Проведення будівельних робіт можна без дозволу: де це можливо?


Сергій Пилипака

директор юридичного департаменту Івано-Франківської облдержадміністрації


Які об’єкти потребують отримання дозвільної документації на початок будівництва, а які можна будувати без відповідної документації?

Без отримання відповідного дозволу заборонено будувати житлові, приватні, дачні, багатоквартирні будинки або виконувати їх реконструкцію. 

Крім того, без попереднього узгодження заборонено розпочинати роботи щодо зведення промислових і комерційних приміщень. Під час планування будівництва на присадибній ділянці (садовій або дачній), як правило, виникають питання щодо того, які саме об’єкти потребують отримання дозвільної документації на початок будівництва, а які можна будувати без відповідної документації.

Розгляну всі аспекти окремо.

Щодо приватних будинків

Станом на сьогодні для проведення державної реєстрації прав власності на індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі та споруди, прибудови до них, що були закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 року та розташовані на територіях сільських, селищних, міських рад, якими відповідно до законодавства здійснювалося ведення погосподарського обліку, проведення технічної інвентаризації щодо зазначених об’єктів нерухомості не є обов’язковим.

Проте, 7 червня 2017 року Кабінет Міністрів прийняв постанову № 406, якою затверджено Перелік будівельних робіт, які не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об’єкти не підлягають прийняттю в експлуатацію.

Це стосується зведення на земельній ділянці тимчасових будівель і споруд без влаштування фундаментів, зокрема навісів, наметів, альтанок, накриття, естакад, літніх душових, сходів, теплиць, гаражів, криниць, свердловин, люфт-клозетів, вигрібних ям, замощень, парканів, вбиралень, відкритих басейнів і басейнів із накриттям, погребів, входів до погребів, хвірток, приямків, терас, воріт, ґанків.

Щодо перепланування

Роботи з переобладнання та перепланування житлового будинку чи приміщення, а також нежилого будинку, будівлі, споруди, приміщення, виконання яких не передбачає втручання в огороджувальні та несучі конструкції та/або інженерні системи загального користування, не потребують оформлення документів, що дають право на виконання будівельних робіт.

Після завершення зазначених робіт введення об’єкта в експлуатацію не потребується.

Щодо гаражів

На теперішній час, не потребує оформлення спеціальних документів будівництво гаражів, щоправда, без влаштування фундаментів.

Будівництво капітальних гаражів, таких, що мають фундамент і не є тимчасовими спорудами, потребує оформлення будівельного паспорта та повідомлення відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю.

Щодо приєднання та підключення до мереж

Приєднання та підключення до інженерних мереж відповідно до технічних умов індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських будівель і споруд, гаражів, розташованих на присадибних, дачних і садових земельних ділянках та земельних ділянках для будівництва індивідуальних гаражів, також не потребує оформлення дозвільної документації.

Тому, постачальники електроенергії, газу, води не мають права вимагати оформлення дозвільних документів на приєднання та підключення будинків та господарських будівель і споруд до своїх мереж.

Крім того, без отримання додаткових документів дозволяється оснащувати будівлі та споруди приладами для ведення відокремленого обліку теплової енергії, гарячої та холодної води.

Щодо покрівлі, дверних та віконних прорізів

Заміна покрівлі будівель і споруд згідно з будівельними нормами без втручання в несучі конструкції, а також заміна вже існуючих заповнень віконних, балконних та дверних прорізів теж проводиться без необхідності отримання окремих дозволів.

Щодо багатоквартирних будинків

Відповідно до Цивільного кодексу власник квартири може на свій розсуд здійснювати ремонт і зміни у квартирі, наданій йому для проживання як єдиного цілого, — за умови, що ці зміни не призведуть до порушень прав власників інших квартир і нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку та не порушать правил експлуатації будинку і санітарно-технічних вимог.

Правилами утримання жилих будинків та прибудинкових територій, встановлено, що до елементів перепланування жилих приміщень належать: 

  • перенесення і розбирання перегородок;
  • перенесення і влаштування дверних прорізів;
  • улаштування і переустаткування тамбурів;
  • прибудова балконів на рівні перших поверхів багатоповерхових будинків. 

До переобладнання належить: 

  • улаштування в окремих квартирах багатоквартирних будинків індивідуального опалення та іншого інженерного обладнання;
  • перенесення нагрівальних, сантехнічних і газових приладів; 
  • влаштування і переустаткування туалетів, ванних кімнат, вентиляційних каналів.

Крім того, визначено, що переобладнання і перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень дозволяється робити після одержання дозволу виконавчого комітету місцевої ради народних депутатів відповідно до законодавства.

Проте, як я вже зазначав, роботи з переобладнання та перепланування жилого будинку і жилого приміщення, а також нежилого будинку, будівлі, споруди, приміщення в них, виконання яких не передбачає втручання в огороджувальні та несучі конструкції та/або інженерні системи загального користування, – щодо об’єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з незначними (СС1), з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками, не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об’єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію.

Звертаю окрему увагу на те, що проведення будь-якого ремонту чи реставрації у приміщенні, у тому числі квартирі, що знаходиться у будинку-пам’ятці архітектури національного або місцевого значення, здійснюється лише за наявності письмового дозволу Міністерства культури або органу виконавчої влади АР Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій відповідно, на підставі погодженої з ними науково-проєктної документації (ст. 26 Закону України «Про охорону культурної спадщини»).


Редакція може не поділяти думки авторів у розділі «блоги».