Предмети, які заборонено переміщувати через кордон
З послабленням пандемії, багато людей почали перетинати кордони з різноманітних причин до різних країн. Ми вирішили розповісти про деякі цікаві факти подорожей через кордон.
При цьому, безумовно, кожний при перетині кордону переміщує з собою якісь речі, які з точки зору законодавства країни ввезення чи вивезення, розглядаються як товари.
Більш того, світова практика передбачає, що при перетині кордону в країнах дається оцінка до якої категорії віднести переміщуваний товар:
- товар для особистого користування;
- товар для комерційних цілей;
- обмежений до переміщення товар;
- заборонений до переміщення товар;
- та ін.
У цій ми статті розглянемо питання, що стосуються товарів, які заборонені до переміщення через кордон при ввезенні чи вивезені.
Світові тенденції у визначенні заборонених на кордоні товарів
Слід зазначити, що кожна держава сформувала свої митні норми, і тому єдиних правил щодо того, що можна провозити через кордон, а що не можна, не існує.
Але для більшості країн світу характерні загальні принципи до визначення товарів, заборонених до переміщення, і, відповідно, можна виділити загальний перелік таких товарів для більшості країн:
- наркотичні речовини;
- вогнепальну зброю;
- радіоактивні та вибухонебезпечні речовини;
- отрути.
Окремі товари, що заборонені на кордоні у певних країнах
Водночас кожна з країн має право визначити категорії товарів, які заборонені до переміщення фізичними особами виключно на її територію чи з неї. Як правило, такі категорії товарів визначаються за наступними критеріями:
- історично сформована практика;
- релігійні погляди;
- конфлікти між державами;
- захист довкілля, здоров’я та добробуту населення;
- забезпечення економічної та культурної безпеки;
- забезпечення національної безпеки.
Для критерію з пункту 1) характерна наявність нормативно-правового акта, прийнятого досить давно, навіть більш ніж 50 років тому, та який зберіг свою актуальність в наші дні.
Наприклад, зараз, на підставі положень Закону про доходи від 1898 року та Закону про поштові відділення від 1908 року на територію Ірландії заборонено ввезення фіктивних поштових марок та будь-яких штампів, пластин, інструментів або матеріалів для їх виготовлення.
Критерій 2) використовується при наявності в державі глибоких релігійних переконань та необхідності дотримання правил, встановлених релігійними приписами.
Так, в державах, які сповідують іслам, до таких релігійним розпорядженням відноситься заборона на куріння та азартні ігри. Через це в Об’єднаних Арабських Еміратах заборонені до ввезення фізичними особами електронні сигарети та засоби для азартних ігор, а також предмети, які суперечать ісламської віри й суспільної моралі.
Критерій 3) застосовується державами при наявності конфліктів.
Фізичні особи не зможуть ввезти на територію ОАЕ товари ізраїльського походження або із зображенням ізраїльського прапора та емблеми.
А на кордоні з Ізраїлем речі з символікою Палестини не лише заборонені для ввозу, а й можуть стати причиною відмовити вам у проїзді в країну.
Критерій 4) досить великий по своєму трактуванні.
Одночасно під цей критерій потрапляють як конкретні товари, так і цілі категорії товарів.
Наприклад, заборонено ввезення на територію Канади дитячих ходунків. Законодавець обґрунтував це тим, що в Канаді до цього товару застосовуються вищі вимоги з безпеки, ніж в інших країнах.
В Австралії ж виділена ціла категорія товарів, заборонених до ввезення на підставі збереження здоров’я населення: пристрої, розроблені або адаптовані для використання людиною для здійснення самогубства або для використання людиною для надання допомоги іншій особі у вчиненні самогубства, а також документи, що пропагують, консультують, що підбурюють або інструктують осіб до самогубства.
А куплені в подарунок гаманець або ремінь можуть залишитися на митниці, якщо ви спробуєте вивезти їх з Бразилії або В’єтнаму. Під забороною товари зі шкіри крокодила і страуса. Винятком можуть стати речі, придбані в спеціально сертифікованих магазинах.
На кордоні на таку покупку потрібно буде пред’явити документи. Ці правила діють для країн, що приєдналися до конвенції СІТЕС з охорони рідкісних видів. Якщо спробуєте, наприклад, переправить гаманець зі шкіри крокодила через бразильську митницю, можете провести рік у в’язниці.
Застосування критерію 5) в більшості випадків обумовлене економічними відносинами між країнами й, відповідно, при застосуванні даного критерію крім виду товару має значення країна походження такого товару.
Так, на територію Сполучених Штатів Америки заборонено ввезення сигар кубинського походження, тому що введені економічні санкції щодо цієї держави.
Цікава у деяких країн політика й щодо книг.
З Таджикистану не можна вивозити будь-яку літературу без спеціального дозволу, а на кубинському кордоні перевірять, чи немає на виданнях бібліотечних штампів. Італійська ж митниця упевниться в тому, що книгам не більше 50 років, інакше вони вважатимуться історичною цінністю.
Прикладом застосування критерію 6) може служити заборона ввезення на територію Індії карт та літератури, де на думку Уряду Індії зовнішні кордони Індії показані неправильно.
Або заборона на ввезення аеро-моделей (наприклад, іграшкових вертольотів на дистанційному управлінні), які працюють на високих радіочастотах — тому що можуть створювати перешкоди в мережах зв’язку агентств безпеки.
Австралія ж суворо захищає свої символи. Тому, наприклад, сувеніри зі шкіри або хутра кенгуру можна вивезти лише за умови особистого використання. Продавати або обмінювати їх поза Австралії туристи не зможуть.
Окремо від усіх
Крім іншого, слід зазначити заборонені товарина кордоні тої чи іншого держави, для яких складно виділити критерій.
Наприклад, на територію:
- ОАЕ заборонено ввезення нейлонових рибальських сіток;
- Сінгапуру заборонено ввезення запальничок у формі пістолета чи револьвера. А також жувальна гумка, адже її продають лише в аптеках країни за рецептом.
Таким чином, при поїздці в ту чи іншу країну, слід уважно ознайомитися з правилами ввезення/вивезення товарів, оскільки перелік заборонених товарів, для кожної країни індивідуальний в силу історичних, релігійних, економічних і інших причин, які мають значення для конкретної країни.
Джерело: adme, gpk.gov.by, ilex.by
Фото: Pexels