MigrateBot – допомагає іноземцям мігрувати в Україну


Нещодавно в Україні запустили чатбота – MigrateBot, який допомагає іноземцям отримати основну інформацію щодо поїздки чи міграції в Україну. 

Все це безкоштовно, зрозумілою англійською мовою та зі зручним інтерфейсом. Адже не секрет, що процедура в’їзду та імміграції у нашу країну зараз досить формалізована, а сам процес – забюрократизований. 

Ми поговорили з командою MigrateBot, як виникла ідея створити такого бота та чим він корисний для юзерів. 

Як виникла ідея створити MigrateBot?

Троє членів нашої команди – юристи. Впродовж роботи неодноразово зустрічалися з «міграційкою» в Україні, яка створювала іноземцям великий біль –  від відсутності інформації англійською, сервісного підходу в державних органах, незрозумілості і навіть до шахрайства. 

Ми працюємо з людьми, які інвестують в Україну свій час та гроші. Але з цією проблемою зустрічаються й прості туристи, які хочуть відкрити для себе Україну. 

Жахливо чути від таких людей історії про те, як вони бути вимушені покидати Україну на тижні через неправильну інформацію, як їх обманювали псевдо-консультанти, як вони втрачали величезну кількість часу на черги та суперечки з державними службовцями зі зрозумілими «натяками» і т.д.  Ми віримо, що доступ до базової інформації має бути вільним і простим. Так і народилася ідея з MigrateBot.

Чим він корисний?

По-перше, наш чатбот, який працює на базі Messenger у Facebook, дуже юзер-френдлі: немає складного та перенасиченого інтерфейсу, інформація подається простою зрозумілою англійською мовою у неофіційному стилі. 

По-друге, MigrateBot безкоштовно відповідає на базові та найбільш поширені запитання щодо поїздки/міграції в Україну. Наприклад, ввівши країну, можна одразу дізнатися чи потрібна віза, скільки часу можна перебувати, скільки це коштує і чи можна отримати е-візу. 

Поговоривши з ботом можна зрозуміти план дій щодо міграційних процедур. Це і є основною місією бота – зробити базове міграційне консультування доступним і безкоштовним. MigrateBot також виступатиме маркетплейсом для перекладачів, нотаріусів, агентів з нерухомості, а також міграційних консультантів (в разі, якщо в іноземця буде складний випадок або він буде хотіти індивідуального підходу).

Він є тільки в Facebook, чи в Telegram теж?

Зараз MigrateBot працює на базі Messenger у Facebook. Додавати його в Telegram поки не плануємо, оскільки у Facebook простіше маркетуватися, і він є популярним серед нашої ЦА. В найближчих планах – запустити веб-сайт, коли повноцінно почнемо співпрацювати як маркетплейс для провайдерів супутніх послуг. 

Чи чули ви про те, що Facebook змінив алгоритми і тепер через фейсбук-ботів не можна здійснювати пуші. Чи це вплине на вас?

Facebook останнім часом постійно покращує безпеку і посилює регулювання щодо ведення бізнесу на його платформі. Ми зіткнулися з цим ще на момент реєстрації бота. Зараз – це отримання інформованої згоди на отримання push-повідомлень. Наразі ми не відправляємо такі повідомлення, але плани є наполеонівські. Тому – коли будемо, зробимо все красиво!

Як  іноземці та особи без громадянства можуть дізнатися про бота?

Гарний Facebook SMM, реклама, таргетинг і Lойер ☺  На початку розробили гарний і приємний візуал і продумали наш tone of the voice. Ми вже запускали декілька рекламних бустів на Facebook, і спостерігали хорошу динаміку використання бота: люди різного віку та бекграунду з різних куточків світу тестували бота, на повну перевіряючи його функціонал. Але найбільша надія – «сарафанне радіо». Ми маємо надію на цільові середовища, бо правильні і вчасні рекомендації працюють дуже класно.

Про особливості в’їзду та імміграції в Україну. У чому біль/складнощі?

