РАУ роз’яснила особливості застосування ордера адвоката
Рада адвокатів України затвердила роз’яснення щодо застосування ордера на надання правничої (правової) допомоги.
Відповідне рішення РАУ № 106 прийнято 11 вересня 2021 року.
До Ради адвокатів надійшло звернення з проханням надати роз’яснення щодо відповідності зразка з Додатка № 1 Положення про ордер на надання правничої (правової) допомоги, затвердженого рішенням РАУ № 41 від 12 квітня 2019 року (зі змінами), та сформованого через особистий кабінет адвоката ордера та внести відповідні зміни до Положення про ордер на надання правничої (правової) допомоги.
Рада адвокатів України у межах компетенції зазначила таке.
Згідно з пунктом 1.36 Положення про Раду адвокатів України, затвердженого Установчим з’їздом адвокатів України 17 листопада 2012 року, до повноважень Ради адвокатів України відповідно до покладених на неї завдань належить надання роз’яснення з питань, пов’язаних з адвокатською діяльністю.
Частиною 3 статті 4 Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (далі — Закон) визначено, що адвокат може здійснювати адвокатську діяльність індивідуально або в організаційно-правових формах адвокатського бюро чи адвокатського об’єднання (організаційні форми адвокатської діяльності).
Статті 13, 14, 15 Закону регулюють здійснення адвокатської діяльності адвокатом індивідуально, в організаційно-правових формах адвокатського бюро та адвокатського об’єднання. Таким чином, законодавець передбачив альтернативу вибору для адвоката, у якій формі він може здійснювати свою адвокатську діяльність.
Відповідно до пункту 3 частини 2 статті 17 Закону до відомостей Єдиного реєстру адвокатів України вносяться відомості щодо найменування і місцезнаходження організаційної форми адвокатської діяльності.
Таким чином, при внесенні даних до Єдиного реєстру адвокатів України адвокат повідомляє, яку організаційну форму адвокатської діяльності він обрав.
Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро, адвокатським об’єднанням та повинен містити обов’язкові реквізити, передбачені цим Положенням (пункт 4 Положення про ордер на надання правничої (правової) допомоги, надалі – Положення).
Пунктом 6 Положення визначено, що бланки ордерів, згідно із затвердженою типовою формою, генеруються у відповідному розділі «Особистого кабінету адвоката» на офіційному вебсайті Національної асоціації адвокатів України, слідуючи командам системи.
При цьому РАУ наголошує, що стороною договору про надання правової допомоги при здійсненні адвокатом адвокатської діяльності у формі адвокатського бюро є адвокатське бюро (частина 5 статті 14 Закону); стороною договору про надання правової допомоги при здійсненні адвокатської діяльності у формі адвокатського об’єднання є адвокатське об’єднання, від імені якого договір підписується учасником адвокатського об’єднання, уповноваженим на це довіреністю або статутом адвокатського об’єднання (частина 5 статті 15 Закону).
Згідно з пунктом 8 Положення адвокати, адвокатські об’єднання або адвокатські бюро ініціюють генерування ордерів відповідно від адвокатів, які здійснюють адвокатську діяльність індивідуально, керівників (уповноважених осіб) адвокатського об’єднання, адвокатського бюро через офіційний вебсайті НААУ, в раді адвокатів регіону, або як виняток у передбачених Радою адвокатів України випадках безпосередньо у Національній асоціації адвокатів.
Таким чином, система управління електронної бази даних Єдиного реєстру адвокатів України генерує у відповідному розділі «Особистого кабінету адвоката» на офіційному вебсайті Національної асоціації адвокатів ордери на надання правничої (правової) допомоги відповідно до обраної адвокатом організаційної форми адвокатської діяльності.
З огляду на викладене, типова форма (зразок) ордера на надання правничої (правової) допомоги (Додаток № 1 Положення про ордер на надання правничої (правової) допомоги, затвердженого рішенням РАУ № 41 від 12 квітня 2019 року, зі змінами) відповідає згенерованим ордерам на надання правничої (правової) допомоги у відповідному розділі «Особистого кабінету адвоката» на офіційному вебсайті Національної асоціації адвокатів та відображає форму, в якій адвокат здійснює свою адвокатську діяльність та яка зазначена в Єдиному реєстрі адвокатів України.
Джерело: jurliga.ligazakon.net
Фото: Pexels