НААУ створила робочу групу, яка готуватиме зміни до процесуальних кодексів для захисту прав адвокатів


У НААУ створено робочу групу, яка займатиметься напрацюваннями змін до  процесуальних кодексів.

Про необхідність реформування норм законодавства та професійної етики в частині зловживання процесуальними правами йшлося під час науково-практичного семінару  «Зловживання правом в юридичному процесі».

Темою семінару стала ситуація навколо застосування поняття «зловживання правами» за новими процесуальними кодексами; зловживання правом у цивільному і нотаріальному процесах; зловживання правом з боку суду, а також проаналізовано теоретичну модель зловживання правом у кримінальному процесі, форми зловживання правом учасниками судового провадження.

РСУ надала аналітичну інформацію, відповідно до якої «практично не залишилось жодного процесу, у якому прокурори й адвокати не зловживали б своїми правами задля досягнення бажаного результату у справі». Як зазначив під час обговорення теми Голова Ради суддів України Олег Ткачук, найбільш простим і поширеним зловживання правом серед прокурорів та адвокатів є неявка у судове засідання чи заява про відвід судді.

Секретар РАУ Ігор Колесников наголосив на тому, що зловживання процесуальними правами є поширеним і серед самих суддів.

Перекладати усю вину на сторін процесу, визначати на законодавчому рівні лише можливість зловживання процесуальними правами сторонами та учасниками відповідного процесу — це є порушення принципів верховенства права, правової визначеності тощо. Усі процесуальні кодекси України містять вимогу про необхідність дотримання вимог процесуального законодавства судом, і що не дотримання процесуального законодавства судом це є в певних випадках підстава для скасування рішення. Але прямої заборони зловживання судом процесуальними правами в законі не має, — зауважив він.

За його словами, дотримання процесуальної дисципліни сторонами процесу має передбачати і мінімізацію можливостей зловживання з боку самого суду. В іншому разі, вирішення питання про зловживання процесуальними правами сторонами процесу, навпаки, породжує додаткові зловживання – уже з боку самого суду. Це не сприяє довірі до судочинства з боку громадян.

Валентин Гвоздій повідомив, що погіршення процесуального статусу адвокатів було передбачено у проекті нової редакції закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Законопроект №9055 передбачав зміни до процесуальних кодексів, які фактично перетворювали захисника на номінального учасника процесу. Більшість класичного інструментарію захисту фактично перетворювалися на зловживання процесуальними правами з подальшими санкціями для адвоката.

Цей ризик законопроекту був одним із найбільших, і саме він мотивував адвокатську спільноту до консолідованої протидії прийняттю законопроекту №9055. Валентин Гвоздій наголосив на тому, що чинне законодавство уже насичене ризиками усунення захисника внаслідок застосування норм про зловживання процесуальними правами. Відтак, у НААУ формується робоча група, яка працюватиме над внесенням змін до чинного законодавства, які б мінімізували ризики відсторонення або тиску на адвокатів у процесуальних кодексах. Валентин Гвоздій оголосив, що робоча група відкрита до залучення експертів, юристів, адвокатів.

Відповідні принципи мають бути втілені і у правилах професійної етики правосуддя, над якими працюють Рада суддів, Рада прокурорів та НААУ.

Фото: Pexels