Нотаріальна палата vs Мін’юст: тести для держреєстраторів, мітинг нотаріусів та підтримка адвокатів
Ще зовсім недавно розвивалась суперечка між Нотаріальною палатою України та Міністерством юстиції України щодо законопроекту «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення передумов для захисту економічних та спадкових прав громадян в сільській місцевості» (реєстр.№ 9140). Сьогодні ж яблуком розбрату стало запровадження іспиту для тих, хто має намір стати державним реєстратором та реєстраторів, у тому числі й нотаріусів, які були відключені від доступу до реєстрів.
Lойер зібрав усю інформацію, щоб висвітлити картину подій.
Постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.2018 № 860 затверджено Порядок реалізації експериментального проекту з організації визначення професійної компетентності осіб, які мають намір здійснювати функції державного реєстратора прав на нерухоме майно та/або державного реєстратора юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань.
У Міністерстві юстиції наголосили, що ініціатива запровадження такого проекту викликана необхідністю посилення вимог до осіб, які мають намір здійснювати діяльність державного реєстратора, а також державних реєстраторів, щодо яких прийнято рішення про тимчасове блокування доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та/або Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, у зв’язку з надходженням численних скарг на дії державних реєстраторів. У відомстві висловили сподівання, що в результаті реалізації експериментального проекту зменшиться кількість скарг, підвищиться якість надання реєстраторами адміністративних послуг у сферах державної реєстрації, зросте рівень суспільної довіри до державних органів.
Аналізуючи скарги, які надходять до Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації, ми доволі часто помічаємо, що при вчиненні реєстраційної дії реєстратори порушують вимоги закону не свідомо, не через якийсь злий умисел, а через низький професійний рівень та брак знань, — сказала Заступниця Міністра юстиції України з питань державної реєстрації Ірина Садовська.
Окрім того, вона відповіла на найбільш поширені запитання щодо особливостей та порядку проведення такого іспиту. Разом з тим, прес-служба Міністерства юстиції надала додаткові детальні роз’яснення з цього питання.
Нотаріальна палата України виступила з критикою цього нововведення, обгрунтовуючи це наступним чином:
Вимога отримувати ще один сертифікат порушує конституційне право нотаріусів на працю, а також суперечить законодавству про реєстрацію. Згідно чинних законів до нотаріусів не можуть встановлюватися додаткові кваліфікаційні вимоги.
Найгірше те, що процедура складання нового іспиту містить високі корупційні ризики та призведе до підриву стабільності усього цивільно-правового обороту в державі, — наголосив Президент Нотаріальної палати України Володимир Марченко.
Серед можливих корупційних ризиків, він назвав:
- неврегульований склад екзаменаційної комісії;
- відсутність обов’язкової вимоги щодо включення до складу комісії представників професійних спільнот;
- неконтрольований доступ чиновників та інших осіб до серверів з базою тестів та результатами іспитів;
- відсутність вимог до осіб, які готують тестові завдання та визначають, які відповіді слід вважати правильними;
- відсутність переліку осіб, уповноважених фіксувати порушення під час тестування в аудиторії, протидіяти втручанню у роботу електронної системи тестування.
Володимир Марченко також зауважив, що ці та інші фактори дозволять особам, причетним до проведення іспиту, маніпулювати його результатами, та спровокують корупцію. В результаті нотаріуси, які відмовляться давати хабар за проходження іспиту, просто не матимуть доступу до професії.
Більше того, Нотаріальна палата України закликала представників Міністерства юстиції бути об’єктивними у своїх висловлюваннях щодо нотаріальної діяльності, не допускати маніпуляцій та керуватися виключно положеннями чинного законодавства, вказавши, що, зокрема, висловлювання заступника Міністра юстиції з питань державної реєстрації Ірини Садовської, прямо суперечить законодавству:
Нотаріуси, які паралельно здійснюють свою діяльність як реєстратори, і були по тим чи іншим причинам відключені від доступу до реєстрів, також мають пройти тестування після спливу строку такого відключення. При цьому наголошуємо, що у здійсненні саме нотаріальної діяльності нотаріуси не обмежені, і не потребують додатково підтверджувати свою кваліфікацію.
У Нотаріальній палаті вказали, що мова йде про зміни до Порядку реалізації експериментального проекту визначення професійної компетентності осіб, які мають намір здійснювати функції державного реєстратора прав на нерухоме майно та/або державного реєстратора юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 жовтня 2018 року № 860. Відповідно до цих змін нотаріуси, яким заблоковано доступ до реєстрів, повинні пройти додаткове тестування для відновлення доступу. Стаття 46-1 Закону України «Про нотаріат» прямо передбачає: нотаріус під час вчинення нотаріальних дій обов’язково використовує відомості єдиних та державних реєстрів шляхом безпосереднього доступу до них. Тобто, без доступу до реєстрів нотаріус не може вчиняти більшості нотаріальних дій, зокрема, щодо розпорядження нерухомістю. Отже, обмежується доступ громадян до нотаріальних дій.
Також Президент Нотаріальної палати України Володимир Марченко звернувся до Міністра юстиції України із закликом терміново поновити доступ до державних реєстрів нотаріусам, строк блокування доступу у яких минув, без вимоги проходження ними не передбаченого законодавством тесутвання, а також зупинити експеримент щодо впровадження додаткового іспиту для нотаріусів.
Незважаючи на відкриту критику такого проекту Нотаріальною палатою, перше тестування відбулося 19 лютого.
На іспит з’явилось 28 учасників, зокрема реєстратори, які були відключені від реєстрів та ті, що вирішили здійснювати реєстраційну діяльність вперше, нотаріуси. За підсумками першого дня, з тестуванням справились успішно троє осіб.
