О. Джей Сімпсон: герой наймедійнішої судової справи США


Його життя  — це історія людини, що пройшла шлях від супер спортсмена і кінозірки до вбивці та грабіжника. Ми ж коротко розповідаємо цю історію та пояснюємо, чому до його судової справи була прикута така пильна увага американського суспільства.

Кумир мільйонів

Оренталу Джеймсу Сімпсону зараз 72 роки, і він один з найвідоміших людей в США. З початку 70-х він грав у Національній футбольній лізі в клубах «Баффало Біллс» і «Сан-Франциско Форті Найнерс» та був одним з найбільш успішних спортсменів на своїй позиції ранінбека (амплуа гравця нападу в американському футболі). 

На рахунку Сімпсона безліч рекордів Національної футбольної ліги. Він також визнаний найціннішим гравцем 1973 року та кращим гравцем у нападі.

Добавте до цього списку включення в Зал слави американського футболу — і статус легенди Америки остаточно підтвердиться.

Спортивна кар’єра Сімпсона тривала 20 років, після її завершення він став коментувати матчі з американського футболу і зніматися в кіно.

До речі, акторська кар’єра Сімпсона також виявилася досить вдалою: до прикладу, саме він грав напарника Леслі Нільсена в комедіях «Голий пістолет».

Та все ж, світовою знаменитістю Сімпсон став не завдяки своїм спортивним чи акторським талантам.

Життя поза публікою

Ще у студентські роки американський футболіст одружився з Маргарет Уїтлі, проте відносини подружжя погіршили наприкінці спортивної кар’єри. Причина — роман О. Джейна з офіціанткою Ніколь Браун.

Лише після восьми років роману, в 1985 році О. Джей і Ніколь одружилися. Вона народила йому дочку і сина, але тихого сімейного щастя не вийшло. Чоловік вдавався до домашнього насилля, та все частіше робив це у п’яному вигляді.

У 1992 році Ніколь зважується подати на розлучення.

На жаль, розлучення не розв’язало проблеми подружнього життя. Екс-чоловік стежив за дівчиною та ревнував до будь-яких нових відносин своєї колишньої дружини.

Що трапилося 12 червня 1994 роки?

З цього дня всі минулі досягнення Сімпсона були забуті американським суспільством.

О 10 годині вечора 12 червня 1994 року колишня дружина футболіста Ніколь Браун була жорстоко вбита у себе вдома в Лос-Анджелесі, поруч же було виявлено закривавлене тіло її коханця, офіціанта Рона Голдмана.

Вбивця завдав нещасним множинні ножові поранення, а Ніколь практично відрізав голову.

З суттєвих доказів на місці злочину була знайдена лише закривавлена рукавичка.

Оскільки Сімпсон жив у двох милях від будинку дружини, і поліція вирушила до нього, щоб сповістити про смерть колишньої дружини.

У дворі будинку був виявлений «Форд» зі слідами крові, а потім знайшлася ще одна закривавлена ​​рукавичка. Полісмени спочатку подумали, що злочинець напав і на Сімпсона, але потім стало відомо, що той терміново полетів до Чикаго.

Якийсь час Сімпсон переховувався у свого друга Роберта Кардаш’ян, який став його адвокатом.

17 червня Сімпсон вийшов з дому одного, залишивши лист, схожий на передсмертну записку, сів в автомобіль і поїхав у невідомому напрямку.

У гонитві брали участь 20 автомобілів поліції і 9 вертольотів. Цю операцію транслювали в прямому ефірі всі телеканали країни, перервавши навіть трансляцію фінального матчу НБА.

Зрештою, Сімпсон все-таки здався владі.

Судовий процес

Після успішної кар’єри у спорті й кінематографії О. Джей. Сімпсон став героєм одного із найвідоміших судових процесів в сучасній історії. Засідання стали безумовним хітом телетрансляцій і газетних репортажів всіх ЗМІ Америки та за її межами.

По суті, суд над колишнім спортсменом і кіноактором отримав назву «народ проти Сімпсона» та став свого роду приводом для публічного обговорення цілого ряду назрілих проблем американського суспільства: расизму, безкарності знаменитостей, неадекватної поведінки представників поліції стосовно темношкірих.

