Раду суддів Болівії звинувачують у підриві суддівської незалежності за масове звільнення суддів


Міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch звинуватила Раду суддів Болівії  у підриві суддівської незалежності: у країні з 2017 року було звільнено майже 100 суддів, призначених на посади довічно.

Про це пише Jurist.org.

Human Rights Watch закликала Організацію Американських Держав (ОАД) розглянути це питання, скликати засідання своєї Постійної ради для розгляду поточних змін у системі правосуддя Болівії, які послаблюють верховенство права, і «нагадати болівійській владі, що незалежність суду, включаючи гарантії захисту суддів від свавільного відсторонення, є ключовою складовою будь-якої демократії, яка поважає права людини».

HRW звинуватила магістратну раду Болівії, орган, який призначає і звільняє суддів, у самовільному звільненні десятків суддів, призначених безстроково, без пояснення причин або можливості оскаржити їх звільнення.

До слова, президент Болівії — Ево Моралес виступає проти незалежності суду, про що він неодноразово заявляв у пресі.

Звільнення були частиною ширшої реформи системи правосуддя, яка розпочалася у 2016 році під керівництвом дев’яти членів. Комісія має широкі повноваження, які включають контроль за призначенням нових суддів та прийняття “інших необхідних заходів” для реформування судової системи.

HRW також зазначає, що Болівія є стороною декількох договорів, що стосуються прав людини, включаючи Міжнародний пакт про громадянські і політичні права (МПГПП) і Американську конвенцію з прав людини, які вимагають від неї гарантувати незалежність і неупередженість. Крім того, Комітет ООН з прав людини, який здійснює нагляд за дотриманням МПГПП, наголосив, що право на незалежну і неупереджену судову систему є абсолютним правом, яке не може стати винятком.

Згідно HRW, у коментарі щодо абсолютного права незалежної та неупередженої судової системи Комітет ООН висловив думку, що «вимога про незалежність стосується, зокрема, процедури та кваліфікації для призначення суддів, і гарантій, що стосуються їхньої безпека перебування на посаді», зазначивши, що «судді можуть бути звільнені лише з серйозних причин, таких як: неправомірні дії або некомпетентність, відповідно до справедливих процедур, що забезпечують об’єктивність і неупередженість, викладені в Конституції або законі».

Фото: Pixabay