Поріг тяжкості ушкоджень: ЄСПЛ встановив, коли жорстоке поводження перетворюється на катування


ЄСПЛ встановив, що травми, виявлені в заявників, були нанесені під час обшуку і ці травми досягли необхідного порогу суворості для того, щоб застосувати статтю 3 Конвенції. Втім, оскаржувані дії складали жорстоке поводження, а не катування.

Таке рішення Європейський суд з прав людини ухвалив у справі «Константінопулос та інші проти Греції (№ 2)» (заява № 29543/15), передає інформаційний ресурс «ECHR.Ukrainian Aspect».

У в’язниці був проведений обшук камер на підставі інформації, яка вказувала на можливу втечу з в’язниці. Захід проводився із залученням співробітників спеціального антитерористичного підрозділу. Після обшуку ув’язнених оглянув лікар в’язниці, який помітив синці та сліди дерматиту, але не зміг визначити їх причину.

Частина ув’язнених подали скаргу до прокуратури стверджуючи, що правоохоронці надмірно застосовували спецзасоби, били їх, словесно ображали, примушували повзти на руках і колінах, роздягнутися догола і стояти обличчям до стіни протягом деякого часу.

Проведене розслідування не виявило дисциплінарного правопорушення. То ж прокурор вирішив, що існувало недостатньо доказів для відкриття кримінального провадження і справу було закрито. Посилаючись на статтю 3 (заборона катування та нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження) Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, заявники скаржились до ЄСПЛ на те, що вони зазнали жорстокого поводження та катування.

Проаналізувавши обставини справи, суд у Страсбурзі зробив висновок, що ушкодження, які були виявлені в заявників (в звіті судово-медичного експерта) були завдані під час обшуку, а також те, що вони досягли необхідного порогу тяжкості для того, щоб суперечити статті 3 Конвенції. Суд також постановив, що ці заявники зазнали жорстокого поводження і не зазнали катувань. Отже, мало місце порушення статті 3 щодо заявників.

З текстом прес-релізу рішення у справі «Константінопулос та інші проти Греції (№ 2)» (заява № 29543/15) у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та директора АБ «Дроздова та партнери» Олени Дроздової можна ознайомитися за посиланням.