Оксана Купер: Що мала б знати про допінг Бет Хармон?


Оксана Купер

Юридична кіноблогерка


Героїня серіалу «Гамбіт королеви» Бет Хармон додала б своєму адвокату чимало роботи, якби тестування на допінг в шахових змаганнях запровадили ще у 1960-х рр.

В світі великого спорту багато правил. Головне — не виходити за «червоні лінії» прописаних регламентів та не вживати заборонені препарати. У протилежному випадку втрачаєш не тільки титули, гроші, але й репутацію. Але ця історія оминула талановиту шахістку Елізабет (Бет) Хармон з мінісеріалу «Гамбіт королеви» (він же «Хід королеви» і «Ферзевий гамбіт» у різних перекладах, англ. The Queen’s Gambit, 2020, виробництво Netflix, 1 сезон). Бо в 60-ті роки XX століття таке тестування ще не впровадили. Але подумаймо, що мав би сказати своїй клієнтці адвокат, якби доводилося консультувати про допінг на шахових турнірах?

Про що кіно

Мати малолітньої Елізабет Хармон загинула в автокатастрофі і соціальна служба влаштовує дівчинку в місцевий дитячий будинок. Звикати до нового життя спочатку непросто: жорсткий розпорядок, вимогливі вихователі та нудні заняття. Але згодом для Бет все налагоджується: на уроці математики у неї кращі результати, а за обідом «для гарного настрою» дають кольорові таблетки.

Якось вона найшвидше в класі вирішує чергову контрольну та за побутовою роботою у підвалі зустрічає літнього сторожа, який так захопливо розставляє фігури на шаховій дошці. «Дівчата не грають в шахи», — каже містер Шайбел, але таки розказує їй про правила гри. І поки рудоволоса Бет звикає розрізняти, де стратегія, а не майстерність, вона пізнає свій талант і паралельно звикає до транквілізаторів. Вже за кілька років дівчину удочеряє приємна пара і Хармон робить перші кроки до власних майбутніх перемог у шахових турнірах.

Що в цій історії юридичного? 

Насправді в цій історії досить багато правових моментів. Недоспане «юридичне око» одразу помітить набуття статусу дитини-сироти, удочеріння та принцип «закон немає зворотної дії в часі». Далі буде цікавіше. 

У підлітковому віці Бет починає брати участь у шахових турнірах і одразу виникають кілька дилем: як з регламентом гри в шахи, так і з обмеженнями щодо правочинів неповнолітніх. Її як гравця «без рейтингу» записують до новачків, а прийомна матір — місіс Уітлі — йде з донькою в банк, щоб відкрити рахунок для перших професійних гонорарів. За кілька тижнів Елма Уітлі вже випиває черговий коктейль за здоров’я доньки та пише вчителям записки, що «дитина багато хворіє», паралельно організовуючи їй поїздки на шахові змагання по всій країні. 

Cr. PHIL BRAY/NETFLIX © 2020

За першими грандіозними перемогами історія про обдаровану дебютантку потрапляє в газети і родині стосунки стають юридично-діловими. Після чергового серйозного виграшу мама і донька домовляються між собою про 15 % агентської винагороди. Вже скоро будуть нові турніри, блискучі перемоги та чергові титули, а ще емоційні (та юридичні) дискусії про нічиї в шахових партіях, гроші на поїздку до Москви та спільну сумісну власність сімейства прийомних батьків. 

Вчорашня дебютантка з перешкодами і без перемагає суперників, але пристрасть до таблеток залишається з нею назавжди.

Що сказав би про допінг адвокат шахістки?

Бет Хармон може розділити нічию та призовий фонд з суперником по шаховій дошці, бо у шахах — як і в будь-якій грі — є правила, які таке передбачають. У 60-ті уже існувала ФІДЕ (англ. FIDE) — міжнародна організація шахістів, але ще не склалося з самими правилами тестування на допінг. Обов’язкові антидопінгові правила для шахістів були введені Міжнародним олімпійським комітетом аж у 2001 році. Все після того, як організація за два роки до того стала членом МОК. Хоча самі шахи офіційно так і не стали олімпійським видом спорту.

