Нові європейські та американські правила KYC: як це позначиться на криптобізнесі


Катерина Спасьон

Менеджерка відділу розвитку бізнесу Taxus Law & Finance


З кожним днем крипто промисловість набирає дедалі більше обертів. І ні для кого не секрет, що чимало крипто-транзакцій проходять за рамками законодавчого регулювання.

Європейські держави завжди відрізнялися своєю скрупульозністю та ретельними перевірками щодо відмивання грошей.

Зараз зі зростанням крипто-транзакцій на території Європейського союзу, уряд збентежився регулюванням KYC для такого роду бізнесу.

Голосування Європарламенту: скасування анонімності

Навесні 2022 року Європейський парламент проголосував за те, щоб усі крипто-транзакції включали інформацію про залучені сторони. Такі зміни призводять до заборони анонімних крипто-транзакцій. Нові правила KYC (дослівно-«знай свого клієнта»), спрямовані на припинення відмивання грошей в Європі та розкриття анонімності.

ЄС наголошує на підвищенні відповідальності крипто-компаній за цифрові активи, які проходять через їхні платформи.

Проте звертаємо увагу, що після голосування правила ще мають бути узгоджені з урядами ЄС, перш ніж вони набудуть чинності. Тому, можливо, є шанс на збереження анонімності крипто-транзакцій.

Протест крипто лідерів проти правил

Лідери крипто індустрії швидко засудили голосування в ЄС як таке, що перешкоджає інноваціям.

«Це регулювання завдає шкоди крипто інноваціям без пропорційної переваги у боротьбі з відмиванням грошей», — сказав Кемерон Вінклвосс, співзасновник і президент Gemini, у своїй заяві.

Незадовго до голосування генеральний директор Coinbase Браян Армстронг засудив цю пропозицію у своєму твіті, назвавши її «антиінноваційною, антиконфіденційною та антиправоохоронною».

Головний політичний директор Coinbase Фар’яр Ширзад попередив, що «якщо ви робите транзакції за допомогою власного гаманця або через нього, кожна з ваших транзакцій може бути записана і десь збережена, а про більші транзакції буде автоматично повідомлено владі — навіть якщо немає підстав підозрювати правопорушення».

Американські обмеження – шлях до публічності транзакцій

На початку квітня 2022 року SEC (Комісія з цінних паперів та бірж США) випустила нову рекомендацію. За нею, криптовалютні біржі повинні відображати цифрові активи клієнтів на своїх балансах як активи та пасиви. Криптовалютні компанії також мають розкривати «характер та кількість крипто активів», які вони тримають для клієнтів.

Таким чином, усі криптовалютні транзакції звичайних користувачів можна буде відслідкувати за наданням запиту державного регулятора. Криптовалютна діяльність користувачів стає прозорою та публічною замість анонімної та конфіденційної.

Комісар SEC Хестер Пірс стала противницею позиції регулятора щодо ринку крипто валют. Хестер заявила, що це рішення наголошує на «неоднозначному і неефективному підході регулятора до крипто валюти».

Альтернативний підхід представників криптобізнесу

Великі криптовалютні компанії нещодавно представили ініціативи, спрямовані на покращення галузевої практики KYC та боротьби з відмиванням грошей. Coinbase та Circle представили цифровий протокол, який дозволить компаніям перевіряти особу клієнтів, зберігаючи при цьому контроль над особистою інформацією.

Така ініціатива стає гарантом зберігання конфіденційності, що так важливо для крипто користувачів. Саме таємність транзакцій так привертала увагу всіх власників криптовалюти.

Сучасний світ схильний до швидких змін, особливо в нових індустріях, таких як криптобізнес. Питання лише адаптації до них. Проте спритні крипто представники не втрачають хватку і готові пропонувати свої більш лояльні рішення. Попри майбутні негативні зміни, криптобізнес готовий їм протистояти та розвиватися далі.