ООН оприлюднила звіт про права людей в Україні


Спостерігачі Організації Об’єднаних Націй проаналізували дотримання прав людей в Україні.

Про це йдеться в огляді Моніторингової місії ООН ситуації у сфері прав людини в Україні з 1 серпня по 31 жовтня 2021 року.

Так, спостерігачі фіксують покращення охорони громадського порядку під час мирних зібрань ЛГБТ+ в Україні. Зазначають, що правоохоронці успішно забезпечили порядок на маршах рівності у Києві, Харкові, Одесі та Кривому Розі.

Умови праці

З весни 2021 року у медичних закладах 18 регіонів зафіксували випадки невиплати заробітної плати медикам. Данні національної профспілки працівників охорони здоров’я показують, що заборгованість із заробітної плати станом на кінець жовтня сягнула приблизно 341 мільйон гривень.

Внаслідок цього медики не отримують достатньої зарплати попри те, що їхнє навантаження збільшилось через зростання хворих на коронавірус.

Бездомні та медицина

Люди без документів, що посвідчують особу, зокрема бездомні, не могли отримати доступ до послуг з охорони здоров’я.

Так, вони не мали доступу до вакцинації проти COVID-19 та безплатного тестування на коронавірус, а це — обмежувало їхній доступ до притулків.

Також бездомні часто не мають доступу до інших медичних послуг, оскільки без документів не можуть оформити «декларацію про вибір лікаря».

Війна на Донбасі

Спостерігачі фіксують ескалацію бойових дій на Донбасі. Внаслідок цього збільшилась кількість постраждалих цивільних людей та цивільних об’єктів.

За останні три місяці, місія зафіксувала 32 постраждалих цивільних: четверо людей загинули (троє чоловіків й одна жінка), 28 — дістали поранення (19 чоловіків, 6 жінок та двоє хлопчиків й одна дівчинка).

ООН повідомляє, що кількість постраждалих зросла на 39% у порівнянні з попередніми трьома місяцями.

Перешкоджання журналістам

Спостерігачі задокументували чотири напади на працівників ЗМІ. 14 серпня, кілька осіб, пов’язаних із «Національним корпусом» напали на журналіста онлайн-видання«Букви», який фотографував організований групою захід. Фотографа побили й пошкодили його техніку.

А 4 жовтня співробітники державного «Укрексімбанку» напали на оператора «Радіо Свобода», який знімав інтерв’ю з вже колишнім головою банку Євгеном Мецгером. Співробітники банку видалили відео, коли забрали в оператора камеру. Справу про напад на «Схеми» в «Укрексімбанку» передали до суду 2 листопада. Обвинувальний акт стосується 4 людей.

В ООН також відзначили ймовірний тиск на державні ЗМІ з боку високопосадовців. Так, 19 жовтня ведуча ток-шоу «Зворотний відлік» на телеканалі «UA: Перший» Мирослава Барчук заявила про тиск на редакцію програми зі сторони Офісу президента. Вони нібито намагалися контролювати, які гості можуть з’явитися в ефірі. В ОП звинувачення відкинули.

Окупований Крим

ООН зазначає, що окупаційна влада РФ в Криму продовжує обмежувати права людей, зокрема право на свободу мирних зібрань через нібито карантинні обмеження через COVID-19. 

4 вересня російська поліція заарештувала щонайменше 54 чоловіків та трьох жінок у Сімферополі після стихійного зібрання біля управління ФСБ у відповідь на затримання п’яти кримських татар. Згодом 47 людей було визнано винними в «порушенні правил поведінки під час надзвичайної ситуації» та оштрафовано. 

Аналогічні інциденти сталися 11, 25 та 29 жовтня 2021 року, коли поруч із будівлею «суду» в Сімферополі російські поліцейські затримали 69 чоловіків, які намагалися взяти участь у судових засіданнях у справах «Хізб ут-Тахрір».

Джерело: ohchr.org, Hromadske

Фото: Pexels