NFT: загальні та юридичні питання
Які існують проблеми, пов’язані з NFT, та чому юридична природа цих активів неоднозначна?
Частина перша: загальні моменти
Незамінні токени (далі — NFT) — це вид активів, що походять від блокчейну. У наш час NFT користується величезною популярністю, тому що багато людей вважають це заміною звичайного мистецтва. Крім того, у світлі Мета-всесвіту, що наближається, цей актив особливо важливий. Але юридична природа NFT неоднозначна, оскільки цей актив поєднує в собі особливості традиційного мистецтва як твору (в розумінні авторського права України) та особливості, що пов’язані з блокчейном. І, як наслідок, юридичні системи в усьому світі не можуть встановити належні норми щодо цього об’єкту.
З технічного боку, ми можемо розглядати NFT як твір у звичному значенні – це те, що створено автором. Основна відмінність NFT «Bored Ape» від «Мони Лізи» (у технічному значенні) полягає в прояві — перша існує в цифровій формі, а друга — у фізичній формі.
Наприклад, багато активів існує в цифровій формі, і це не є проблемою для людей. Але NFT йде далі — цей актив має претензію щодо унікальної форми. Він випливає з природи NFT – передбачається, що існує лише один певний токен NFT, і його не можна замінити.
Наприклад, усі токени мережі Ethereum можна замінити іншими токенами з мережі Ethereum. Це не важливо, оскільки суттю блокчейну Ethereum є володіння записами, які в цілому можна оцінити як «монета Ethereum». Але щодо NFT це дійсно важливо, тому що суттю NFT є володіння одним певним токеном, який доводить той факт, що певний твір є оригіналом цифрового активу. М’яко кажучи – це як володіння оригіналом «Джоконди» з сертифікатом, який додається до цього оригіналу і вказує, що це «та сама Мона Ліза», яку намалював Да Вінчі.
Більшість NFT базується на стандарті Ethereum ERC – 721. Відповідно до цього стандарту, творець може створити унікальний токен, який не можна замінити, і приєднати цей токен до твору. Процес простий: у вас повинен бути цифровий гаманець (в більшості випадків гаманець Ethereum) і реєстрація на спеціальній WEB-платформі. Якщо ці вимоги дотримані, ви можете завантажити твір (зображення, або як це зробив Алекс Рамірес-Малліс, режисер з Брукліна — запис пердежів) і оплатити вихід токена. Після цього токен буде створений платформою і прикріплений до вашої композиції. Молодці! Ви створили NFT.
Отже, NFT це своєрідна цифрова композиція, яка має підтвердження авторства. Тому ми повинні припустити, що якщо хтось буде купувати NFT, то ця людина матиме цифровий оригінал композиції. І всі очікують, що в цьому випадку вони матимуть усі права щодо цього активу. Але чи вважатимемо цю думку правдою? Далі я пояснюю.
Друга частина: переваги та проблеми, які стосуються звичайних користувачів NFT
Отже, ви можете створити свій власний NFT, якщо у вас є бажання. А купити NFT можна, наприклад, через спеціальну платформу.
Як було зазначено – більшість транзакцій, пов’язаних з NFT, здійснюються з використанням цифрової монети (наприклад, Ethereum). Це дійсно зручно для творців – адже раніше вони потребували спеціальних будинків-продажів (аукціонів по типу Сотбі), які могли б продемонструвати твір потенційним покупцям.
Таким чином, попередньо автори повинні були мати угоду з торговим домом, переконати його продемонструвати твір, а після вдалого торгу – сплатити величезний гонорар торговому будинку. Крім того, процес отримання грошей міг тривати місяцями.
Тепер авторам потрібні лише прості дії — створити NFT і розмістити цей матеріал на спеціальній інтернет-платформі. Усі транзакції здійснюються через блокчейн, і клієнт може придбати NFT та заплатити безпосередньо автору. Тому людям не потрібні торгові будинки, банки та додаткові речі. Більше того, зараз процес дійсно швидкий і безпечний. Таким чином, NFT слугує у хорошому сенсі. Але відсутність брокерів може зіграти злий жарт – наприклад, коли власник помилився і продав NFT за зниженою ціною: 0,75 ETH (біля до 3000 USD) замість 75 ETH (біля 300 000, 00 USD).
Крім того, є проблема з перепродажем NFT – люди просто купують NFT, а через короткий час – перепродують. У традиційному світі мистецтва такого випадку не може бути, тому що є особи, які мають намір збирати твори мистецтва, а правила розпродажів не передбачають можливість зробити це так швидко. Таким чином, мистецтво перетворюється на спекуляцію через NFT.
Наступна проблема — неприйняття суспільством факту цінності NFT. У WEB є люди, які називають себе «the right-clickers» (походить від дослівного перекладу: для того, щоб зберегти NFT треба просто натиснути праву клавішу миші). Вони знущаються над людьми, які купують NFT, збирають, діляться, показують і демонструють NFT без будь-якої плати.
Їх головний аргумент це те, що NFT – це лише зображення чи цифровий контент, що не має реальної цінності, і як слідує з цього – люди можуть використовувати NFT безкоштовно. Сенс є, адже в порівнянні «Мона Ліза» потребувала більше зусиль, ніж «Bored Ape», але насправді – цінність усіх творів мистецтва визначається лише згодою людей платити за це, незалежно від форми. І коли у нас є можливість приховати «Мону Лізу» в сейфі, у нас немає реальної можливості приховати цифрове мистецтво в цифровому світі. І це проблема.
