Не аматорський шлях кандидата: з чого починається пошук компанії мрії


Юлія Воронцова

HRD, ЮК «Мережа Права»


Про те, як ефективно підготуватися до пошуку роботи, створити привабливе резюме, правильно самопрезентуватись та отримати офер.

Що ж таке атрактивне резюме та як позиціювати себе на співбесіді?

Крок 1. Йдемо в розвідку

Перед тим, як починати «пихтіти» над резюме, почніть із розвідки на ринку праці. Провідними джоб сайтами України є Work.ua і Робота.ua Також не забувайте про LinkedIn (рекомендасьйон), Happy Monday. Або профільні навчальні платформи (на їх базах теж часто зустрічаються розміщення резюме або вакансій).

Якщо у вас є конкретні компанії, які цікавлять, на їх офіційних сайтах є розділ вакансії, відправляйтесь туди.

Що аналізувати?

Почитайте актуальні вимоги, функціонал. Оцініть у розрізі вакансій як краще описувати свої компетенції. Особливу увагу зверніть на рівень пропонованої заробітної плати: щоб не здешевити себе або навпаки адекватно розуміти рівень зп станом на сьогодні.

Не недооцінюйте цей етап, він може вам класно стати в пригоді та змінити вектор вашого пошуку.

Крок 2. Його величність резюме

Скільки резюме потрібно створити для пошуку роботи? Одне? Не факт!

Зараз покажу вам декілька прикольних кейсів.

Відгук на вакансію молодший юрист.

Але, людина відправляє резюме рекрутера. Молодший юрист це робота з нормативно-правовими документами, мінімальний об’єм комунікації, тільки всередині команди.

Що не сказати про функціонал рекрутера, де якраз максимальний рівень комунікації і мінімально паперової роботи.

Якщо роботодавець шукає в базах резюме юриста, цей кандидат не був би в полі уваги, оскільки у пошуці «рекрутер» ніяк синонімічно не підтягнувся б.

Досвід суто юридичний, от сиди й гадай)

Це класно, якщо ви розглядаєте себе в декількох сферах. Але якщо ви складаєте одне резюме з однією посадою або із цілим списком не сумісних між собою посад, ви мінімізуєте свій шанс контакту з роботодавцем. Адаптуйте своє резюме під відповідну вакансію.

Шапка резюме та технічні параметри

Док у ворді звичайно має право на своє існування. Але знайте, це давно вже не актуально й не сучасно. Використовуйте шаблони (Canva, Figma та ін.)

  • Резюме українською (якщо посада вимагає знання англійською — англійською)
  • Прізвище Ім’я (так, нагадую і про це, бо часто зустрічала Пупкін В.П. або просто варіант Валера)
  • Контактний номер телефону (тут акцент на слові контактний)
  • Пошта (тут бажано мати офіційний характер, без бакс бані чи бусінки)
  • Місто (відгук на вакансію в Одесі, а в резюме місто проживання Житомир)

Маленький секретик

Менеджерам по персоналу не потрібно довго шукати кандидата в соціальних мережах. Два натискання і цікавість рекрутера задовольняється або неприємним сюрпризом, або приємним здивуванням.

Тому, в етап розвідки я б додала довести до ладу одну зі сторінок, а саме роблю акцент на LinkedIn, щоб ще більше професійно заінтригувати й вразити хороших роботодавців.

Наповнення резюме

Як же правильно і влучно описати свій досвід? Як зробити так, щоб ваше резюме було в топі? Ви уважно аналізуєте вакансії, які вас цікавлять, читаєте вимоги та функціонал від роботодавця і трансформуєте свій досвід, хард і софт скіли у якісний опис у резюме.

На прикладі Work.ua, ШІ аналізує вакансію роботодавця, усі збіги і ставить відсотковий рейтинг кандидатів, дає HR менеджерам рекомендації: «дивись, цей кандидат найбільш релевантний до твоєї вакансії, вийди на зв’язок із ним» і відправляє таких кандидатів у ТОП. Ось такий секрет залаштунків)

Без досвіду/неофіційна робота

Уже давно пройшов той час, коли соромно було вказувати неофіційне місце роботи (хай соромно за це буде тільки роботодавцю).

