Незвичайні покарання: від стародавніх царів до сучасних суддів


У всі часи в суспільстві існувала злочинність. Щоб запобігати вчиненню злочинів, відновити справедливість та виправити злочинця, застосовують покарання. А от як вони змінювалися з плином часом — розповідаємо далі.

Поряд з класичними видами — штраф, ув’язнення тощо — у різних країн та в різні епохи знаходяться також й неординарні покарання. І здивувати тут можуть не тільки стародавні правителі, а й сучасні судді.

Покарання в давнину

На жаль, не завжди життя та здоров’я людини цінувалися так високо як зараз. Тому підтвердження — закони стародавнього світу. Для нас вони незвичайні, в першу чергу, своєю жорстокістю.

Законы Хаммурапи - уникальный памятник древнего мира | История | Яндекс Дзен

Так, в законах царя Хаммурапі (створені в 1750-их роках до н.е.) діяв принцип «око за око, зуб за зуб». І тут немає ніяких алегорій: якщо порушник пошкоджував комусь око, то очі потрібно зіпсувати й порушнику; якщо вибивав зуб, то зуб вибивали і йому; якщо зламав кістку, то і йому ламали кістки. Синові, який вдарить свого батька, відрізали руку. Так відновлювали справедливість.

І якщо ці норми принаймні стосувалися порушника особисто, то було й таке, де карали взагалі невинну особу. Так, якщо порушник вбивав чиюсь вагітну доньку, то потрібно вбити дочку злочинця. Якщо будівельник неміцно побудував будинок, той впав і через це помер син господаря, то слід вбити сина цього будівельника.

Варто також зазначити, що справедливість в ті часи мала становий характер. За законами Хаммурапі до злочинців нижчих станів застосовувалися більш жорстокі покарання, особливо якщо вони скоїли злочини щодо людини вищого походження. Так, якщо раб вдарив когось із вищих станів, йому відрізали вухо. Порушники з інших станів при цьому обходилися штрафами або оплатою лікаря потерпілому.

Жорстоко каралися й зради. Якщо дружину заставали за зрадою, то коханців зв’язували й кидали в воду. Але чоловік міг пробачити невірність своїй дружині та зберегти їй життя. Що цікаво, в цьому випадку милували й коханця.

В цілому про сучасну рівність в сімейних відносинах тоді не говорили. Коли дружину просто підозрювали в зраді, але на місці злочину її не спіймали, то вона повинна була сама кинутися в річку. При цьому на чоловіків таке правило не поширювалося.

LITERATURA HINDÚ » Obras colmadas de contenido mitológico y religioso

Староіндійські закони Ману (вважаються створеними у II ст. до н.е. — II в н.е.) мають схожі підходи. Вони наказували відсікти у злочинця ту частину тіла, якою він діє проти людей. За злодійство відрізали руку, за образу — язик. Багато що також вирішувала приналежність до класів (варнам). Люди вищих станів часто обмежувалися штрафами.

Індійське суспільство суворо карало й за перелюбство. Покаранням ставала кваліфікована смертна кара. Жінок нацьковували собакам, а чоловіків спалювали заживо на розпеченому залізному ліжку.

До речі, за законами Ману під перелюбством розуміли не тільки фізичну зраду, але й дотик до одягу жінки, загравання, залицяння, подарунки та сидіння на одному ліжку.

Взагалі страти часто застосовували в давнину й в середньовіччі. Так карали за злодійство, кривосвідчення, приховування, відмова від військової служби, державну зраду, зґвалтування, вбивство, чаклунство та ін. Варіанти страти в різні періоди й в різних суспільствах розрізнялися та були жахливо незвичайними: четвертування, колесування, спалення, розривання, поїдання тваринами, заливання в горло розплавленого металу або пекучого масла.

Оригінальні покарання в сучасному світі

Виявляється, суддям сучасності теж є, чим нас здивувати. Традиційне тюремне покарання для злочинців стає немодним. У різних країнах світу впроваджують нові, часом, досить оригінальні способи виправлення людей, що переступили закон.

Bastoy Prison - тюрьма-санаторий в Норвегии

  • В’язниця з комфортними умовами в Норвегії

Влада Норвегії розуміє, що за допомогою в’язниці потрібно не тільки покарати злочинця за злодіяння, але і виправити його, навіки відбити бажання переступати закон в майбутньому. А тому пенітенціарні установи в цій країні намагаються навчити «заблудлих овець», як знайти собі місце у вільному суспільстві. Найвідомішою норвезькою в’язницею «з людським обличчям» є Bastoy Prison.

