Премія Стелли: про найдивніші позови у судах США
Премія Стелли (англ. The TRUE Stella Awards) – це антинагорода, яку щорічно присуджували у період з 2002 по 2007 роки за найбезглуздіші судові позови у США.
Багато людей чули про Шнобелівську премію (пародію на Нобелівську премію), яку вручають вченим за дослідження, які «спочатку викликають сміх, а потім змушують замислюватися». Та у світі існує багато інших цікавих антипремій, якими щорічно нагороджують за «видатні» досягнення. Серед найпопулярніших: премія Дарвіна (за найбезглуздішу смерть), Золота малина (за найгірше кіно), Всесвітня премія за дурість та інші. Особливо цікавою є премія Стелли, яку присуджували за найабсурдніші судові позови.
Премія Стелли (англ. The TRUE Stella Awards) – це антинагорода, яку щорічно присуджували у період з 2002 по 2007 роки за найбезглуздіші судові позови у США. Названа вона на честь Стелли Лібек, яка в 1992 році пролила на себе дуже гарячу каву в одному з ресторанів McDonalds і отримала опіки третього ступеня. Стелла перебувала в госпіталі протягом восьми днів і перенесла кілька операцій з пересадки шкіри. Її сім’я витратила близько 10 тис. доларів на лікування. Коли компанія McDonalds відмовилася заплатити 20 тис. доларів, які вимагала жінка, Стелла подала на ресторан до суду, попросивши компенсацію у 2,9 мільйона доларів за отримані нею опіки та моральні страждання. Суд визнав, що McDonalds частково винен у тому, що сталося, але присудив 79-річній Лібек лише 640 000 доларів. Справа була у підвищеній температурі напою: якби мережа ресторанів швидкого харчування знизила температуру кави з 80 градусів за Цельсієм до 70, то це забезпечило б додатково кілька секунд для того, щоб врятуватися від опіків. До речі, таких програшних справ про опіки у компанії було кілька десятків. У світі все більшої популярності набуває така форма збагачення, коли громадяни подають до суду багатомільйонні позови на великі компанії, навіть, якщо вони не завжди виправдані. Хоча у випадку Стелли – опіки були сильними, та вона сама перекинула чашку каву і розлила на себе гарячий напій.
Остання премія Стелли офіційно була присуджена в 2007 році. Але лише у 2012 році автор премії оголосив про те, що її видача остаточно припинена. Однак досі ентузіасти збирають найдивніші позови і описують їх на своїх сайтах.
ТОП-найцікавіших позовів у судах США
«Ні обіцянок, ні пробачень…»
У 1991 році любитель пива з США Річард Овертон подав до суду на пивоварного гіганта Anheuser-Busch, вимагаючи 10 тис. доларів. Позивач заявив, що скільки б він не пив їхнього пива, але молоді юнаки та дівчата в бікіні, яких показували в рекламі, так і не з’являлися. Він звинуватив компанію в недостовірній рекламі і невиконанні обіцянок.
Корпоратив вдався
У 1995 році жінка напилася на корпоративній вечірці і сіла за кермо автомобіля. Вона потрапила в ДТП. Після цього жінка успішно подала в суд на свого працедавця за те, що він дозволив їй вести автомобіль. Таким чином 52-річна Лінда Хант відсудила понад 300 тисяч доларів, заявивши, що бос не повинен був дозволяти їй їхати додому п’яною.
Розлитий напій
У грудні 1997 року дівчина на ім’я Ембер Карсон з Ланкастера (штат Пенсільванія) мала романтичну вечерю у філадельфійському ресторані зі своїм екс-бойфрендом. Щось її засмутило в його словах і не довго думаючи, міс Карсон жбурнула в молоду людину склянку з напоєм. Той вправно ухилився і ще більш розсерджена дівчина попрямувала до виходу. Там вона послизнулася на власноруч розлитому напої і зламала собі куприкову кістку. Суд вирішив, що ресторан зобов’язаний виплатити постраждалій стороні 113,5 тисяч доларів! Ймовірно, за те, що в закладі не виявилося співробітників, в обов’язки яких входить ловити предмети, які розкидають нервові відвідувачі.
Сам у дома
У жовтні 1998 року Терренс Діксон з Брістоля (штат Пенсільванія) вирішив пограбувати будинок, господарі якого поїхали у відпустку. Пробравшись всередину, він зібрав все цінне і вирішив піти геть через гараж. Опинившись в гаражі, він зачинив двері, що ведуть в будинок, але автоматичні двері гаража відчинити не зміг. Кілька днів до повернення господарів він прожив під замком, харчуючись знайденим сухим собачим кормом і «Пепсі». Опинившись в поліцейській дільниці, він першим ділом оформив заяву до суду на пограбованих господарів, оскільки з їх вини зазнав незаслуженої психологічної травми. Суд змусив непередбачливих громадян виплатити містеру Діксону компенсацію в 500 тисяч доларів!
