Машинозчитувальні статути в Україні
Кабінет Міністрів України опублікував Постанову № 367, якою затвердив новий модельний статут з алгоритмами, машинозчитувальним форматом вмісту та електронним сервісом по їх генерації.
Що це означає, розповів СЕО в Bot&Partners, юрист в Опендатабот – Микита Підгайний.
Як це – алгоритми в документі?
Ми звикли, що модельний статут – це стандартний і статичний документ. Якщо ви змінюєте хоча б одне положення – то це вже не модельний статут.
Він мав ряд недоліків, але його досить часто використовували, щоб не заморочуватись та швидше пройти реєстрацію компанії.
Новий модельний статут містить не одну редакцію, а набір правил, які можна обирати при генерації документів. Усі положення діляться на:
- Обов’язкові для всіх ТОВ
- Обовязкові для ТОВ, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави
- Варіативні (ви можете обрати один з декількох пунктів)
- Рекомендовані (цей варіант буде обрано «за замовчуванням», якщо ви не захочете його змінити)
Над модельним статутом працював заступник Голови BRDO (Офісу ефективного регулювання) – Денис Малюська.
Отримати модельний статут можна за посиланням ? https://www.kmu.gov.ua/storage/app/uploads/public/5cc/31c/9ac/5cc31c9ac8f91837587198.doc
Документ виглядає досить незвично, тому що його не можна просто скопіювати і роздрукувати. Однак, фактично, Постановою було затверджено не сам модельний статут, а алгоритм для його генерації.
Передбачається, що буде створено електронний сервіс, який згенерує необхідну редакцію статуту на основі відповідей користувача (і це може бути не юрист ?).
А де машинозчитуваність?
Постанова передбачає, що електронний сервіс, який буде створювати статути, повинен генерувати цифровий код модельного статуту, що дасть змогу автоматично ідентифікувати його редакцію.
Це означає, що комп’ютерні програми зможуть вперше розуміти зміст самого документа і працювати з ним. Сподіваємось, що цей цифровий код буде опубліковано у форматі відритих даних.
Поки невідомо, як буде виглядати «цифровий код». Це може бути звичайне довге число, яке буде складатись з порядкових номерів обраних варіантів, або щось на зразок json-файлу.
Що це дає?
Після створення сервісу, це дасть змогу:
- Швидко створювати більш гнучкі модельні статути без залучення юристів
- Автоматично перевіряти положення статутів перед підписанням угод
- Сторювати нові сервіси по генерації документів для ТОВ
- Будувати статистику щодо того, як компанії регулюють свою діяльність.
Новий поштовх для лілагтека в Україні ❤️