Принципи виживання під час практики


Євгеній Скуратівський

студент НУ «Одеська юридична академія»


Поради та приклади із власного досвіду, як ефективно пройти практику, якщо ви студент юридичного.   

Напевно кожний студент юридичного чекає тієї миті, коли він нарешті візьме у руки Конституцію та закони і буде підкоряти практикуючих юристів своїми знаннями. 

Шкода, але більшість із них розчаровуються практикою вже після 1 курсу, вдарившись об скали пофігізму, зверхньості або «зайнятості». Чому так відбувається і як це подолати? Спробую дати кілька порад з власного досвіду та досвіду моїх колег. Попереджаю, моя жага — це кримінальне судочинство, тому буде багато прикладів з прокуратурою 🙂

Ця вільна розмова, сподіваюсь, допоможе майбутнім студентам, і не тільки юридичної направленості, максимально розкрити свій потенціал.

Знайди собі другий дім

Так, ви не помиляєтесь, підзаголовок називається вірно. Чому саме так? Бо я вважаю, що ваша база практики має стати для вас другим домом. Місцем, де ви будете проводити більшу частину свого часу, спілкуватись із адвокатами, прокурорами, суддями або державними службовцями. 

Ви повинні знайти те місце і тих людей, спеціалізація яких вас цікавить найбільше: будь то світлий офіс адвокатського об’єднання, темні кабінети прокуратури або широкі судові зали. Важливою умовою цього є те, щоб вам подобалось заглиблюватись у хащі нових знань і протягом наступних років навчання не бігати з одного місця на інше. Як каже мій викладач: «Юрист не той, хто знає все — а той, хто точно знає щось одне!». 

Так я і зробив під час 2 курсу, обравши місцеву прокуратуру, як основу базу практики, до якої повертався і на 3, і на 4 курсі. А також поза практикою у вільний час, для того, щоб не втрачати зв’язок. 

Не бійтесь спілкуватись з вашими майбутніми колегами, налагоджувати зв’язки. Вони теж люди, їх треба поважати, але не треба боятися!

Не бійся просити завдання

Більшість моїх одногрупників зустрілись із ситуацію, коли з юристів їх перетворили на Ларису-секретаршу, яка в канцелярії шиє справи, робить копії та подає каву. Деякі з них були цьому раді, бо не хотіли напрягатися, але це нонсенс! Якщо ви не помилились з вибором майбутньої профестї, то ви повинні починати проявляти власну ініціативу вже зараз.

Всі ми люди, і жоден нормальний начальник не відмовить студенту практиканту у певних цікавих дорученнях: будь-то вивчити матеріали справи чи розробити позицію захисту, скласти доручення для слідчого, написати для затвердження у прокурора Обвинувальний акт, або хоча б бути присутнім під час судового засідання. 

60 % знань приходять із практикою. І якщо ви не почнете займатись цим зараз, то при отриманні диплома будете набагато позаду від ваших прямих конкурентів.

Важливо! Якщо ваш керівник на вас «забив», або веде себе як «важная курица» і ви це марно намагались виправити — біжіть звідти! Там вам нічого робити.

Не втрачайте часу

Багато студентів вважають, що практика це не більше 4 годин на день і взагалі «навіщо вона потрібна?». Давайте порахуємо? Найчастіше практика йде протягом місяця, 5 днів на тиждень. Маємо 5 днів * 4 тижні * 4 години в день = 80 годин. Ви вважаєте це достатнім часом, для опанування хоча б основних навичок та вмінь? Ні. Пам’ятайте золоте правило Малкольма Гледвелла: «Для майстерності в будь-якій справі потрібно 10 000 годин наполегливої практики», і юристів це стосується в першу чергу.

Саме тому всім своїм одноліткам, або ж молодшим курсам я даю пораду — будьте на практиці якомога більше. Ми молоді, наш мозок може витримувати неймовірні напруження, тому якщо прокуратура працює з 8 ранку до 9 вечора, будьте там. Якщо адвокат ходить до суду з 8 ранку до 5 вечора – ходіть з ним! На жаль часу занадто мало, щоб витрачати його на дурниці. 