Всі, хто успішно склав іспит, наступного ж дня (ред.) отримали сертифікати про підтвердження професійної компетентності. Для професійного виконання реєстраційної діяльності знання законодавства є обов’язковим, і тести є своєрідним маркером. Ми переконались, що нічого складного у процедурі немає. З огляду на автоматизацію процесу та участь у розробці завдань наших міжнародних партнерів з Проекту Європейського Союзу «Право-Justice» можу вас запевнити, що будь-які корупційні ризики під час тестування відсутні, — наголосила заступник Міністра юстиції України Ірина Садовська.
Рада Нотаріальної палати України, в свою чергу, прийняла рішення про проведення акції мирного протесту нотаріусів, метою якої стало усунення штучних перешкод у здійсненні нотаріальної діяльності, приведення у відповідність законодавства України до вимог міжнародних стандартів, положень Угоди про асоціацію з ЄС, нормативних документів Міжнародного союзу нотаріату.
Мирна акція протесту відбулася вчора, 25 лютого, у Києві.
Як повідомляє Hromadske.ua, близько тисячі нотаріусів прийшли на мирну акцію протесту під будівлю Кабінету міністрів України з вимогою скасувати наказ Міністерства юстиції України.
Нотаріуси вимагали скасувати встановлений урядом обов’язок нотаріуса додатково підтверджувати професійну компетентність, проходячи переекзаменацію, відновити доступ нотаріусам до державних реєстрів без вимоги надавати додаткові сертифікати професійної компетенції. Крім цього, нотаріуси вимагали в уряду припинити практику проведення камеральних перевірок та встановити чіткі критерії таких перевірок. За словами протестувальників, відповідні законодавчі зміни до діяльності нотаріусів ініціювала профільна заступниця міністра юстиції України Олена Сукманова. Нотаріуси вимагають її відставки.
Міністерство юстиції висловило свою позицію з приводу мітингу нотаріусів.
Одним із завдань Міністерства юстиції є захист майнових прав шляхом формування та реалізації політики у сфері державної реєстрації. До Мін’юсту надходить багато скарг від громадян та бізнесу на випадки рейдерських захоплень, до яких причетні реєстратори та нотаріуси, котрі були відключені від доступу до реєстру за вчинені порушення, але згодом, коли термін відключення сплив, знову почали працювати. Саме для того, щоб підвищити якість роботи цих реєстраторів було прийнято рішення про запровадження для них кваліфікаційних іспитів, — йдеться у повідомленні.
У відомстві нагадали, що сьогодні такі іспити повинні складати особи, які:
- мають намір стати державним реєстратором (це не стосується нотаріусів, бо вони складають інший іспит – на отримання свідоцтва про право займатися нотаріальною діяльністю),
- реєстратори, у тому числі й нотаріуси, які через ті чи інші порушення були відключені від доступу до реєстрів.
Запровадження іспитів покликане підвищити кваліфікацію осіб, які виконують важливу функцію реєстраторів й від професіоналізму яких залежать майнові права громадян. Ми сумніваємось, що українські громадяни хочуть обслуговуватись у нотаріуса, якого Мін’юст за порушення Закону відключив від доступу до реєстрів і який згодом продовжив працювати без підтвердження своєї кваліфікації, — наголошують у відомстві.
У Міністерстві юстиції також зазначили, що їм не зрозуміла позиція Нотаріальної палати України, яка вимагає скасувати ці тести для нотаріусів. Тому закликали:
закликаємо керівництво НПУ припинити покривати «чорних» нотаріусів, прикриваючись гаслами «боротьби з корупцією»,
закликаємо припинити тиск керівництва НПУ на Мін’юст шляхом повного перекручення фактів щодо суті іспитів,
закликаємо припинити вводити в оману спільноту приватних нотаріусів, агітуючи їх не складати іспити, як це передбачає рішення Уряду,
закликаємо керівництво НПУ здійснювати свою діяльність у межах правового поля.
Свою позицію висловила також Рада адвокатів України, яка провела позачергове засідання в електронному режимі голосування, в ході якого ухвалила відкриту заяву з приводу ситуації в нотаріаті та підтримки нотаріусів України.
Національна асоціація адвокатів України в особі Ради адвокатів України, яка діє як вищий орган адвокатського самоврядування у період між з’їздами адвокатів України, розглянувши звернення Нотаріальної палати України, висловлює солідарність з позицією професійної організації нотаріусів України щодо неприпустимості встановлення невиправданих обмежень на здійснення професійної діяльності нотаріусів, – йдеться у заяві РАУ.
Рада адвокатів України закликала органи державної влади забезпечити сталий розвиток українського нотаріату на основі системи нотаріату «латинського типу».
Реформування системи контролю в сферах державної реєстрації має відбуватися у прозорий спосіб, з обов’язковим запровадженням конкретних критеріїв (диференціації критеріїв) для застосування відповідальності (санкцій) за порушення в сфері державної реєстрації та розмежування видів відповідальності в залежності від відповідного виду порушення допущеного нотаріусом або державним реєстратором. Такий процес має передбачати повноцінну участь громадськості, нотаріусів, адвокатів в розгляді скарг у сфері державної реєстрації; запровадження прозорих механізмів, які забезпечуватимуть процесуальні права скаржників, суб’єктів оскарження в процесі розгляду скарг у сфері державної реєстрації (постанови КМУ №1128, 990),— передає прес-служба Нотаріальної палати України.
Lойер продовжить слідкувати за подіями.
Фото: Pexels
Мельничук Іванна