Молодість не вада: чому досвід роботи тепер не головне


Скільки років потрібно відпрацювати, щоб стати хорошим адвокатом? Або партнером? Або хоча б керівником якоїсь практики юрфірми? В основу високої кваліфікації найчастіше заведено закладати тривалий трудовий стаж. Але чи дійсно він настільки важливий — розповідаємо далі.

Подібний підхід змушує молодих випускників вишів сором’язливо знизувати плечима на співбесідах у відповідь на питання: «А ваш досвід роботи?». Як виявилося, порожня трудова книжка вже давно не є квитком на біржу праці або на низькооплачувані посади стажиста.

Якщо роботодавець відмовляє вам з єдиної причини відсутності досвіду, то ви небагато втратили. Причина — сьогодні такий підхід не більше, ніж ринковий архаїзм, який перетворює компанію в неповороткий та повільний механізм. 

Ми вирішили розповісти, чому роботодавці більше не надають особливого значення досвіду роботи та що визначає високу кваліфікацію сучасного фахівця.

Безкоштовне стокове фото на тему «агента, бізнесмен, великий план»

Що означає «кваліфікований»?

Кваліфікація — це термін, що поєднує в собі декілька сенсів.

Роботодавець може шукати співробітника, який володіє великим запасом практичних знань та навичок. Або ж висока кваліфікація — наявність профільного диплома або відповідних сертифікатів.

Обидва ці випадки вміщаються в широкі рамки узагальненої думки: «багаторічний досвід — відмінний фахівець».

Але будемо відверті. Наявність певних навичок далеко не завжди означає великий досвід роботи. У кожної людини неоднакові умови та методики навчання. Не варто також забувати й про різний інтелектуальний потенціал. 

Тому якщо одній людині знадобиться 5 років, щоб опанувати певну спеціальність, то в іншого на це може піти лише рік. А з огляду на технологічність сьогоднішніх інструментів та доступність інформації, необхідні знання в наш час можна придбати набагато швидше.

Інформацію, яку раніше добували безсонними ночами в бібліотеці, зараз отримують за допомогою одного кліка миші на екрані комп’ютера.

Важливо слідкувати за мінливими професійними тенденціями

Уявіть, що перед вами сидить людина з 5-, 10-, 15-річним досвідом роботи. Чи мають ці цифри значення для вас, якщо ви керуєте прогресивною та молодою юрфірмою?

Річ у тому, що знання, отримані багато років тому, сьогодні можуть втратити будь-яку актуальність. Особливо коли це стосується постійно змінюваної юриспруденції з її постійними реформами законодавства.

З огляду на це, фахівець з багаторічним досвідом може за рівнем професіоналізму нічим не відрізнятися від молодого. Крім того, що в останнього будуть переваги, пов’язані з відсутністю класичних шаблонів роботи, здатністю освоювати навички та швидко навчатися.

На практиці, вчорашні студенти за лічені місяці починають розуміти методики та способи написання позовних заяв чи інших процесуальних документів.  В такі моменти відкривається страшна правда, 5 з половиною років навчання на юридичному факультеті виявляються абсолютно непотрібними. Там майбутніх юристів вчать писати  ̶в̶і̶д̶п̶о̶в̶і̶д̶н̶о̶ ̶д̶о̶/̶з̶г̶і̶д̶н̶о̶ ̶з̶і̶ старим стилем, який зараз використовується досить рідко.

Цей приклад ще раз доводить думку про те, що досвід роботи не має значення, якщо він сформований в умовах іншої професійної методики.

Безкоштовне стокове фото на тему «excel, аналіз, аналізувати»

Якість та кількість

Ви, ймовірно, не будете сперечатися, що 20-річний хлопець може мислити креативніше та хитріше ніж той, кому вже за 60. Або з тим, що молодий випускник університету здатний знати набагато більше про сучасний стан справ, ніж пристарілий професор з начебто 50 річним стажем.

Якби багаторічний досвід роботи повністю визначав професіоналізм людини, то більшість начальників ставали б улюбленцями своїх підлеглих та зразками для наслідування. Проте будь-який, навіть досвідчений керівник здатний робити дурні помилки, не розуміючи очевидних речей.

На жаль чи на щастя, але реальний світ набагато складніше. Досвід визначається не тільки, а точніше не стільки кількісними показниками, скільки якісними. Набагато більш важливий особистий потенціал: то, наскільки людина здатна володіти певними навичками, говорить про його кваліфікації набагато більше будь-яких записів у трудовій книжці.

Безкоштовне стокове фото на тему «Африканський, афро-американських хлопчик, афроамериканський»

Кваліфікація залежить від старань

Кожен керівник, приймаючи на роботу нового співробітника, розраховує перш за все на те, що він допоможе поліпшити роботу компанії. Якою мірою результативний співробітник, наскільки він сповнений прагнень і сил виконувати свої обов’язки якісно, ​​залежить тільки від нього самого. І числові показники досвіду тут далеко не завжди стоять на першому місці.

У цьому випадку не варто забувати, що кожна людина одного разу долає складний етап початку кар’єри. І навіть ваш досвідчений керівник з 20-річним стажем був колись нічого не тямучим фахівцем, бажаючим «перевернути гори».

У молодого фахівця є як мінімум одне вкрай корисна професійна якість: він буде всіляко намагатися довести, що він багатого вартий. Кар’єрний ідеалізм, амбітні плани та професійний азарт здатні зробити стажиста більш рішучим у своїх діях, привнести в його роботу ініціативність та старанність. Саме такі фахівці не проти затримуватися на роботі, готові братися за будь-які завдання та не бояться помилятися.

Уявіть собі студента, який отримав шанс вперше самостійно розібратися у справі та написати позовну. Він зробить все, щоб його правова позиція була бездоганною, тому що від цього залежить його кар’єра та доля його клієнта. 

Молодий співробітник сприймає свою роботу як шанс довести власну компетентність, а тому старатиметься набагато більше досвідчених фахівців, які давно вже сприймають свій статус як належне, а свої обов’язки — як рутину.

Джерело: vedomosti, hussle

Фото: Pexels