Простій головного мозку: як він впливає на роботу


Ви думаєте, нескінченне навчання та робота без вихідних позначаться на здоров’ї сприятливо? Як би не так.

Іноді потрібно ненадовго залишити свій мозок у спокої. Але це не означає, що слід брати вихідний та стрімголов мчати до магазину за снеками для серіалу.

Ваша увага — найцінніший ресурс, але її не так багато, щоб розкидатися направо й наліво. Для багатьох людей час, проведений у душі або в спробах заснути вночі, ледь не єдиний, коли їх розум абсолютно вільний для фантазій.

Час, який минає між важливими завданнями протягом короткого проміжку часу або навіть дня, називається «простій мозку».

Що таке простій мозку

Іншими словами, щоб навчитися чогось доброго чи корисного, потрібно спочатку вивчити це, а потім — зробити перерву. Люди найкраще зберігають нову інформацію, коли їхній сірій рідині дають час для запам’ятовування та аналізу.

Навіть поза контекстом вивчення, роблячи невеликі перерви після перетравлення нового матеріалу, ви допомагаєте мозку аналізувати та запам’ятовувати результати своєї діяльності.

Це не означає, що потрібно після кожного прочитаного рядка договору відразу ж відкривати фотографії друзів та ставити їм лайки. Навпаки, потрібно час від часу посидіти у безтурботності та дати можливість своєму мозку впорядкувати отриману інформацію.

Чим він корисний

Простій мозку допомагає розвивати розумові процеси, які набагато складніші, ніж запам’ятовування та вилучення інформації з пам’яті. Глибші стани роздумів, у яких не надається значення тому, що навколо, відбуваються тільки у періоди не зосередженості на якійсь діяльності.

Коли мозок напихають новими знаннями та інформацією, він може її відторгнути через сильний натиск, з яким вона надходить. Час бездіяльності між тим полегшує творчість та розв’язання проблем. Іноді виникає можливість поглянути на звичні речі під іншим кутом.

Як він працює?

Блукання у роздумах може сприяти продуктивності, а внутрішній хід думок корисний сам по собі. Всім відома ситуація, коли не можеш згадати конкретне слово, але чомусь здається, що там є та чи інша буква, склад. І ти хоч убийся — можна дуже довго сидіти та намагатися зрозуміти, що ж це за слово таке, але як тільки ти забуваєш про це або починаєш займатися іншими справами, слово як ніби за помахом спливає в пам’яті.

Деякі несвідомі процеси відбуваються під час абстрактних роздумів, а ідеї згодом спливають на поверхню. Також доведено, що робота мозку без вільного часу пригнічує його здатність виконувати цю несвідому роботу.

Якщо ви хочете розвантажитися і як слід зануритися в себе, щоб поміркувати про щось або в пошуках натхнення, то прогулянка у тихому місці, миття посуду або складання білизни (в загальному, всі ті речі, які можуть займати руки або тіло, але не вимагають багато від мозку) — це те, що вам потрібно.

Якщо ви відчуваєте, що потрібні значні зусилля, щоб відключитися від всіх улюблених джерел психічної стимуляції, — це хороший знак, що потрібно дати своєму мозку більше вільного часу. Завжди потрібно починати з малого — це може зайняти 15 хвилин, без відволікаючих чинників у середині дня. Після цього ви відчуєте, що світ трохи змінюється.

Іноді це шкідливо

Це може здатися очевидним, але простій для мозку також й шкідливим, якщо їм зловживати. Не буде ніякої користі, коли ваш мозок знаходиться у стані простою 24 години на добу. І якщо ви відчуваєте, що він розкисає, — терміново займіть його чимось корисним.

Завжди краще залишатися у тонусі. Наприклад, якщо ви пишете позови кожен день — пропустити один день не страшно, але якщо ви запустите себе на тиждень — вам потім знадобиться додатковий час, щоб повернуться у форму.

Джерело: mpgu.com, brodude.com, bbc.com

Фото: Pexels