Будь ласка, вказуйте будь-який досвід, АЛЕ тут уже продумайте, яка цінність була вашої роботи. Що ви досягли на цій посаді, які навички отримали? 

Супровідний лист

Супровідний лист — це не обов’язковий етап але, я вважаю, важливий. Це як вітання на початку будь-якої розмови чи листування.

Що рекомендовано писати в ньому? Буде виглядати професійно, якщо в об’ємі максимум 3-х речень ви прокоментуєте локально своє резюме і вашу зацікавленість у конкретній вакансії через розріз свого досвіду. Це підсилює перше враження про вас та вашу зацікавленість посадою.

Відеорезюме, як один із варіантів супровідного

Якщо захочете точно виділитись і запам’ятатись, спробуйте відеорезюме або відеосупровідний лист.

Це відео максимум до 1 хвилини часу, де також озвучується інформація ТІЛЬКИ ЩОДО ОСНОВНИХ ПОКАЗНИКІВ ПОПЕРЕДНЬОЇ професійної ЕФЕКТИВНОСТІ У РОЗРІЗІ ВАКАНСІЇ, ЯКУ ВИ РОЗГЛЯДАЄТЕ.

Як правило, відправляється посилання на це відео (можна залити в ютуб і поставити налаштування до відео, тільки за посиланням).

Особливо стане в пригоді, якщо ваша посада цінується за компетенції комунікації, які ви зможете чудово продемонструвати.

Крок 3. Співбесіда

Почну із секрету. Усі дані про кандидатів зберігаються в системі і якщо ви не прийшли на співбесіду без попередження чи запізнились — рекрутер компанії це запам’ятає. І при повторному зверненні обов’язково врахує.

Відповідайте за написані слова

Є така чудова українська приказка: вміла готувати й не вміла подавати!

Я згадую її, коли сидить потенційно сильний кандидат і зовсім невпевнено, важко подає свій досвід. Звичайно, на то є HR або досвідчені керівники, які своїми додатковими запитаннями розкривають кандидата.

Наголос на слові розкривають, а не топлять (я про адекватний варіант розвитку подій). Якщо ви вже маєте досвід НЕ такого, розглядайте його як «плюс», бо ваше «меню» вже розширене для оцінки роботодавця і правильного вибору.

Отже, під час діалогу, поміж розповідей про свій досвід (про досягнення і ключові результати — тут знову згадуємо що я говорила попередньо) готуйтесь відповідати за кожне своє слово написане в резюме!

Про що це я? Ви описали себе як комунікабельний. Клас, готуйтесь на конкретному прикладі пояснити чому ви так вирішили.

Написали стресостійкий? Чудово! Опишіть конкретні кейси з практики, де це проявлялось. І так про все. Саме тому, я наголошувала про лаконічність і акценти. Це важливо!

Прикрашання в резюме теж швидко розбиваються об борт судна під назвою «досвідчений інтерв’юер». Будьте чесними, бо приховати відсутність навичок у процесі роботи не вийде.

«Пост травматичний співбесідовий період» або «Офер у студію!»

Моя порада — ходіть на співбесіди, особливо, якщо ви маєте невеликий досвід. Так це ваш час, але це й безцінна практика. Теоретично, може бути все легко та зрозуміло, але все набагато складніше й цікавіше!

Якщо ви отримали офер — це перемога. Але не спішіть святкувати. Ще є час дізнатись і уточнити всі деталі, які можливо були упущені, дрібні умови і т.д.

Якщо вам відмовили, а компанія і співбесіда залишила позитивні враження та довіру. Не соромтесь, попросіть про зворотній зв’язок та рекомендації. Що вам покращити, де ви «посипались».

Звичайно, часто ви можете почути, що дали перевагу кандидату з більш релевантним досвідом і це теж може бути правдою, але запитати варто!

Шукати роботу — також РОБОТА!


📌  Редакція може не поділяти думки авторів у розділі «Блоги».