Правила передачі в оренду земельних ділянок з водними об’єктами
Які зміни пропонує законодавець щодо порядку передачі в оренду водних об’єктів у комплексі з земельними ділянками.
Протягом багатьох років існувала колізія між Земельним кодексом та Водним кодексом щодо порядку передачі в оренду водних об’єктів у комплексі з земельними ділянками. Це призводило до неоднозначної практики набуття права оренди на земельну ділянку водного фонду і водного дзеркала.
Однак, 4 листопада 2020 року Верховна Рада України прийняла законопроєкт № 0853 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо уточнення порядку передачі в оренду водних об’єктів у комплексі з земельними ділянками». Він передбачає внесення ряду змін до Закону України від 6 жовтня 1998 року № 161-XIV «Про оренду землі». По ідеї, цей законопроєкт усуне існуючу колізію.
Які саме зміни?
По-перше, передбачається можливість передачі в оренду земельної ділянки в комплексі з розташованим на ній водним об’єктом.
По-друге, визначено, що для передачі земельних з водними об’єктами буде використовуватися типова форма договору оренди, що має бути затверджена Кабінетом Міністрів України.
Крім того, законопроєктом встановлено перелік істотних умов для договорів оренди земельних ділянок з водними об’єктами:
- розмір орендної плати за водний об’єкт;
- об’єм та площа водного об’єкта (водного простору), у тому числі рибогосподарської технологічної водойми;
- перелік об’єктів інфраструктури та споруд, розташованих на земельній ділянці (за наявності), їх характеристика та стан;
- зобов’язання орендаря стосовно здійснення заходів з охорони та поліпшення екологічного стану водного об’єкта, експлуатації водосховищ і ставків, а також необхідність оформлення права користування гідротехнічними спорудами та права спеціального водокористування;
- додавання паспорту водного об’єкта в якості невід’ємної складової договору оренди.
Встановлено плату за водний об’єкт – окрема плата, справляється за договором оренди земельних ділянок в комплексі з розташованими на них водними об’єктами;
Передбачено, що договори оренди земельних ділянок в комплексі з розташованими на них водними об’єктами необхідно буде подавати як до податкового органу, так і до Державного агентства водних ресурсів України.
Що нового?
Новим обов’язком орендаря встановлюються зокрема обов’язки щодо користування водними об’єктами (якщо орендується відповідна ділянка):
- своєчасної сплати орендної плати за водний об’єкт;
- з використання водного об’єкту відповідно до вимог водного законодавства України;
- не створення перешкод у здійсненні права загального водокористування та у здійсненні спеціального водокористування відповідно до виданих дозволів.
Вищезгадані зміни, дійсно, покликані забезпечити створення чіткої, відпрацьованої практики набуття права оренди на земельну ділянку водного фонду і водного дзеркала. Однак, положення щодо необхідності оформлення паспорту водного об’єкта ще залишається достатньо спірним.
__________
Редакція може не поділяти думки авторів у розділі «блоги».