Найстаріші конституції світу: від США до Австралії
Конституція — це основний державний документ, який визначає державний устрій, порядок і принципи функціонування органів влади, права й обов’язки держави, суспільства та громадян. І здається, що такий документ повинен існувати ще з часів формування держави. Проте історія іншої думки і сьогодні ми розповімо вам більше про перші конституції світу.
Найпершою конституцією заведено вважати Статут Великого Князівства Литовського від 1529, який пізніше доповнювали двічі (в 1566 і 1588 роках).
У сучасному розумінні — документ, що описує і встановлює поділ влади та компетенцію кожної з них — першою конституцією стала Конституція США. З неї ми й почнемо наш список. Ми не включили в список Конституцію Речі Посполитої від 3 травня 1791 роки («Урядовий акт», польск. Ustawa rządowa), яка проіснувала 19 місяців до того, як країна припинила існування як незалежна держава.
США, 1787 рік
Конституція ухвалена Конституційним конвентом у Філадельфії в травні-вересні 1787 року. Головою конвенту тоді став Джордж Вашингтон, який два роки потому став президентом США.
Делегати (які пізніше стали відомі як «творці» Конституції) були розділені на групи, що представляють торговців, фермерів, а також банківський і юридичний спектри. Багато з делегатів служили в Континентальній армії та працювали в Континентальному Конгресі. З точки зору релігійної приналежності, більшість з них були протестантами. Середній вік представників становив 30-40 років, найстарший делегат — 81-річний представник Пенсільванії Бенджамін Франклін.
Відтоді, як прийняли Конституцію, в основний закон штатів зміни вносили неодноразово. Перші 10 поправок найвідоміші. Саме вони стали базою для Білля про права і вступили в чинності 15 грудня 1791 року. До речі, за весь час існування американської Конституції подано понад 10 000 проєктів поправок.
Структура: складається з преамбули, семи статей і двадцяти семи поправок (в тому числі десять поправок Біллю про права).
Кількість поправок: 27.
Швеція, 1809 рік
Є найстарішою з чинних нині письмових конституцій Європи. Хоча в неї було внесено ряд змін, вона до теперішнього часу є основою шведської державної системи. Тези Конституції:
1) «Король один управляє державою».
2) Право встановлювати податки належить лише державними станами на загальному риксдагу.
3) Риксдаг, спільно з королем, має право приймати та змінювати загальні цивільні, кримінальні та церковні закони.
4) Король, перш ніж прийняти рішення, повинен отримати інформацію та поради державної ради. Між іншим, її дев’ять членів він призначає сам — міністра юстиції, міністра закордонних справ, канцлера двору та шість інших державних радників. Також чотири державні секретарі як експерти присутні при доповідях на засіданнях уряду і мають право голосу.
5) Члени державної ради відповідальні перед риксдагом за свої поради; ця відповідальність визначається в різних випадках різними правилами.
6) Риксдагу скликається не рідше ніж один раз на п’ять років. Він повинен, відповідно до певних правил, контролювати діяльність державної ради і керівництво фінансовим управлінням.
Конституція була доповнена постановою про свободу друку.
Норвегія, 1814 рік
Норвезький конституційний акт, прийнятий 17 травня 1814 року в Ейдсволлі, один з найстаріших в Європі.
11 квітня 112 чоловіків зібралися на державні установчі збори в містечку Ейдсволлі в особняку купця Карстена Анкера. Середній вік присутніх — 42,8.
Ейдсвольська Конституція визначила Норвегію як дуалістичну монархію. Монарх розглядався лише як глава виконавчої влади. Єдиним законодавчим органом у країні зі значними фінансовими правами був парламент — Стортинг.
Кількість поправок: понад 80 параграфів.
Структура: 5 статей, 112 параграфів.
Нідерланди, 1815 рік
Головний закон держави прийнятий 24 серпня 1815 року. Влада знаходилася в руках короля, а законотворчістю займався двопалатний парламент.
Головна еволюція конституції країни відбулася в 1848 році, коли змінили форму правління: з самодержавства на конституційну монархію, з подальшим переходом до парламентської демократії. Після цього голландська Конституція зазнавала ряд істотних поправок. У 1983 році головний закон закріпив заборону на смертну кару та проголосив боротьбу з дискримінацією.
Кількість поправок: 9.
Бельгія, 1831 рік
7 лютого 1831 після здобуття незалежності країни Національний конгрес затвердив її основний закон. Глобально переглянули Конституцію тільки через 160 років — в 1993 році у зв’язку з переходом на федеративний устрій.
Кількість поправок: 29.
Аргентина, 1853 рік
І ще одна конституція з Нового Світу, тільки з іншого материка — з Південної Америки. Основний закон Аргентини прийняли в 1853 році. Перші зміни внесли через 7 років після затвердження.
Весь корпус конституційних змін закріплений в п’яти редакціях аргентинської Конституції: 1860, 1866, 1898, 1957 і 1994 рр. Конституційний акт Аргентини закріплює основи федеративного устрою, а також президентської форми правління.
Кількість поправок: 5 редакцій.
Структура: 129 статей, кілька перехідних правил.
Люксембург, 1868 рік
Найменша держава Європи прийняла конституцію теж в XIX столітті — 17 жовтня 1868 року.
Його затвердив тодішній монарх Віллем III. За всю історію в тутешню Конституцію внесено 26 змін, останні з яких затверджені в листопаді 2004 року.
Кількість поправок: 26.
Австралія, 1900 рік
У перший рік нового століття Австралія прийняла конституцію, яка увібрала в себе кілька документів. Найголовнішим з них виступає Конституція Австралійського Союзу. За її ухвалення проголосували жителі всіх австралійських колоній.
Документ міняли тільки один раз: в 1967 році з тексту виключили положення про заборону враховувати аборигенів під час перепису населення.
Українська держава, 1710 рік
Ми не могли не згадати один з символів нашої держави. І хоча багато-хто сумнівається у законності чи ефективності Конституції Пилипа Орлика, вона все ж залишається один з перших у Європі правових актів, який закладав основи республіканської форми правління.
5 квітня 1710 року гетьманом Пилипом Орликом підписані Пакти і Конституції прав і вольностей Війська Запорозького — символ козацької державності та демократії. Ідеї та системи стримувань та противаг між гілками влади, передбачені документом, стали основою для багатьох європейських демократій, зокрема й демократичного устрою сучасної України. Цього року одному з перших в Європі конституційних актів виповнюється 310 років.
Джерело: ukrinform.ua, ceur.com, espreso.tv
Фото: Pexels, Pixabay