Bastoy Prison — це в’язниця, в якій умови утримання злочинців цілком схожі з санаторними. Вона знаходиться на окремому острові та являє собою селище, в якому ув’язнені живуть у невеликих котеджах, можуть спокійно пересуватися по всій території установи та займатися своїми справами.

Bastoy Prison - тюрьма-санаторий в Норвегии

Правда, при цьому вони зобов’язані працювати, вибравши одну з необхідних в цьому селі професій. В основному, мова йде про фізичну працю. Цікаво, що виправна установа забезпечує ув’язнених їжею лише один раз на добу, на сніданок. Іншу їжу вони самі повинні собі приготувати з продуктів, куплених на зароблені тут же гроші в розташованому на території в’язниці магазині.

У Bastoy Prison потрапляють ув’язнені, які відбувають останні два роки свого терміну. У цій незвичайній в’язниці вони повинні максимально адаптуватися до майбутнього життя на свободі, в тому числі навчитися заробляти гроші чесною працею.

Заключенные в бразильской тюрьме вырабатывают электроэнергию на велотренажерах

  • В’язниця-електростанція в Бразилії

Бразильські тюремники придумали оригінальний спосіб зробити ув’язнених корисними членами суспільства, одночасно піклуючись про їхнє здоров’я та хорошу фізичну форму.

Починаючи з 2012 року у виправній установі, розташованій в місті Санта-Рита-ду-Сапукаї, проходить незвичайний експеримент. Там запропонували злочинцям виробляти електрику, крутячи педалі велосипеда з вбудованою динамо-машиною.

Ув’язнені можуть займатися цією справою три дні на тиждень по вісім годин. Одна зміна такої роботи віднімає з терміну злочинця день у в’язниці. Додатковим чинником є ​​також розташування велотренажерів на свіжому повітрі, в той час, як інші ув’язнені змушені більшу частину доби проводити в тісних камерах з малою кількістю світла.

Заключенные в бразильской тюрьме вырабатывают электроэнергию на велотренажерах

Звичайно, кількість вироблюваного таким чином електрики порівняно невелика. В’язниця «взяла під опіку» десять вуличних ліхтарів міста Санта-Рита-ду-Сапукаї. Але з кожним днем ​​стає все більше ув’язнених, які бажають взяти участь в цій програмі. Деякі в’язні з інших частин Бразилії навіть спеціально просяться в дану в’язницю, щоб стати частиною експерименту та «скинути» за допомогою фізичних вправ тривалість свого терміну.

Американський суддя пропонує підсудним вибір — або тюремний термін, або  «креативний вирок»

  • Креативний вирок

Але переможцем в оригінальності можна сміливо назвати 54-річного Майкла Ціконетті з Лейк-Каунті, штат Огайоі, суддю з американського штату Огайо. Ось деякі з його рішень.

Жінку визнали винною у відмові розплатитися з таксистом. Покарання — її змусили пройти пішки понад 30 миль (48 км) — рівно ту відстань, яку вона проїхала в таксі.

Жінка завезла 35 кошенят в зимовий ліс та покинула. Крім штрафу, суддя Чікконетті змусив жінку відчути свою провину на власній шкурі. Він велів їй провести ніч в лісі в середині листопада — без їжі, води й намету. Але оскільки того вечора сильно похолоднішало, Чікконетті милостиво дозволив їй розвести багаття.

Чоловік попався п’яним за кермом. Як покарання його відправили в морг, де йому довелося дивитися на жертв ДТП, яке сталося через п’яного водія.

А гучним сусідам суддя наказав провести день в лісі в повній тиші або слухати класичну музику замість року.

Практику креативного судді підтримали й в інших штатах США. У штаті Юта дівчинку-підлітка засудили за те, що вона відрізала волосся трирічній дівчинці в «Макдональдзі». Як часткову заміну громадським роботам суддя запропонував матері винної відстригти своїй дочці волосся безпосередньо в залі суду. Винна погодилася на подібну заміну.

У штаті Джорджія злочинця, поміченого на крадіжці бензину, змусили носити плакат. Злодюжка ходив поруч із заправкою вздовж дороги з плакатом: «Я вкрав бензин, і це моє покарання».

Жителя штату Міссурі звинуватили в нелегальному винищуванні великої кількості оленів. Суд засудив браконьєра до року за ґратами, штрафу та перегляду мультфільму «Бембі» мінімум раз на місяць.

Незвичайне рішення винесли й в Естонії. Так, чоловіка, який звинувачувався в побитті своєї дружини, зобов’язали провести водопровід на дачі тещі. Таким чином, на думку суду, можна компенсувати моральну шкоду, яку він завдав дружині.

Джерело: vm.com, ria.com, novate.com, ilex.by

Фото: Pexels, cultura10.org