Опинившись за гратами, здавалося, що О. Джея вже нічого не врятує. Йому загрожувала смертельна кара і здавалося, що при такій кількості доказів уникнути її Сімпсону не вдасться.

Проте його справою займалися кращі адвокати Америки, яких у самому процесі назвали «казковою упряжкою» — Роберт Кардашьян і Джонні Кокран.

Для чорношкірого населення Америки О. Джей Сімпсон залишався іконою. Афроамериканці охочіше вірили у «змову білих», ніж у винність свого кумира.

Адвокати безсоромно використовували расовий фактор. Їм вдалося домогтися такого складу присяжних, в якому опинилися дев’ять чорношкірих, двоє білих і один латиноамериканець.

Звинувачення з жахом бачила, що їх забійна аргументація розсипається під цинічним напором опонентів, які виступають під гаслом «це все тому, що він чорний».

Прокуратура від безсилля зважилася на відчайдушний крок: сторона обвинувачення зажадала, щоб О.Джей Сімпсон приміряв рукавички з місця злочину. Присяжні спостерігали, як Сімпсон ретельно намагається їх надягнути, та рукавички виявилися йому замалі.

У підсумку присяжні визнали Сімпсона невинним, хоча практично все вказувало, що саме він скоїв вбивство з ревнощів.

Також ключовим моментом у справі став допит детектива Марка Фурмана, який займався збором доказів. Його звинувачували у расизмі: Фурман стверджував, що не говорив слово «нігер»щодо чорношкірих, але потім з’ясувалося зворотнє. На питання судді про те, чи не було у детектива наміри сфабрикувати докази, Фурман відповідати не став, пославшись на право не свідчити проти себе.

Так чи вбивав Сімпсон свою колишню дружину?

Поліція цього так і не встановила, а сам Сімпсон наполягає на своїй невинності. Але в 1997 році винним його визнав суд — за цивільним позовом про компенсацію родичам жертв, а не по кримінальній справі. Сімпсона зобов’язали виплатити понад 30 мільйонів доларів, чого він досі не зробив.

У 2007 році вийшла книга за авторством О Джей Сімпсона «Якщо я зробив це: визнання вбивці». Спочатку вона повинна була вийти тільки з першою частиною назви, і видавництво наполягало, що книга — це лише гіпотетичні міркування, а не визнання. У підсумку права на твір (насправді за Сімпсона його написав інший автор) перейшли до сім’ї однієї з жертв, яка повинна була отримати всі доходи від продажу книги; на обкладинці слово «якщо» було практично непомітно.

Більшість американців були впевнені, що Сімпсон винен. До того, так вважали і багато присяжні, але вони визнали, що слідство допустило безліч порушень і не довести вину О. Джейна.

Мисливець за трофеями та 33 роки в’язниці

Після суду Сімпсон, по суті, перетворився в мем. Наприклад, відомий телеведучий Джей Лено за всю свою кар’єру на «The Tonight Show» з 1992 по 2014 рік ні над однією знаменитістю так багато не жартував, як над Сімпсоном, і це тільки один з незліченної кількості прикладів. Його справа висміювали коміки, до нього відсилали багато кінофільми. Про сам процес було знято кілька документальних і художніх картин; одна з них, восьмигодинний документальний фільм «О Джей: Зроблено в Америці», отримала в лютому 2017 го «Оскар».

Самого екс-спортсмена обтяжували багатомільйонні борги, від яких він намагався втекти з Каліфорнії в інші штати й заради виплати яких розпродавав майно та футбольні нагороди. Саме за нагороди й колекційну спортивну символіку його засудили до 33 років позбавлення волі.

У 2007 році Сімпсон разом з подільниками увірвався в номер торговця історичними спортивними трофеями Брюса Фромонга в Лас-Вегасі і забрав те, що, на думку колишнього спортсмена, було у нього вкрадено. Сімпсон частково визнав провину (при цьому він заперечував, що вдирався в номер і був озброєний), але його визнали винним за всіма пунктами і засудили з правом дострокового звільнення через 9 років.

На слуханні по умовно-дострокового звільнення він стверджував, що все життя був безконфліктною людиною. Комісія визнала, що Сімпсон виправився, і дозволила йому вийти на свободу 1 жовтня 2017 року.

Автор: Стах Назарій

Джерело: abcnews.go.com, britannica.com, aif.ru

Фото: fishki, cinemotionlab, vox.com