Сьогодні така перевірка на допінг для гравців в шахи — одне з обов’язкових правил, яке пропагує Всесвітнє антидопінгове агентство (англ. WADA) для всіх видів спорту. Також окремо прийнята Міжнародна конвенція ЮНЕСКО про боротьбу з допінгом у спорті, а для ФІДЕ розроблена низка нормативних документів, в тому числі Антидопінгові правила для шахістів. 

Важливо тут, які (медичні) засоби агентство вважає забороненими і яку відповідальність передбачає за порушення цих антидопінгових правил. Станом на січень 2020-го ВАДА передбачені одразу три списки препаратів, з якими спортсменам та їхнім командам (є відповідальність і для лікарів, національних команд тощо) треба бути обережнішими: 1) субстанції і методи, які заборонені весь час (як в змагальний період, так і поза змаганнями); 2) субстанції і методи, які заборонені в змагальний період; 3) субстанції, що заборонені у певному виді спорту. Документ передбачає тестування спортсменів як під час змагань, так і поза ними, без їхнього попереднього повідомлення. При цьому кількість тестів в календарний рік не обмежується і залежить від плану організацій залежно від виду спорту тощо. 

Всесвітній антидопінговий кодекс передбачає і персональний обов’язок спортсмена — не приймати жодних заборонених субстанцій. Повторні проби з метою уникнення помилок, відсторонення, дискваліфікація і позбавлення титулів за допінг — звична практика в сучасному спорті. Ще можливе попередження порушника без відсторонення від змагань за відсутності його вини або вживання забороненого препарату через необережність. Один із найяскравіших прикладів світового масштабу — історія велогонщика Ленса Армстронга — з суворими санкціями за численні порушення. Його дискваліфікували довічно та позбавили всіх титулів, гроші теж вимагали повернути.

При цьому кожна галузева організація за видом спорту, в тому числі шахова, може передбачити певну специфіку відповідальності в межах загальних правил. Є й у ФІДЕ своя антидопінгова політика. Втім, за останні роки й серед шахістів теж були скандали з підозрою на допінг. Окрему дискусію викликала ідея спортивних чиновників заборонити кавовий кофеїн як стимулятор мозкової активності. До того ж великою проблемою є нелегальне використання під час шахових партій допомоги комп’ютера. Віднедавна це теж перевіряється.

Отже, якби Бет Хармон була нашою сучасницею, адвокату шахістки, очевидно, варто було б почитати правила ФІДЕ та ВАДА і з’ясувати, чи дозволені/заборонені  за правилами шахової партії її «зелені таблетки». А у випадку позитивного тесту, вже адвокату чемпіонки, напевно, не завадили б заспокійливі… 

Але на папери немає часу, бо гра вже починається. Білі ходять першими, зіграємо?

Оксана Купер, аналітик з дипломом юриста та великою любов’ю до кіно, авторка Telegram-каналу «Вина» про право через кіносюжети 

Вже давно звикла, що можу розібрати «з точки зору права» буквально будь-яку кіноісторію. Повірте: юридичні деталі знайдуться навіть у фільмах/серіалах, які мають мало спільного з юриспруденцією. Ось доказ: єдине, що детально пам’ятаю із трилогії про «Хоббіта» — це контракт Більбо Бегінса на подорож в Еребор: документ потім пригодився як доказ сусідам по Ширу, де це можна пропадати цілих 13 місяців без жодної звістки. Ще один: якщо зловісного Джокера коли-небудь зловлять, його неосудність — гарний шанс виплутатися з будь-якої історії. Навіщо це все? Так значно простіше пояснювати складні речі з законів, особливо не фахівцям з юриспруденції.

__________

Редакція може не поділяти думки авторів у розділі «блоги».