Проведено дослідження, як алкоголь впливає на рішення суддів
У США опубліковано авторське дослідження про вплив алкогольних пристрастей суддів Верховного суду країни на формування національної судової практики.
Книга «Стакан і молоток: Верховний суд США і алкоголь» (Glass and Gavel: The U.S. Supreme Court and Alcohol) вийшла з-під пера професора, декана факультету політичних наук Тулейнского університету Ненсі Мавееті. Вона спеціалізується на дослідженнях, пов’язаних з розвитком судової системи США і історією її найвищого судового органу.
Критики порівнюють її працю з «коктейлем» з двома складовими. Перше — це історичне дослідження про ставлення верховних суддів до спиртного, а друге — огляд рішень ВС, пов’язаних з алкогольним регулюванням. У передмові автор пише, що судові акти допомогли нації виховати культуру споживання алкоголю. Велика частина дослідження присвячена «сухому закону» і його скасуванню з докладним аналізом причин, що спонукали Верховний суд схвалити дві пов’язані з алкоголем поправки до Конституції США.
Змістовно книга оформлена у вигляді історій, пов’язаних зі знаменитими американськими юристами, які в різний час очолювали ВС. Наприклад, один з родоначальників американської правової системи Джон Маршалл (голова ВС в 1801-1835 рр.) був великим шанувальником португальської мадери. Мавееті стверджує, що він не тільки домігся для ВС повноважень з конституційного контролю, а й перетворив суд в «веселу робочу тусовку». Зокрема, голова поїв колег своїм знаменитим Quoit Club пуншем, оригінальний рецепт якого включає в себе часточки лимона, бренді, ром і мадеру. У 1827 році з подачі Маршалла був скасований принциповий для країни закон штату Меріленд, який зобов’язує імпортерів іноземних товарів, в тому числі алкоголю, купувати ліцензію для їх продажу.
Наступник Маршалла Роджер Тоні (1836-1864 рр.), Навпаки, не любив алкоголь через поганий стан здоров’я. В одній зі своїх статей для колег він називав злом «надмірне потурання п’янким спиртним напоям» і підтримав право кожного штату самостійно регулювати цю галузь «мудрим і розсудливим законодавством». Як зазначається в книзі, Тоні також загострив увагу суддів на питаннях, пов’язаних з керуванням транспортними засобами в нетверезому вигляді. Завдяки йому ВС підтримав жорстку позицію нижчих інстанцій при розгляді двох резонансних «п’яних» аварій — з диліжансом, а також з двома річковими суднами.
За оцінкою Мавееті, більшість глав Верховного суду цінували хороший алкоголь, а деякі навіть вважалися визнаними експертами. Наприклад, Уоррен Бергер (1969-1986 рр.) був членом Міжнародного товариства дегустації вин і, за чутками, тримав добре укомплектований винний льох в підвалі Палацу правосуддя. З посиланням на свої джерела автор книги повідомляє, що передостанній глава ВС Вільям Ренквіст (1986-2005 рр.) любив пиво Miller Lite, а чинний голова Джон Робертс дуже помірний в споживанні спиртного — «тільки келих вина час від часу».
Джерело: Legal.Report