Але також це не означає, що в кінці практики ти маєш бути наче «вижатий лимон». Роби невеличкі перерви на музику, художню літературу, а у вихідні відвідуй з друзями парк, паб або займись спортом. 

Самопрактика

Напевно, це один з найважливіших елементів навчання студента. Саморозвиток займає значну частину у становленні юриста, бо люди навколо тебе ніколи не розкажуть про всі підводні камені, поки ти сам їх не зустрінеш. І, на щастя, для тебе створені всі можливості піднімати себе в гору по драбині розвитку. Читай рішення суду, коментарі практиків, блоги на «Lойері», спілкуйся з іншими юристами у чатах, підписуйся на цікаві Telegram-канали – це все важливі елементи твого майбутнього успіху. 

Іноді, у вільні хвилини, я самостійно вигадую для себе цікаву фабулу (фактичну історію) та намагаюсь розібрати її у себе в голові, такий собі самотренінг. Якщо в мене не виходить дійти кінця, я починаю відкривати нормативку або рішення суду, і якщо чесно, з кожним разом в моїй голові народжуються все більш цікаві кейси, з якими можливо зустрінусь у майбутньому. Візьміть цю гру собі на примітку та спробуйте пограти в неї з друзями.

Якщо ви живете у гуртожитку, проведіть конкурс захисників, а саме хто вигадає кращу лінію захисту. А коли отримаєте переможця, спробуйте наче прокурори подолати її. Чому я пропоную цим займатись у гуртожитку, а не на спеціальних заходах? Бо завдяки більш дружній та неофіційній атмосфері іноді народжуються найкращі думки.

Руханка та їжа

«Вдох глубокий. Руки шире. Не спешите, три-четыре.

Бодрость духа, грация и пластика. Общеукрепляющая,

Утром отрезвляющая, если жив пока еще, гимнастика». В. Висоцький

AHTUNG! Відволічемось від купи кодексів, юридичних розмов та диму з мозку 😀 Тут я хочу дати кілька корисних порад щодо фізичних вправ. Бо підтримувати свій організм у гарній формі обов’язково потрібно. Також фізичні навантаження дуже добре впливають на наше серце та мозок – а це головна зброя юриста. 

Напевно, зараз скажу банально, але не забувайте зранку робити хоча б легку зарядку. Не обов’язково по півгодини гнутися, вигинатися і приймати всі можливі пози із камасутри. Просто треба розім’яти м’язи і змусити мозок працювати. Хочу порадити декілька кльових додатків для телефону, щоб не забувати про це:

  • Home Workout
  • Fitfy
  • FitOn
  • Freeletics Training Coach

Майже в усіх у них є вбудований «будильник», який буде нагадувати, що час зробити розминку.

Не забувайте також добре харчуватися. Я не буду розповідати тут про те, що їжа є корисна і некорисна,  лише скажу: намагайтесь їсти по графіку та слідкувати за калоріями. І вже через 2 тижні ви відчуєте різницю між до та після. Також для легких перекусів протягом дня купіть собі протеїнові, енергетичні батончики, або, якщо не боїтесь цукру, з’їдайте по одній цукерці кожні дві години. 

Наостанок також раджу відмовитись від авто (звісно, якщо у вас вже є права). Ходіть на практику пішки, або переміщуйтесь на велосипеді. Такі фізичні навантаження перед роботою насичують мозок киснем і роблять вас більш активними. 

І ось він великий фінал моєї розповіді. Все що я розповів — це мої власні маленькі принципи, які дійсно допомагають мені в повсякденному і практичному житті. Вже після 2 курсу, коли повернувся до одногрупників, які просто «забили» на практику, я відірвався від них дуже далеко. Маю надію, що вам вони також допоможуть. Пам’ятайте — вони не вичерпні, і ви можете додати щось від себе. Але головне — ніколи не бійтесь експериментувати. Удачі, зустрінемось з вами десь на ринку конкуренції 😉

__________

Редакція може не поділяти думки авторів у розділі «блоги».