Частина третя: питання, що стосуються закону
Найважливіша юридична проблема, пов’язана з NFT — майнові права інтелектуальної власності. Коли люди купують NFT, вони впевнені, що отримують усі права на твір мистецтва. Але це дійсно складний момент – більшість NFT не розглядають передачу майнових прав інтелектуальної власності клієнту.
Таким чином, коли якась особа платить за наступну «нудьгуючу мавпу» — ця особа не отримує інтелектуальних прав щодо цього активу. Вона має лише унікальний примірник, але не може ліцензувати права на це або не може відтворювати це зображення на товарі.
Більше того, автор NFT має право створити похідну композицію з сильною схожістю або почати виробництво товарів із зображенням NFT – і власник NFT не може змусити автора відмовитися від цих дій.
Таким чином, NFT – це лише твір цифрового мистецтва, без жодних прав, і люди платять за можливість мати унікальний примірник без можливості володіти правами на нього в повному обсязі. Це випливає із загальних положень законодавства.
Наприклад, в Україні згідно з ст. 8, 14, 15 «Про авторське право та суміжні права» майнові права інтелектуальної власності на твір може використовувати лише автор. Такі ж положення містяться в законодавстві США, відповідно до статті 106 Кодексу законів Сполучених Штатів Америки.
Отже, без майнових прав інтелектуальної власності — велика частина можливостей, пов’язаних з твором (NFT) — марна. І більше того, якщо якийсь right-clicker скопіює NFT і почне відображати цей NFT в WEB або зображати NFT на товарах — власник не матиме можливості захищатися, тому що він не має майнових прав інтелектуальної власності. А отже не може звернутись до суду для отримання судової заборони та примусу порушника відмовитися від цих дій (неналежний позивач).
У кращому випадку він повинен залучити до судового процесу автора NFT і через це отримати результат. У гіршому випадку – він нічого не отримає.
Крім того, згідно з ст. 31 «Про авторське право та суміжні права» всі майнові права інтелектуальної власності, які переходять від власника до покупця, повинні бути передбачені договором. У зворотному випадку покупець не отримує майнових прав інтелектуальної власності на твір (NFT).
Те ж саме ми можемо спостерігати і в законодавстві США: передача майнових прав інтелектуальної власності буде дійсна лише в тому випадку, якщо вона була здійснена в письмовій формі – це положення статті 204 Кодексу законів Сполучених Штатів Америки.
Таким чином, можна зробити очевидний висновок: в обох юрисдикціях покупець повинен мати письмовий документ щодо майнових прав інтелектуальної власності, щоб завершити угоду. Але жодна платформа не надає зазначеного письмового документа, тому покупець не отримує нематеріальних прав. Сумно, але правда.
Наступний момент — неоднозначний характер NFT. Більшість юрисдикцій у всьому світі не встановили гідних законів, які могли б уточнити юридичний статус NFT.
Чи можемо ми розглядати NFT як цифровий актив чи його можна оцінити як товар? Якщо NFT є товаром – ми можемо використовувати пов’язані положення законодавства. Наприклад, ми можемо використовувати звичайні умови продажу, щоб укласти угоду. Але, якщо NFT є цифровим активом (твором) — ми не можемо використовувати згадане вище і повинні враховувати авторські права.
Або, наприклад, ми хочемо передати NFT як заставу – що нам робити? Скласти проект договору щодо інтелектуальної власності чи товару? Ніхто не знає. Таким чином, так як ми не впевнені в юридичній природі NFT — ми не впевнені в положеннях, які ми повинні використовувати. І, як наслідок, угоди щодо NFT неможливо довести до належного рівня захисту.
І цікава річ — фракціоналізація NFT. Зазвичай NFT — це неподільна річ. Але тепер деякі платформи (наприклад, https://www.niftex.com/, зараз тимчасово недоступний) надають можливість розділити один токен NFT, створений у стандарті ERC – 721, на кілька токенів у стандарті ERC- 20.
Усі відокремлені токени будуть поєднані із оригінальним твором, і за допомогою цього процесу купа людей матиме змогу володіти одним певним NFT. Фактично, нові власники набувають права на об’єкт.
Таким чином, якщо якийсь NFT коштує несамовито дорого — ви можете отримати хоча б право його частки. А коли цей актив стане непомірно дорогим – продати право (продати частину в NFT). Це звучить захоплююче, особливо у світлі можливостей, які це надає – купити частину твору, яка розвивається, або продати частину, щоб з’ясувати справжню ринкову вартість твору.
Прочитавши це, у деяких людей може скластися враження, що це дуже схоже на інвестиційні угоди. І це дійсно слушна думка, до того ж, заяву з цього приводу зробила комісар SEC Гестер Пірс (США). Отже, після цього власники, які перебувають під юрисдикцією США, повинні подумати про необхідність дотримання вимог, пов’язаних з інвестиційними угодами. І, мабуть, щодо the security agreements, але це під питанням, тому що, як було сказано раніше, ми не знаємо можливості оцінити NFT як заставу.
Висновки:
NFT є величезним викликом закону, оскільки немає чіткого регулювання, а правові системи не мають гнучкості, щоб змінюватися відповідно до нових обставин. Але, у нас є NFT, вони корисні і не зникнуть в майбутньому. Тому ми повинні бути винахідливими та гнучкими, щоб отримати максимальний прибуток від цих обставин та захистити законні інтереси власників.
Редакція може не поділяти думки авторів у розділі «Блоги».