Зламаний пеніс
У 1999 році канадський турист подав до суду на мережу кав’ярень Starbucks, заявивши, що несправне сидіння в туалеті одного із закладів у Нью-Йорку призвело до травми його пеніса. Коли Едварт Скварек потягнувся за туалетним папером, сидіння змістилося, затиснувши його достоїнство між сидінням і унітазом. Скварек зажадав один мільйон доларів за «перманентне пошкодження» статевого члена, а його дружина Шеррі – 500 тис. доларів за те, що залишилася без сексу.
Сімейна мафія
У січні 2000 року Катлін Робертсон з Остіна (штат Техас) пішла в меблевий магазин. Там, в результаті зіткнення з дитиною, яка безперервно бігала, вона отримала травму щиколотки. Власник магазину довго не міг повірити в те, що суд зобов’язав його виплатити місіс Робертсон компенсацію в розмірі 780 тисяч доларів. Адже цією дитиною, яка зламала щиколотку нещасної – був її власний син, з яким вона гуляла магазином.
«Бог» проти Копперфілда
У 2005 році Крістофер Роллер зі штату Міннесота подав позов на ілюзіоністів Девіда Блейна та Девіда Копперфілда. Позивач, який вважав себе Богом, звинуватив ілюзіоністів у тому, що в своїх фокусах вони ігнорують закони фізики, а значить використовують божественну силу, отже порушують його авторські права. Він вимагав, щоб ілюзіоністи або розкрили свої секрети, або заплатили йому 10 відсотків їхнього життєвого заробітку.
Інструкція для «чайників»
У 2004 Мері Убауді подала позов до компанії «Мазда Моторс» на 150 тисяч доларів за те, що компанія не укомплектувала автомобіль інструкцією із застосування ременя безпеки, що призвело до аварії.
NASA і росіяни
У 2005 році NASA отримала на свою адресу позов від російського астролога Марини Бай. Жінка вимагала компенсацію в 200 мільйонів доларів за те, що агентство порушило природний баланс сил у Всесвіті. Вона стверджувала, що NASA своїм запуском космічного зонда Deep Impact буквально вчинила терористичний акт. Справа в тому, що апарат повинен був зіткнутися з кометою і після вибуху взяти проби речовини. Один з московських судів вирішив, що справа входить в юрисдикцію Росії і були навіть проведені слухання з даної справи. Але в підсумку позов був відхилений.
Затяті курці і кетчуп
Мешканка Каліфорнії Бетті Булок виграла позов проти ненависної їй компанії «Філіп Морріс», сигарети якої вона з насолодою курила 47 років. Місіс Буллок захворіла на рак легенів, і суд зобов’язав Філіп Морріс виплатити їй $ 750 тисяч.
А от Білл і Марші Бойкери з Оклахоми відсудили 180 тисяч доларів у компанії «Хайнц» після того як виявили, що в кожній пляшці кетчупу «Хайнц» не вистачає 42 грамів.
Невдалий жарт
Щаслива Кеті Макгоан виграла у вікторину місцевої радіостанції. Вона поїхала за своїм призом. Однак замість обіцяного Рено «Кліо» їй видали іграшкову модель автомобіля. Ображена жінка подала в суд і виграла справу, отримавши $ 28 000.
Бог без місця прописки
На завершення про судову справу, яка була не в США, а у Румунії. Саме там у 2005 році позов був поданий проти… Бога. Ув’язнений Мірча Павло, засуджений до 20 років в’язниці за вбивство, подав до суду проти Всевишнього, звинувачуючи того в порушенні умов контракту. Позивач заявив, що при хрещенні між ним і Богом був укладений договір. Згідно з ним Всевишній в обмін за платежі в формі молитов повинен був оберігати Мірчу від різних неприємностей. Злочинець прямо звинувачував Бога в шахрайстві, зловживанні довірою, корупції і використанні адміністративним ресурсом. Враховуючи, що сам відповідач живе на небесах, його повинна була представляти Православна церква. Але суд відхилив претензії Павла на тій підставі, що Бог не є об’єктом права і позбавлений місця проживання.
Стаття підготовлена на основі інформації із відкритих інтернет-джерел.
Автор: Юра Мартинович
Джерело: ІА ZIK