По-перше, це складні та заплутані державні алгоритми. Пригадуємо, коли самі супроводжували отримання цих документів для іноземців, то присвятили достатньо часу, щоб зробити дорожню карту, своєрідний чек-лист того, що/коли/куди/як подавати. І якби ж то все зібрав, подав і забув – але ніт! 

Процедура дуже формалізована, державні органи не пропустять нагоду відмовити через «іншу «шапку» документу, ніж передбачена чинним порядком». По-друге, відсутня можливість подати документи онлайн. Благо, можна реєструватись онлайн в чергу – в підрозділи ДМС та ДП «Документ». 

До речі, з останніми у нас вийшла непогана співпраця: тепер MigrateBot може реєструвати на онлайн-чергу у підрозділи ДП «Документ» для подачі документів задля отримання посвідки на тимчасове проживання. Ну і по-третє, для багатьох іноземців, щоб нормально заїхати в Україну і легально тут залишитись, потрібно витратити багато коштів – і це не за державні мита, квитки на літак, оренда житла, а саме за «дорогих» консультантів, які продають свої послуги таким іноземцям дорожче, бо у вразливому становищі. 

На вашу думку, цей процес забюрократизований?

Так, на жаль. І це потрібно якнайшвидше змінювати, бо багато людей хоче приїхати в Україну, але мало хто хоче пройти через цей складний процес легалізації свого статусу. Саме тому недобросовісні консультанти і обіцяють «вирішення всіх питань» за фіксовану суму. Тому основна додана вартість бота – дати базову інформацію для розуміння, щоб іноземець був менш вразливий і розумів основи і скільки це може коштувати.

Яким чином бот може полегшити життя тим, хто хоче приїхати в Україну? 

По-перше – це безкоштовний доступ до міграційної інформації простою англійською, що надасть базове розуміння процесів і не надасть можливість обманювати іноземця. Також – доступ до перевірених провайдерів з розумним ціноутворенням і доброю репутацією. По-друге ще актуальне?

Розкажіть про команду.

Почну з того, що у нас 3 засновники: Олег, Юра та Маркіян. А ще їх не сестра, а Product Manager – Марічка. Олег наш Chief Visionary, ідейний натхненник. Юра у нас СЕО, окрім цього він практикуючий юрист у сфері ІТ, міжнародної торгівлі та market entrance. Маркіян – Chief Technician, саме завдяки йому MigrateBot існує та розвивається технічно. Маркіян – наш швейцарський ніж. Маючи досвід у французькій ІТ-компанії, що займається рішеннями у сфері акчуаристики, Маркіян може і в ядрі поритися, і back-end зробить, і front-end продумає. Марічка, окрім того, що наш Product Manager, inhouse-юрист в ІТ і не по чутках знає, що таке міграційний біль. Колись вона з Юрою разом працювали і неодноразово супроводжували іноземних клієнтів, яким потрібен був дозвіл на працевлаштування та посвідка на тимчасове проживання.

Чи плануєте монетизувати?

Так, маємо таке в планах. Зараз в нас фокус на тому, щоб максимально зробити можливим отримання візи в Україну і посвідки на тимчасове проживання самотужки, щоб вбити низькопрофільні юридичні послуги. В ближньому майбутньому – лідогенерація для провайдерів супутніх послуг. Це і буде основа монетизації. В нас чудова база лідів для перекладачів, нотаріусів, агентів з нерухомості та міграційних консультантів. 

Ваша основна мета. 

Україна має бути відкритою для світу. І ми з MigrateBot хоч і маленькими, але впевненими кроками йдемо до цієї мети. Хочемо спростити доступ до міграційних процедур. Бо біль – справді є. Ба більше, лікування можливе. MigrateBot має вакцину. 

Плани на майбутнє.

Перш за все – партнерство з МінЦифрою та ДіЯ. Також продовжуємо розвивати функціонал нашого малого (поки не будемо розповідати всі деталі). Ну і будемо переходити на залучення зовнішніх провайдерів. В трішки більш перспективному майбутньому – ринки Польщі та Канади. Канадці, до речі, дуже зацікавилися нашим напрацюваннями.