NFT — як цифрова інновація у сфері захисту прав інтелектуальної власності


Ольга Ярмолюк

Молодший менеджер відділу розвитку бізнесу в TAXUS Law & Finance


Про інновації захисту інтелектуальної власності, сфери застосування та наше майбутнє з ерою NFT.

Non-fungible tokens є чудовою альтернативою щодо реєстрації патентів та авторських прав, адже перетворення фізичного активу в цифровий може спрощувати різноманітні процеси та навіть усувати посередників. Токени дозволяють митцям напряму зв’язуватися зі своєю аудиторією, знаходити свого покупця та обирати омріяну вартість без спеціального агента.

На жаль, існує також і чимало шахрайства та порушень авторських прав щодо відомих і дорогих предметів колекціонування NFT, та дехто виправдовує це тим, що «мистецтво саме по собі». Одним із прикладів є яхт-клуб Phunky Ape Yacht Club (або PAYC), який просто відобразив зображення мавпочок Bored Apes, що дивилися праворуч, на тих, які дивляться ліворуч та перепродає їх, заробивши на цьому близько 1,8 мільйона доларів. За таке шахрайство PAYC було заборонено на централізованих ринках, таких як OpenSea, Raible та Mintable.

Чи важлива місія NFT?

NFT — це ідеальна можливість закріпити свої права інтелектуальної власності на будь-який унікальний цифровий об’єкт. Токени використовуються для того, аби захистити ваші файли від дублювання, копіювання та несанкціонованого використання так само, як ви захищаєте фізичне майно у звичайному житті.

Володіючи, купуючи, продаючи або обмінюючи товар, на основі якого був створений той чи інший токен, ми завжди можемо перевірити хто був його автором та кому цієї миті належить право власності на нього. Блокчейн — це свого роду реєстр, через який кожен бажаючий може знайти необхідну йому інформацію тому що токени зберігаються у відкритому блокчейні й саме через це інформація про товар, історія його операцій буде доступна та достовірна завжди.

Сегмент NFT ринку дуже великий і стрімко розвивається у всіх напрямках. Невзаємозамінні токени можуть представляти собою як будь-які Інтернет-активи, такі як цифрові твори мистецтва, так і реальні активи, такі як нерухомість.

У яких сферах діяльності NFT стане в нагоді?

1. Ліцензування фільмів, книг, музики, відео, GIF-файлів та інших активів цифрового мистецтва.

Для прикладу, ваша улюблена кінокомпанія Warner Bros. Entertainment зняла унікальний фільм «Фантастична четвірка 2» і продає кінотеатрам токени на його відтворення, які, у свою чергу, стали аналогом розсилки фізичних котушок із плівкою цього ж самого фільму — лише в цифровому світі. Або ідол Вашої бабусі, Олег Винник, написав новий альбом про «тигриць» та розсилає свою токізовану музику між різними інтернет-радіостанціями, щоб вона не поширювалася за межі цих станцій.

2. Продаж митцями оригіналів своїх робіт (предметів колекціонування) з аукціону, якщо сама робота існує лише в цифровому вигляді.

Є приклад, коли матеріальне мистецтво перетворили в унікальний цифровий актив: компанія Injective Protocol викупила картину Бенксі «Morons (White)» за $95 000 та спалила її в прямому ефірі аби перетворити в токен, який гарантує оригінальність цього предмета мистецтва.

3. Торгівля доменними іменами, скінами, текстурами, зброєю, одягом та іншим цифровим обладнанням в іграх.

Мабуть, найвідомішим випадком використання NFT стали запущені в листопаді 2017 року Сryptokitties, які представляють собою цифрових котиків з унікальними ідентифікаторами в блокчейні Ethereum. Кожне кошеня є унікальним і має ціну в Ethereum, вони розмножуються між собою та виробляють нове потомство, яке має інші атрибути порівняно з їхніми батьками. Сryptokitties майже одразу зібрали величезну кількість фанатів, які витратили більше 20 мільйонів доларів на придбання, годування та виховання своїх кошенят.

4. Реєстрація права власності на об’єкти у фізичному світі, тобто підтвердження речових прав на нерухомість, автомобілі, предмети мистецтва.

Токенізувати можна будь що: рахунки-фактури, квитки в театр, підписи, правовстановлюючі документи, тощо. Те саме можна зробити з колекційними картками, марками, ювелірними виробами, м’ячами з автографами або будь-якою колекційною річчю, яку ви лише можете собі уявити.

Таким чином, автори з легкістю можуть монетизувати свої ідеї або права на інтелектуальну власність на будь-яких етапах розробки та вільно обмінюватися ними в блокчейні, заробляючи на цьому чималі кошти.

Яким може бути наше майбутнє з NFT?

Світ не стоїть на місці, тому NFT можуть мати багато потенційних застосувань, які виходять за межі світу мистецтва або ігор. Токени чудово підходять для керування системою ідентифікації. Наприклад, перетворюючи фізичні паспорти громадян на NFT, кожен із яких буде мати свої унікальні ідентифікаційні характеристики, можна оптимізувати процеси в’їзду та виїзду громадян для юрисдикцій. Іншим прикладом може бути якийсь університет, що може видати NFT студентам, які отримали певну ступінь, і дозволити роботодавцям легко перевірити освіту майбутнього працівника.

Ера NFT тільки набирає обертів, адже це абсолютно інноваційні активи, щодо яких наразі немає окремого юридичного регулювання в жодній країні світу. Вони розвиваються та популяризуються шаленим темпом, приносячи своїм майбутнім власникам чималий прибуток (генеральний директор Twitter Джек Дорсі виставив на аукціон NFT свого першого твіту за 2,9 мільйона доларів, зараз він уже продається за 48,2 мільйонів доларів).