Прощавайте юристи, привіт штучний інтелект: чи варто хвилюватись?


Про штучний інтелект, способи використання ШІ, що від нього оічкувати в найближчому майбутньому та чи зможе він замінити людей-юристів.

Ви, мабуть, вже чули про штучний інтелект (ШІ) — це саме та штука, яка збирається взяти на себе всю роботу, включаючи й вашу (принаймні про це чути з кожного куточка інтернету).

Ні для кого, мабуть, не секрет, що юридична професія зараз перебуває в доволі хиткому становищі. Послуги юристів завжди були задоволенням не з дешевих, а з розвитком штучного інтелекту багато хто вважає, що незабаром їх взагалі замінять машини. Особливо це актуально нині, коли всілякі ChatGPT, Midjourney або DALL-E регулярно розносять соцмережі та новинні портали своїм функціоналом та новими можливостями.

Деякі юристи, звісно ж, відмахуються, стверджуючи, що штучний інтелект — це ще дуже далеке майбутнє. Можливо хтось навіть скаже, що ШІ ніколи не зможе замінити людську ефективність, когнітивну гнучкість та силу  нашого мозку. Але чи можна бути в цьому настільки впевненими? Тож, чи залишиться в майбутньому юридичної професії місце для людей або ж «машини» все-таки зможуть перемогти в цьому двобої.

Що таке цей ваш штучний інтелект взагалі?

Якась частина читачів точно дивується, який стосунок штучний інтелект має до юристів — це ж кудись туди, до «програмістів» та «айтішників». Але повірте, юридична індустрія незабаром отримає серйозну «підтяжку обличчя», і саме штучний інтелект буде відповідальним за це.

Штучний інтелект (ШІ) — це щось на кшталт вашого помічника, якому можна без проблем делегувати рутинну роботу, яку ви робити не хочете, але все ж треба. Єдиний мінус — цей асистент може стати значно розумнішим за вас.

ШІ vs дилеми юристів

Ви сидите у своєму затишному офісі, завантажуєте комп’ютер, сьорбаєте каву й готуєтесь розпочати робочий день, але неочікувано вам телефонує ваш бос. Компанія отримала гучну справу, і він призначає саме вас головним юристом. Ви схвильовані — це ваш шанс показати, на що ви здатні та отримати шалену премію.

Але коли ви починаєте вивчати матеріали справи, то розумієте, що факти там дещо туманні. Ви не впевнені, що саме варто робити. Проте, ви знаєте, що прийняте вами рішення, якщо воно виявиться хибним, з дуже великою ймовірністю завдасть серйозної шкоди вашому клієнту. Тож, як діяти?

Якщо ви схожі на більшість юристів, то ви, ймовірно, спробуєте знайти спосіб передати справу комусь іншому, щоб спати спокійніше… Та і премія вам тепер уже не так потрібна. Але що, якби існував спосіб розв’язати цю проблему, не перекладаючи відповідальність? Що, якби ваш комп’ютер, який ви вмикали ще зранку, смакуючи каву, міг визначити найкращу юридичну стратегію для вашого клієнта?

Зображення безкоштовно згенероване Midjourney за 3 хвилини з мінімальним описом.

Саме на цьому моменті в кадр і має потрапити штучний інтелект. ШІ вже перевершив людину в багатьох завданнях, включаючи, на жаль, і юридичні дослідження. У майбутньому він буде тільки вдосконалюватися — це його основна особливість.

Сервіси для юристів зі штучним інтелектом, які вже існують

Попередній фрагмент статті — це не про «післязавтра», схожі сервіси вже працюють. Наведу тільки декілька найпопулярніших інструментів та платформ, які існують на іноземних юридичних ринках уже не перший рік:

  1. Lex Machina — інструмент, який поєднує машинне навчання та предикативну аналітику для отримання інформації про суддів та опонентів, а також про саму судову справу, щоби передбачити її результати та поведінку учасників.
  2. Luminance — сервіс для аналізу документів, який допомагає швидко виявляти важливі положення в контрактах, і навіть вказує на пункти, які можуть стати причиною конфлікту в майбутньому, пропонуючи замість них альтернативи.
  3. ROSS Intelligence — асистент юридичних досліджень, відповідає на юридичні питання та досліджує справи. Також має, інструменти для аналізу контрактів, прогнозування та аналітики щодо судових справ.
  4. Anaqua Studio — платформа, яка допомагає оптимізувати процеси реєстрація та управління об’єктами інтелектуальної власності, у тому числі щодо закордонних юрисдикцій.
  5. COMPAS — консультативний інструмент для суддів щодо оцінки ризиків рецидиву під час ухвалення рішень про обрання заходу, винесення вироку або дострокове звільнення.

Чи варто хвилюватися, що штучний інтелект забере у вас роботу?

Якщо коротко: у найближчому майбутньому — скоріше ні, але в перспективі причини для остраху все ж існують. Штучний інтелект поки що (!) не здатний цілком замінити юристів, але він уже починає автоматизувати рутинні завдання в тих сферах, де люди «програють» — обробка та індексування величезних обсягів даних.

Хороша новина полягає в тому, що делегування цих нудних завдань дозволяє юристам витрачати більше часу на діяльність, яка їм дійсно подобається, наприклад, на кава-брейки та меми. Тож, панікувати не варто, але задумуватись, як саме ви зможете імплементувати штучний інтелект у свою практику — вже однозначно варто.

Висновки

Що станеться, коли ШІ захопить юридичну професію? Чи станемо ми всі бездумними, слухняними рабами технологій? Ну, ми вже із цим частково впорались — що може зробити середньостатистичний юрист без доступу до комп’ютера та інтернету? Отож. Технологія штучного інтелекту в найближчому майбутньому змінить юридичний ландшафт — це однозначно, але ШІ стане радше наступним «інтернетом», який непомітно увійде в наше життя. Він стане, як і всесвітня мережа, нашим незамінним партнером, колегою та можливо навіть для когось другом, але навряд чи «серійним вбивцем юристів».

📌 Важливий нюанс: чи помітили ви щось дивне в цьому тексті? Ніби як нормальна стаття, з гіпотезами, відносно живою мовою та навіть висновками. Але коли ви прокручували сторінку вниз у вас не виникало якогось дивного відчуття, ніби речення якісь… штучні? Так, ви зрозуміли правильно, приблизно 60% статті написано саме ШІ — це ще один доказ для консерваторів-скептиків щодо можливостей сучасних технологій. Тож, чи варто боятись?


Автор: Решетовський Олександр