Маск.

Він розповів в інтерв’ю на Всесвітньому урядовому саміті ще у 2017 році, що завжди використовує один і той же підхід до співбесід, питаючи кожного кандидата: «Будь ласка, поділіться зі мною найскладнішими проблемами, над якими ви працювали. І в подробицях розкажіть про те, як ви їх вирішували».

Маск тоді продовжив пояснювати, що «люди, які дійсно розв’язували проблему, вони точно знають, як вони її вирішили, вони розуміють дрібні деталі»

Іншими словами, Маск давно інтуїтивно зрозумів правду, що лежить в основі досліджень Портер: по-справжньому кваліфіковані (хоча іноді й незручні в соціальному плані) люди будуть в захваті, якщо почнуть разом з вами копатися в подробицях. Але ті, хто виїжджає тільки на харизмі, не зможуть зробити те ж саме.

Джерело: forbes, vc.com, spark.com

Фото: Pexels